Dolomity sever - zajištěné cesty (recenzia)

Autor textu: Michal Uriča

Sprievodca KOMPASS

Návrh túr: Robert Oberarzbacher

Vydavateľstvo: KOMPASS
ISBN: 3-85491-730-9
1. české vydanie 6-03
Väzba: mäkká, hrebeňová
Počet strán: 128

Cena: 299 Sk

Úvod

Malý, nenápadný, no užitočný sprievodca tými najkrajšími zabezpečenými cestami severných Dolomitov. Na svoje si prídu začiatočníci i pokročilí milovníci via ferrát.

Štruktúra sprievodcu

V úvodnej časti autor na niekoľkých stranách veľmi stručne popisuje chovanie v horách s akcentom na zabezpečené cesty via ferrata. Nasleduje prehľad horských skupín s definíciou obtiažnosti navrhovaných ciest.
Autor v sprievodcovi dáva tipy na cesty v týchto skupinách:

- Geisler - Puez - 6 ciest
- Langkofel - Schlern - Rosengarten - 6 ciest
- Latemar - 2 cesty
- Sella - 5 ciest
- Fanes - 7 ciest
- Tofana - 4 cesty
- Cristallo - Pomagagnon - 5 ciest
- Sextenské Dolomity - 8 ciest
- Cadini - 2 cesty
- Sorapiss - 3 cesty
- Marmolada - 7 ciest

Celkovo to predstavuje 56 návrhov zabezpečených ciest.
V závere opäť veľmi stručne ponúka autor možnosti ubytovania v chatách v jednotlivých horských skupinách, nechýba ani miestny register.
Popis každej túry - via ferraty je stručný no výstižný a dáva dostatočné množstvo informácií - obtiažnosť, východiskový bod, oporný bod, výškové rozdiely, doba pochodu, upozornenia a stručný popis túry. Naviac je ku každej ceste čiernobiela mapka (s farebným označením trasy) a fotografia s naznačením výstupu, ktorý je veľmi nápomocný.

Celkový dojem a použiteľnosť

Malý formát a hmotnosť umožňujú zobrať sprievodcu so sebou len tak, do vrecka, bez väčšej záťaže. Navrhované túry pokryjú celé spektrum ciest, od tých pre začiatočníkov až po tie najťažšie, ktoré v severných Dolomitoch nájdete. Ak sa do tejto oblasti chystáte, tento sprievoca dokáže veľmi pomôcť.

Dostupnosť

Knihu som kúpil v kníhkupectve Panta Rhei. V ostatných kamenných obchodoch jej dostupnosť nepoznám. Na internete som knihu našiel napr. v kníhkupectve www.emporium.sk.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara