Dolomity sever - zajištěné cesty (recenzia)

Autor textu: Michal Uriča

Sprievodca KOMPASS

Návrh túr: Robert Oberarzbacher

Vydavateľstvo: KOMPASS
ISBN: 3-85491-730-9
1. české vydanie 6-03
Väzba: mäkká, hrebeňová
Počet strán: 128

Cena: 299 Sk

Úvod

Malý, nenápadný, no užitočný sprievodca tými najkrajšími zabezpečenými cestami severných Dolomitov. Na svoje si prídu začiatočníci i pokročilí milovníci via ferrát.

Štruktúra sprievodcu

V úvodnej časti autor na niekoľkých stranách veľmi stručne popisuje chovanie v horách s akcentom na zabezpečené cesty via ferrata. Nasleduje prehľad horských skupín s definíciou obtiažnosti navrhovaných ciest.
Autor v sprievodcovi dáva tipy na cesty v týchto skupinách:

- Geisler - Puez - 6 ciest
- Langkofel - Schlern - Rosengarten - 6 ciest
- Latemar - 2 cesty
- Sella - 5 ciest
- Fanes - 7 ciest
- Tofana - 4 cesty
- Cristallo - Pomagagnon - 5 ciest
- Sextenské Dolomity - 8 ciest
- Cadini - 2 cesty
- Sorapiss - 3 cesty
- Marmolada - 7 ciest

Celkovo to predstavuje 56 návrhov zabezpečených ciest.
V závere opäť veľmi stručne ponúka autor možnosti ubytovania v chatách v jednotlivých horských skupinách, nechýba ani miestny register.
Popis každej túry - via ferraty je stručný no výstižný a dáva dostatočné množstvo informácií - obtiažnosť, východiskový bod, oporný bod, výškové rozdiely, doba pochodu, upozornenia a stručný popis túry. Naviac je ku každej ceste čiernobiela mapka (s farebným označením trasy) a fotografia s naznačením výstupu, ktorý je veľmi nápomocný.

Celkový dojem a použiteľnosť

Malý formát a hmotnosť umožňujú zobrať sprievodcu so sebou len tak, do vrecka, bez väčšej záťaže. Navrhované túry pokryjú celé spektrum ciest, od tých pre začiatočníkov až po tie najťažšie, ktoré v severných Dolomitoch nájdete. Ak sa do tejto oblasti chystáte, tento sprievoca dokáže veľmi pomôcť.

Dostupnosť

Knihu som kúpil v kníhkupectve Panta Rhei. V ostatných kamenných obchodoch jej dostupnosť nepoznám. Na internete som knihu našiel napr. v kníhkupectve www.emporium.sk.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil