Veľká Fatra - Chata pod Borišovom

Autor: Michal Uriča

Pamätám sa na to, akoby to bolo priam dnes, keď sme sa po prvý krát vybrali na turistiku do Veľkej Fatry. Nekonečná a úmorná Belianska dolina - samý ľad, strmý výstup od Havranova a brodenie v snehu pri Chate pod Borišovom. A nakoniec spravodlivý spánok unaveného tela po pár pivách a chutnej kapustnici, čo vliala život do unaveného tela. Odvtedy som už na chate bol mnohokrát a musím sa priznať, že je to jedno z mojich najobľúbenejších miest. Útulná chata v nádhernom prostredí, chutná kapustnica, dobré pivko, príjemný personál a možnosť núdzového ubytovania aj na dlážke v jedálni.

Lokalita

Chata pod Borišovom sa nachádza v nadmorskej výške 1310 mnm, pod masívom Borišova 1510 mnm. Dá sa povedať, že leží na spojnici medzi výrazným Borišovom a mohutnou Ploskou, trochu mimo hlavného veľkofatranského hrebeňa

Ako sa tam dostať

- z obce Belá-Dulice, Belianskou dolinou, cez Havranovo a Košariská
- z Necpál, Nepalskou dolinou
- z Lysca, resp. Malého Lysca
- odbočením z Ploskej na Borišov

Občerstvenie

Na chate sú pri krbe 4 stoly, jeden veľký stôl je aj pri bufetovom okienku.

Celé menu je veselo ladené a skladá sa zo 4 kategórií:
Od hladu - kapustnica 39 Sk, klobáska 49 Sk, párky 25 Sk, praženica či parené buchty
Od smädu - minerálka 5Sk/dcl, fanta 7Sk/dcl, tonic 7Sk/dcl, kofola 7Sk/dcl, džús 10 Sk/dcl
Na zohriatie - čaj 16 Sk, káva, capucino, horúca čokoláda, mlieko, nosičské kakao (s rumom) 36 Sk, borišovský grog (so slivovicou a rumom) 45 Sk
Na zdravíčko - víno biele, červené aj varené, rum, borovička, vodka, slivovica, hruškovica - 25 Sk/0,05l, horec, vaječný likér 26 Sk, bošácka 59 Sk, fernet, fernet citrus, becherovka 36 Sk, demänovka 32Sk

Minimálne kapustnicu vrelo odporúčam, zázračne rýchlo vracia stratené sily po túre.

Ubytovanie

Na chate je dostupné ubytovanie v 4 izbách v podkroví, pre 20 ľudí. Spať možno v bielizni, ale i vo vlastnom spacáku. V prípade nedostatku miesta Vás nikto do nepohody nepošle, vyspať sa môžete aj na dlážke v jedálni. Je tu teplúčko aj v zime, krb hreje dostatočne. Podmienkou je karimatka a spacák - samozrejme vlastné.

Ceny nocľahu:

na posteli v spacáku 190 Sk/noc, s bielizňou v posteli 320 Sk (pri 2 a viac nociach za 280 Sk), na zemi 100-150 Sk
Členovia KST tu majú 20% zľavu.

Voda

pramenistá a dosť

WC

suché

Iné

Na chate je možné zakúpiť si tričko s motívom chaty, pohľadnice, ktoré sa tu dajú opečiatkovať na pamiatku. Samozrejmosťou je kronika, kde môžete zanechať svoj odkaz budúcim generáciam. A nesmiem ešte zabudnúť na chatárovko psíka, ten je neoddeliteľným inventárom chaty.

Kontakt

Stanislav Arendáš
Chata pod Borišovom
038 12 Necpaly
tel.: 0905 729 959 (len SMS, chatár odpíše)

Celkový dojem

Vynikajúca chata, kam sa oplatí vrátiť. Chata býva často plná, ak si teda potrpíte na nocľah v perinkách, rezervujte vopred!!!

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara