Vysoké Tatry - Chata pod Rysmi

Autor: Martin Kiripolský

Je útočiskom pre horolezcov, záchranárov a hlavne pre tých, ktorý nejdú len na krátku „špacírku“, ale chcú spoznať aj vyššie položené krásy Tatier. Má neopakovateľnú atmosféru a výborný personál.

Lokalita

Chata pod Rysmi je najvyššie položenou (2250 m) a najmladšou tatranskou chatou (1932). Je situovaná pod sedlom Váha v závere Mengusovskej doliny. GPS súradnice : 49°10´ 28,3´´ SŠ, 20°05´ 13,0´´ VD

Ako sa tam dostať

- z Chaty pri Popradskom plese po červená-modrá, 1h45"/2h20"
- z osady Štrbské Pleso červená-modrá-červená, 2h50"/3h35"
- od Štrbského plesa červená-modrá-červená, 2h50"/3h35"
- zo železničnej zastávky Popradské pleso červená-modrá, 2h35"/3h20"
- z Poľska z Morského Oka (3h50") cez vrchol Rysov červená, 1h00"/0h45"

Občerstvenie

Na chatu sa všetok materiál vynáša na chrbte, ale na ponuke jedla a pitia to vôbec nie je poznať. Tá sa skladá od chatovej klasiky – kapustnica, pivo, liehovinky až po špeciality ponúkané len pod Rysmi – segedín, parené buchty, puding, borovička s horcom...a mnoho-mnoho ďalšieho....Ceny sú primerané nadmorskej výške, dokonca v porovnaní s ostatnými Tatrami dosť v pohode.

Ubytovanie

Podkrovná 19 lôžková klasika s 2 dekami (odporúčam posteľ pri okne – nádherný výhľad a dá sa vetrať, pretože z večera tam býva dosť hic). Cena nocľahu je 500,-Sk aj s raňajkami (pečivo, salámka, masielko, nutelka a čajisko !) Kvôli lukratívnej polohe býva chata často zaplnená (a sem-tam aj vypitá J), preto odporúčam dopredu si nocľah rezervovať. Ináč sa dá spať aj v „jedálni“. Celá chata je dobre vykurovaná krbom z jedálne. Otvorená je počas letnej sezóny od 15.6. do 31.10.

Voda

Okolie poskytuje v dostatočnom množstve – v lete pliesko, v zime sneh.

WC

Najexponovanejšie, panoramatické, suché = bomba, špica, super, geniálne....pre veľký záujem je v jeho blízkosti (proti vetru) inštalovaná lavička – hojdačka. Čakáva sa v dlhých radoch....Je vzdialené pár desiatok metrov od chaty ... takže aj túto túru je potrebné dobre naplánovať!

Iné

Na „recepcii“ je možné kúpiť veľmi veľa originálnych suvenírov, tričiek, pohľadníc a doplnkov oblečenia s logom chaty a slobodného kráľovstva Rysy.

Iné iné

K chate neodmysliteľne patrí nosenie. Za pomoc pri vynáške vás čaká odmena – čaj, alebo aj niečo do neho – ak si trúfnete na väčší kúsok polienka alebo uhlia. Tiež sa patrí zniesť dole odpad, minimálne ten svoj!

Kontakt

Viktor Beránek - chatár
++421-52-4422314
mobil 0903/181051
Štrbské pleso
059 85 Vysoké Tatry

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil