Vysoké Tatry - Chata pod Rysmi

Autor: Martin Kiripolský

Je útočiskom pre horolezcov, záchranárov a hlavne pre tých, ktorý nejdú len na krátku „špacírku“, ale chcú spoznať aj vyššie položené krásy Tatier. Má neopakovateľnú atmosféru a výborný personál.

Lokalita

Chata pod Rysmi je najvyššie položenou (2250 m) a najmladšou tatranskou chatou (1932). Je situovaná pod sedlom Váha v závere Mengusovskej doliny. GPS súradnice : 49°10´ 28,3´´ SŠ, 20°05´ 13,0´´ VD

Ako sa tam dostať

- z Chaty pri Popradskom plese po červená-modrá, 1h45"/2h20"
- z osady Štrbské Pleso červená-modrá-červená, 2h50"/3h35"
- od Štrbského plesa červená-modrá-červená, 2h50"/3h35"
- zo železničnej zastávky Popradské pleso červená-modrá, 2h35"/3h20"
- z Poľska z Morského Oka (3h50") cez vrchol Rysov červená, 1h00"/0h45"

Občerstvenie

Na chatu sa všetok materiál vynáša na chrbte, ale na ponuke jedla a pitia to vôbec nie je poznať. Tá sa skladá od chatovej klasiky – kapustnica, pivo, liehovinky až po špeciality ponúkané len pod Rysmi – segedín, parené buchty, puding, borovička s horcom...a mnoho-mnoho ďalšieho....Ceny sú primerané nadmorskej výške, dokonca v porovnaní s ostatnými Tatrami dosť v pohode.

Ubytovanie

Podkrovná 19 lôžková klasika s 2 dekami (odporúčam posteľ pri okne – nádherný výhľad a dá sa vetrať, pretože z večera tam býva dosť hic). Cena nocľahu je 500,-Sk aj s raňajkami (pečivo, salámka, masielko, nutelka a čajisko !) Kvôli lukratívnej polohe býva chata často zaplnená (a sem-tam aj vypitá J), preto odporúčam dopredu si nocľah rezervovať. Ináč sa dá spať aj v „jedálni“. Celá chata je dobre vykurovaná krbom z jedálne. Otvorená je počas letnej sezóny od 15.6. do 31.10.

Voda

Okolie poskytuje v dostatočnom množstve – v lete pliesko, v zime sneh.

WC

Najexponovanejšie, panoramatické, suché = bomba, špica, super, geniálne....pre veľký záujem je v jeho blízkosti (proti vetru) inštalovaná lavička – hojdačka. Čakáva sa v dlhých radoch....Je vzdialené pár desiatok metrov od chaty ... takže aj túto túru je potrebné dobre naplánovať!

Iné

Na „recepcii“ je možné kúpiť veľmi veľa originálnych suvenírov, tričiek, pohľadníc a doplnkov oblečenia s logom chaty a slobodného kráľovstva Rysy.

Iné iné

K chate neodmysliteľne patrí nosenie. Za pomoc pri vynáške vás čaká odmena – čaj, alebo aj niečo do neho – ak si trúfnete na väčší kúsok polienka alebo uhlia. Tiež sa patrí zniesť dole odpad, minimálne ten svoj!

Kontakt

Viktor Beránek - chatár
++421-52-4422314
mobil 0903/181051
Štrbské pleso
059 85 Vysoké Tatry

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara