Muránska planina - Útulňa Nižná Kľaková

Autor: Michal Uriča

Na našej akcii na Muránskej planine koncom augusta sme riešili aj otázku prenocovania a z dostupných alternatív sme sa rozhodli pre turistickú útulňu v sedle Nižná Kľaková. Táto útulňa na svojom mieste stojí od roku 1997 a oficiálne je jedinou útulňou na území Národného parku.

Poloha a dostupnosť

Útulňa Nižná Kľaková stojí v rovnomennom sedle, na križovatke diaľkovej červenej turistickej trasy (Rudná magistrála) a žltej turistickej značky z Muráňa na Stožky. Orientácia je jednoduchá, útulňa sa pri príchode z ľubovoľného značeného smeru nedá minúť. Neďaleho útulne stojí salaš, na ktorom v sezóne od mája do októbra kraľuje bača, starajúci sa o kone Norika muránskeho. Ich ohrada stojí na opačnom konci sedla v protiľahlom svahu.

Na útulňu sa možno dostať viacerými spôsobmi: z obce Muráň po žltej
zo sedla Zbojská po červenej, resp. červenej a následne modrej a žltej cez Stožky
z Tisovca cez Voniacu po zelenej na Sivákovú, odtiaľ po červenej
zo Závadky nad Hronom po modrej na Stožky a odtiaľ po žltej
z Muránskej Huty po červenej
z Červenej skaly cez Studňu vo viacerých alternatívach

Popis a vybavenie útulne

Útulňa stojí na pevnom základe murovanom z kamenia. Jej konštrukcia je celá drevenná. Obytná časť je jediná izba vybavená drevennou pričňou po obvode. Podlaha je z drevenných „dlaždíc“. Okno je bez skla, chránené okenicou. Strecha je z drevenných šindľov a prekrýva aj verandu, rovnako vykladanú drevennou dlažbou. Vo vnútri nájdete vešiaky a šnúry na vysušenie oblečenia, čo však nenájdete je piecka. Na verande okrem suchého dreva nájdete aj informačný panel s mapou a pokynmi pre návštevníkov. Neďaleko útulne, do 50 metrov je upravené ohnisko s posedením. Dvere aj okenica sa dajú uzatvoriť zvnútra haspričkou. Ak sa pustíte z útulne vľavo, vo svahu v lese stojí kadibudka, jej kvalitu som však nepreveroval.

Podľa môjho názoru sa na pričniach vyspí do 12 dospelých ľudí. Na podlahe a na krytej verande sa zmestí ďalších 10, drevenná dlažba však už na niekoľkých miestach neodolala zubu času a tiežturistom, ktorí si na verande urobili v jej strede ohnisko.

Po vodu si treba zašľapať 10-15 minút. Jedným smerom po žltej smerom na Skalnú bránu, cestička je značená. V lete je tu vody pomenej. Druhý prameň, resp. Válovy s vodou pre kone by malio byť po žltej smerom na Hrdzavú dolinu po koňmi vychodenom chodníku (ten sa odpája od žltej krátko po vstupe do lesa z lúky sedla).

Extra

1. Od mája do októbra sa pripravte na budíček zvukom zvoncov na krkoch koní. Zážitok je neopísateľný, treba zažiť a užiť si to, v Au Parku takú ešte nehrali.

2. Pri vstupe na verandu po kamenných schodíkoch pozor! Trám je naozaj nízko a je tvrdší ako hlava...

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Užitočné informácie

Poloha:
48.76752° SŠ
19.96295° VD
Nadmorská výška:
1200 mnm
Kapacita:
na pričniach do 12 dospelých ľudí, v prípade núdze ďalšie miesta na podlahe a na verande
Voda:
podľa textu článku v oboch smeroch po žltej
Prevádzka:
celoročná, bez hospodára, pozor, v zime bez piecky!
Iné:
do 50 metrov je ohnisko s posedením s stolom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara