Pestré kamienky do rakúskej mozaiky: Mödling

Autor: Igor Paško

Je víkend, pekné počasie a vy neviete kam zájsť na výlet? Alebo aj by ste vedeli, ale na juhu západného Slovenska už máte všetko viackrát pozreté, či prechodené? A čo tak zájsť na výlet k susedom? Rakúsky Mödling je z Bratislavy vzdialený sotva na 70 min cesty autom – a to ani nie po diaľnici. Je to vhodný tip na výlet aj pre turistov z Trnavského či Nitrianskeho kraja.

Keď hovorím o Mödlingu, nemám na mysli len samotné mesto, ktorého centrum je naozaj historickým skvostom. Myslím skôr priame blízke okolie mesta, kde nájdeme prekrásne hlboké údolie posiate vápencovými skalami a rozvoniavajúcimi borovicami, najväčšie podzemné jazero v Európe (Hinterbrühl), niekoľko hradných ruín, prírodný park Sparbach, či majestátny úzky a vysoký hrad Liechtenstein, dodnes rodové sídlo mocného a známeho šľachtického rodu Liechtensteinovcov. Pár kilometrov na západ sa nachádza aj nádherný cisterciátsky kláštor Heiligenkreuz, ktorý naozaj tiež stojí za návštevu a kúsok južnejšie je zas ďalšie skvelé malé mestečko – kúpeľný Baden s údolím Helenenthal, kde sú okrem najstaršieho kasína v Európe a k nemu priľahlému parku aj dve hradné ruiny Rauheneck a Rauhenstein.

Mödling sa nachádza ani nie 10 km južne od Viedne na východných úpätiach svahov Wienerwaldu. Z vlastných skúseností len poradím, že si treba zachovať pevnejšie nervy pri príjazde do mesta, lebo asi na 20-ich križovatkách, ktoré predchádzajú stredu mesta, určite chytíte aspoň 15-krát červenú. Do centra mesta nás uvedie pekný morový stĺp. Za ním sa už mieša malebný gotický stredovek prezentovaný súvislejšou zástavbou 1-poschodových domov s maľovanými fasádami s renesančnými domami, či s domami s klasicistickou fasádou z neskorších dôb. Uprostred historického jadra, kde sa dá za slnečných poobedí dobre posedieť pri káve či džúse, stojí osamotená radnica s vežičkou-zvonicou. Vedľa nej malá fontánka a to, čo robí Rakúsko krásnym – zastrihnutá tráva a záhon plný farebných kvetov. Kvety, najmä padavé muškáty v oknách, to je samozrejmosť.

Za radnicou v kopci vidieť kostol sv. Otmara, ale my sa vydajme ku kostolu oblúkom naľavo od radnice. V kostole, ktorý je po ceste – Spitalkirche - sa oplatí pozrieť na krásnu stropnú fresku medzi klenbou gotických rebier. V kostole sv. Otmara môžeme obdivovať starobylé rodové zástavy, či skôr to, ako je možné, že tak prederavené súkno ešte vôbec drží pokope. Pri vstupe do kostola je na stene nápis z roku 1589, ktorý tu zanechali po sebe istí stredovekí zbrojnoši Jacob a Georg. Pred kostolom stojí Karner (kostnica) – veža z 12. stor., ktorá má nádherný románsky portál. Keďže sa kostol nachádza na úpätí vrchu, z terasy pred kostolom je vidieť rímsky akvadukt a pri ňom, na opačnom kopci údolia, ďalšiu vyhliadku, na ktorú sa kvôli pohľadu na mesto oplatí vyjsť. Dá sa to však spojiť ešte s výstupom na kopec nad kostolom, kde nájdeme zvyšky hradného opevnenia a dodnes stojacu a obývanú Čiernu vežu (Schwarzer Turm). Pod ňou vedie úzky chodník prevažne borovicovým lesom, ktorým zostúpime popri vápencových puklinách až na dno údolia. Pri zostupe sa párkrát odkryje pohľad na úchvatné údolie, ktoré sa kľukatí na západ a na jednom z kopcov zbadáme vežu ďalšej hradnej ruiny – hradu Mödling (asi tak 20 minút cesty pešo od vyhliadky, ktorú sa chystám práve popísať, takže ak máte dosť času a chuť - nech sa páči, vydajte sa na výlet prírodou, ktorej vôňa vám bude v teplých dňoch pripomínať jadranskú Dalmáciu). Po zostúpení do údolia na cestu Brühlweg si všimneme dvoje železné vráta vľavo v kopci: ide o bunker z 2. svetovej vojny. Oproti nám bude už spomínaný akvadukt a po pravej strane sa prechodom cez riečku dostaneme na cestu k vyhliadke (asi 5 minút). Pod ňou je pamätná tabuľa venovaná kniežaťu Johannovi von Liechtensteinovi, ktorému môžeme byť vďační dodnes – jeho záľubou bola práve rekonštrukcia ruín na upravené romantické výletné miesta.

Keď už spomínam Liechtensteinský rod, výlet môžeme zakončiť pri rozprávkovom hrade Liechtenstein, ku ktorému sa dovezieme autom. Za Mödlingom (od centra smerom na Viedeň) treba na druhej križovatke odbočiť vľavo, do kopca. Ide o romanticky rekonštruovaný hrad, unikátnu štíhlu a vysokú stavbu na neveľkej skale na lúke. Hrad je fotogenický, má mnoho arkierov, cimburí, vežičiek a balkónov doslova nalepených na kamenných múroch. Časť hradu bývala sprístupnená aj verejnosti ako múzeum, po rekonštrukcii by mal byť znovu otvorený na jar 2010.

Možno sa tento itinerár zdá časovo náročný, no nerátajúc cestu do Mödlingu a späť, je to program na 4 hodiny bez náhlenia sa. Určite sa oplatí podniknúť tento výlet, budete očarení práve jeho rozmanitosťou. A ak by sa náhodou v priebehu dňa zmenilo počasie, „potiahnite“ to s autom ďalej údolím, do dediny Hinterbrühl. Pri prehliadke podzemného jazera je celkom jedno, aké je vonku počasie.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara