Hiking in the Sierra Nevada - Sprievodca Lonely Planet (recenzia)

Autor textu: Michal Uriča

Edícia Walking and Cycling guides od Lonely Planet

Autor: John Mock

Vydavateľstvo: Lonely Planet
ISBN: 1740592727
1. vydanie, jún 2002
Väzba: mäkká
Počet strán: 304 (12 vo farbe, 73 máp)

Cena: 17,99 USD, 34,95 AUD, 11,99 GBP

Úvod

Niekto sa môže spýtať, načo už len takýto sprievodca pre našinca??? No pravdou je, že človek nikdy netuší, kam ho vietor zaveje. Ja som sa počas vysokoškolských študií ocitol v USA a túto šancu som využil na návštevu Kalifornie a jej prírodných krás. Strávil som krásne dni v Yosemitskom národnom parku a ako pomocníka som využil práve sprievodcu, o ktorom sa pokúsim popísať niečo viac. Musím povedať, že sprievodcov Lonely Planet som už niekoľko použil a ich spracovanie je absolútne profesionálne. Hiking in the Sierra Nevada je sprievodca, ktorý pokrýva oblasť národných parkov Lake Tahoe, Sequoia, Kings Canyon a Yosemite.

Štruktúra sprievodcu

Bloky informácií sú servírované prehľadne a systematicky:

1. prehľad máp obsiahnutých v sprievodcovi
2. súhrnná tabuľka turistických trás
3. faktografia k územiu Sierra Nevady - súhrn zaujímavých informácií o histórií, klíme atď.
4. pozorovanie prírody - tipy pre turistu, čo môže pozorovať pri potulkách Sierra Nevadou v oblasti fauny a flóry
5. faktografia pre turistu/cestovateľa - objemnejší balík všeobecných informácií pre lepšie pochopenie údajov uvedených v itinerároch a pre pohodu na túrach - určite sa oplatí čítať pasáže o skladovaní potravín v divočine, aby ste uprostred noci nemuseli riešiť problémy s maškrtnými medveďmi
6. bezpečnostné pokyny - ochorenia, zranenia
7. doprava do oblasti Sierra Nevada a doprava v rámci Sierra Nevady
8. Lake Tahoe - itineráre
9. z Tahoe do Yosemite - itineráre
10. Yosemite - itineráre
11. Sequoia a Kings Canyon - itineráre
12. Východná Sierra - itineráre
13. diaľkové trasy - itineráre
14. register

Itineráre

Itineráre sú potriedené v súlade s uvedenou štruktúrou do jednotlivých oblastí. Každý itinerár je opatrený absolútne komplexným prehľadom informácií pre turistu. Udáva čas potrebný na absolvovanie itinerára, vzdialenosť, náročnosť, štartovací a cieľový bod, v prípade viacdennej túry i miesta na nocovanie a možnosti v týchto miestach, dostupnosť verejnej dopravy. Pre lepšie plánovanie je dostupný údaj, kedy sa do oblasti vybrať, resp. kedy sú chodníky uzavreté, aby ste sa naopak niekam nezberali zbytočne. Čo sa týka máp, často sprievodca uvádza niekoľko alternatív, takže si je možné vybrať. V národných parkoch netreba zabúdať na povolenia a iné obmedzenia, ktorými sú chodníky zaťažené v záujme ochrany prírody. Povolenie na najfrekventovanejšie trasy je často dobré rezervovať si vopred. Popis trasy je komplexný, čitateľ sa dozvie opäť niečo viac z miestopisu. Názornou pomôckou je i mapka so zobrazením trasy. Celkovo sprievodca popisuje 60 túr a tri diaľkové trasy - John Muir Trail, Okolo jazera Tahoe, trasa z Tahoe do Yosemite.

Celkový dojem a použiteľnosť

Vynikajúci, komplexný a profesionálne spracovaný sprievodca na vysokej úrovni. Výborne poslúži pri plánovaní, ponúka tipy na to najlepšie v popisovaných oblastiach, samozrejeme pri dlhodobejšom pobyte v prostredí nemôže vzhľadom na svoj rozsah pokryť všetky možnosti, ktoré ponúkajú obrovské územia Sierra Nevady.

Dostupnosť

Najlepšie je kupovať sprievodcu priamo v shope vydavateľa Lonely Planet, cez rôzne promo akcie sa dá dopracovať ku zaujímavým zľavám. Dá sa však kúpiť i na Amazone, resp. vo väčších kníhkupectvách, napr. v Panta Rhei.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara