Útulňa Javorinka pod Kľakom (Malá Fatra)

Autor: Michal Uriča

V rámci plánovania pochodu Trekkerova jarná próba v Lúčanskej Malej Fatre som uvažoval nad vhodným nocľahom. Nakoniec som našiel informácie o turistickej útulni pod Kľakom a bolo rozhodnuté. Informácie, ktoré som našiel boli veľmi pozitívne a útulňa vhodne vyplnila chýbajúce miesto pre nocľah na trase. Na nás už len bolo, aby sme ju úspešne našli čo sa nám aj nakoniec podarilo, hoci sme nejakú tú chvíľu strávili hľadaním.

Poloha útulne

Ako napovedá jej názov, nachádza sa pod Kľakom, v Lúčanskej časti Malej Fatry. Z vrcholu Kľaku je potrebné zostúpiť nižšie po zelenej smerom na Fačkovské sedlo. Na križovatke Pod skalou, kde kedysi stála turistická chata (jej zvyšky sú stále viditeľné) je potrebné pokračovať ďalej po zelenej značke smerom na Vrícko. Chodník klesá lesom cez menšie lúčky, až prichádza na veľkú lúku nad Kľackým vodopádom. Tu sa treba popod les pustiť z chodníka vpravo (pri zostupe), pokiaľ nebude chodník pod snehom, odbočka z chodníka je zreteľne viditeľná.

Popis útulne

Útulňa je jednopodlažná drevenná budova obitá zvonku térovým papierom, zvnútra starými textilnými roletami. Vybavená je dvomi malými okienkami v obytnej miestnosti, jedným v predsienke a jedným v podkroví. Strecha je plechová a nezateká, čo sme si odskúšali i na vlastnej koži. V predsieni je rebrík do podkrovia, ktoré je bez vybavenia. Za predsieňou sa nachádza obytná miestnosť. Dvere do chatky aj obytnej miestnosti sú funkčné a uzatvoriteľné zvonku i zvnútra. Pred chatkou je provizórne posedenie s ohniskom, asi 50 metrov od chatky sa nachádza prameň vody.

Vybavenie útulne

Vybavenie útulne je na podobný typ ubytovania az nadštandardné, v podstate tu je možné nájsť všetko potrebné na prežitie a ešte aj nejaký ten bonus. V predsienke sme našli nachystané drevo, dve veľké píly, niekoľko sekier, dokonca i lopatu. V obytnej izbe je funkčná piecka, na ktorej sa dá i variť, v chladnejšom počasí dokáže miestnosť vykúriť, o podkroví si netrúfam polemizovať. V rohu je „kuchynský stolík“, nájdu sa hrnce, príbory, poličky s cukrom, kávou, soľou, čajom... Po stranách miestnosti sú dve poschodové postele, na ľavej strane sú prične o niečo širšie, nájde sa i zopár karimatiek. V pohode sa tu vyspia 4 ľudia, ak sa potlačia, zmestí sa na prične i 8 ľudí. V podkroví by sa mohlo vyspať 8-10 ľudí, len podlaha je nerovná, takže pohodlie je podstatne nižšie. Medzi pričňami je posedenie so stolom pre 5-6 ľudí. Ak máte chuť, v knižke je možné zanechať odkaz pre ďalšie generácie.

Extra

Tak ako na mnohých podobných miestach, aj v Útulni pod Kľakom je raj hlodavcov. Či sú to myši alebo plchy, v každom prípade, ich stopy v podobe trusu nájdete na chatke všade. Rovnako aj zásoby, ktoré tu nechali Vaši predchodcovia a nie sú vhodne zabalené budú na 100% poznačené aktivitou ostrých zúbkov. Nočná aktivita je sprevádzaná neutíchajúcim šuchotom, potraviny si poriadne zbaľte a zaveste na klince v trámoch.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Užitočné informácie

Poloha:
48.97866° SŠ
18.65226° VD
Nadmorská výška:
1171 mnm
Prístup:
po zelenej z Vrícka
po žltej z Fačkovského sedla, Pod skalou odbočiť na zelenú smerom na Vrícko
po modrej cez Kľak, odtiaľ po zelenej na Vrícko
Kapacita:
v izbe do 8 ľudí (pre maximálne pohodlie 4), v podkroví do 10 ľudí (v oboch prípadoch sú karimatka a spacák nevyhnutnosťou!)
Voda:
do 50 metrov sa nachádza prameň, hneď vedľa prístupového chodníka
Prevádzka:
celoročná, bez hospodára
Vykurovanie a varenie:
piecka na tuhé palivo - pri našej poslednej návšteve funkčná

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara