Veľká Fatra - Útulňa Mandolína

Autor: Martin Kiripolský

Poloha útulne

Tento bývalý salaš sa nachádza pri žltej značke smerujúcej z hlavného hrebeňa Veľkej Fatry do Necpal, medzi Suchým vrchom a Kýškami. Je to cca 300m od známeho salašu pod Suchým, viditeľného z červenej magistrály. Vedie k nej nepatrný chodníček vo vysokej žihľave a šťaveli priamo od salaša. Stavba je umiestnená v nádhernom prostredí na okraji lesa.

Popis útulne a vybavenie

Útulňa je jednopodlažná drevenná budova so strechou siahajúcou k zemi a hlinenou dlážkou. V predsienke nájdete okrem pripraveného dreva aj nejaké to nevyhnutné náradie (v čase našej poslednej návštevy pilka, lopata, ražeň, rošt). Tiež sa tu nachádzajú torzá kuchynského vybavenia, ktoré by som osobne nepoužil. V obytnej miestnosti sú kachle (rýchlo vykúria miestnosť na “trenkovú” teplotu), stôl s dvomi lavicami a dvojposchodové “bydlo” s matracmi (kapacita je 10 osob, ale dobrých ľudí sa všade veľa zmestí). Na poličkách a výklenkoch je možné nájsť rôzne dochucovadlá, čaj, sviečky a iné drobnosti zanechané predchádzajúcimi obyvateľmi. Vonkajšie aj vnútorné dvere sa dajú dobre zatvoriť a celý plášť je dobre zaizolovaný. Pod smrekom pred Mandlínou sa nachádza posedenie s ohniskom a stolík s dvomi lavicami. Ohrada, kedysi patriaca k tejto stavbe skončila asi v ohni. "Toaleta" je cca 10m smerom v lese. Voda sa nachádza pri už spomínanom salaši pod Suchým, asi 200 m smerom do doliny.

Extra

O útuľnu a jej okolie sa stará združenie Mandolína z nedalekej obce Žabokreky (za čo im patrí vďaka). Tiež sa tu nachádza kronika útulne, ktorá zachytáva “pohnutú” históriu tohoto jedinečného obydlia hneď pod hlavným hrebeňom Veľkej Fatry. Je to známa a vyhladávaná útulňa, preto je potrebné dobre si naplánovať príchod, aby nebola obsadená.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Užitočné informácie

Poloha:
N 48° 55´ 6. 1˝
E 19° 5´ 15. 0˝
Nadmorská výška:
1330 mnm
Prístup:
Po žltej na trase Kýšky-Necpaly
Skratka z červenej okolo salaša pod Suchým (cez žihľavu)
Kapacita:
cca 10 ludí na pričniach (ale vôjde sa aj viac, no je to na úkor pohodlia)
Voda:
do 200 metrov pod salašom pod Suchým
Prevádzka:
celoročná, bez hospodára
Vykurovanie:
Kachle aj otvorený krb

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara