Dolomity 50 túr mezi Brixenem a Bellunem (recenzia)

Autor textu: Michal Uriča

Sprievodca Rother

Návrh túr: Franz Hauleitner

Vydavateľstvo: freytag&berndt
ISBN: 807316097-X
1. české vydanie 2004
Väzba: mäkká, lepená
Počet strán: 190

Cena: 359 Sk

Úvod

Útla kniha svojimi rozmermi, užitočná svojim obsahom. Autorom je turista a horolezec, výborný znalec Dolomitov a Rakúskych hôr. Na 190 stranách poskytuje zaujímavé itineráre najmä pre turistov, ktorí Dolomity až tak podrobne nepoznajú. Je vynikajúcou vstupnou bránou hlavne pre toho, kto sa do Dolomitov chystá po prvýkrát a hľadá inšpiráciu.

Štruktúra sprievodcu

Obálka: Predná aj zadná strana časť obálky je využitá účelne. Vpredu je kompletný prehľad túr s najdôležitejšími údajmi. V zadnej časti obálky je mapka s lokalizáciou všetkých túr podľa ich číselného označenia.
Úvodná časť: Obsahuje obligátny obsah publikácie a stručný úvod k sprievodcovi.
Jadro: Obsahuje popis 50 itinerárov začlenených do jednotlivých horských skupín. Každý itinerár obsahuje užitočné informácie k túre:

- stručný predslov k túre, vyzdvihnutie jej krás, no i nástrah
- základne v údolí
- východiskový bod túry - aj s možnosťami, ako sa sem dostať
- doba chôdze
- prevýšenie - aj s grafickým znázornením
- obtiažnosť
- možnosti občerstvenia a ubytovania
- variantné cesty
- popis pochodu na túre
- mapka s vyznačenou túrou a smerom pochodu
- ilustračné foto z túry

Každá túra má zreteľne a jasne definovanú svoju náročnosť. Znašenie je farebné, pri istených úsekoch na trase je samozrejme uvedené i upozornenie na túto skutočnosť.

Záver: Obsahuje užitočný register pojmov z publikácie.

Celkový dojem a použiteľnosť

Malý formát a hmotnosť umožňujú zobrať sprievodcu so sebou len tak, do vrecka, bez väčšej záťaže. Použitý papier je veľmi kvalitný, nehrozí jeho väčšie poškodenie pri bežnom používaní. Navrhované túry pokryjú celé spektrum ciest, od tých pre začiatočníkov až po tie najťažšie, ktoré v Dolomitoch nájdete. Ak sa však chcete sústrediť len na jednu malú časť Dolomitov, jeho použitie je limitované rozsahom publikácie. Je to logické pri veľkom území Dolomitov a možnosťami, ktoré ponúkajú.

Dostupnosť

Knihu som kúpil v kníhkupectve Panta Rhei. V ostatných kamenných obchodoch jej dostupnosť nepoznám. Na internete som knihu našiel napr. v kníhkupectve www.panorama.sk za 350 Sk.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara