Filitosa – Korzický Stonehenge

Autor: Michal Uriča, Fotografie: Lenka Jeleníková, Michal Uriča

Okrem kúpania v mori a turistických výletov sme na Korzike spoznali aj trošku z histórie tohoto ostrova. V jeho juhozápadnej časti sme pri presune z Porto Vecchia do Ajjacia navštívili významnú korzickú pamiatku – prehistorickú lokalitu Filitosa. Táto sa nachádza v krásnom a hlavne kľudnom prostredí, mimo hlavného cestného ťahu či pláží. A vďaka tomu nám v sezónnom ruchu Korziky kľud, ktorý tu panuje padol skutočne vhod, ešte keby Oskar menej pražil...

Filitosa bola osídlená v dobe Neolitu obyvateľmi, ktorí prebývali v kamenných úkrytoch až do príchodu moreplavcov z východu okolo roku 3500 pre n.l.. Práve títo boli autormi menhirov (menhir - praveký kamenný kultový pilier zasadený do zeme vo forme neotesaného obelisku), ktoré symbolizovali kult úrodnosti a plodnosti. Existuje aj teória, podľa ktorej mali vytesané zbrane na menhiroch odlákať rozpínajúcich sa Torréenov. Tí sa na ostrov doplavili okolo roku 1930 pred n.l. a podmanili si Filitosu. Zničili viacero menhirov a úlomky použili na budovanie kamenného valu okolo dvoch veží (Torri), ktorých pozostatky sú pomerne dobre zachované. Okrem nich sa zachovala zhruba dvadsiatka menhirov. Pozostatky osídlenia ostali neobjavené až do roku 1946, keď ich na svojom pozemku objavil farmár Charles-Antoine Cesari .

Do múzea vstúpite cez pokladňu, vstupné je vo výške 6 EUR na dospelú osobu, zakúpiť si možno aj brožurku vo viacerých jazykoch. Neďaleko vstupu stojí malé archeologické múzeum s vystavenými vykopávkami. Alejou mohutných stromov za múzeom sa dostávame ku druhému najvyššiemu menhiru na Korzike, ktorý sa nazýva Filitosa V. Je vysoký 3 metre a váži viac ako dve tony. Na jednej strane nesie vyobrazenie meča a na druhej rytinu oblečenia, resp. anatomických detailov. Pri chodníku stojí malé plechové čudo, po stlačení gombíka s anglickým symbolom sa z reproduktorov okolo nás ozve namiesto hrajúcej podmanivej hudby výklad detailov o menhire. Podobných skriniek je v lokalite viacero, smelo mačkajte a počúvajte.

Pokračujeme ďalej v páli slnka alejou zakvitnutých kríkov a prichádzame ku kamennej stene opevnenia, za ktorou sa nachádza vstup do hlavného objektu. Hneď vľavo sa nachádza tzv. Východný monument, ktorého účel je dnes nejasný, zachované je len „schodisko“ a plató. Prehliadnuť sa nedá ani úkryt pod obrovským balvanom, o ktorom sa predpokladá, že je pozostatkom väčšej svätyne. Za týmto objektom sú v teréne jasne viditeľné pozostatky niekoľkých kamenných obydlí Torréenov.

O niečo ďalej sa nachádza Centrálny monument, ktorého určenie sa dnes predpoklada ako náboženské. Po jeho obvode boli opätovne vztýčené pováľané menhiry, ktoré nesú v poradí názvy Filitosa I, Filitosa XI, Filitosa VII, Filitosa IX, Filitosa X, Filitosa XIII. Vyobrazujú tváre a sú skutočne honosné, spočítajte si neskôr, koľkokrát ste ich odfotili...

Nižšie pod Centrálnym monumentom sa nachádza menhir Filitosa VI, ktorý je rozlomený na tri kusy a na jeho stene sú krásne viditeľné reliéfy tváre a meča. Ešte o niečo nižšie, na cípe plata sa nachádza veľký balvan, pod ktorým sú zachované zvyšky miestností s kamennými stenami.

Presúvame sa chodníčkom smerom k lúke pod platom. Prechádzame cez bránku, ktorá bráni navôkol sa pasúcemu dobytku, aby sa nedostal na kopček. Tu na lúčke, pod viac ako tisíc ročným olivovníkom stojí ďalších päť menhirov, ktoré boli nájdené pováľané na rôznych miestach. Ich názvy sú nasledovné: Filitosa III, Filitosa IV, Filitosa I, Tappa I, Filitosa II.

Stúpame do mierneho kopčeku a prichádzame ku kope žulových balvanov, ktoré obchádzame. Majú bizarné tvary, jeden nám neskutočne pripomína koňa. Vraciame sa späť po tej istej trase a opätovne obdivujeme majstrovstvo prehistorických ľudí. Celá prechádzka nám trvala asi hodinku v pokojnom tempe. Tu sa čas akoby zastavil, niet sa kam ponáhľať.

Horúčava nás dokonale vyčerpala, a tak sa po východe z múzea občerstvujeme v reštaurácii. Aj tu je kľud, ktorý akoby ani nepatril na rušnú Korziku. Takže pokiaľ hľadáte uvoľnenie a je vo Vás aspoň minimálny záujem spoznať históriu Korziky, s návštevou Filitosy neváhajte, určite stojí za to. Ak Vás teda Filitosa zaujala, mnoho ďalších užitočných informácií získate aj na stránkach http://www.filitosa.fr, prekvapivo aj v angličtine.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara