Walking in the Alps - Sprievodca Lonely Planet (recenzia)

Autor textu: Michal Uriča

Edícia Walking and Cycling guides od Lonely Planet

Autor: Helen Fairbairn, Gareth McCormack

Vydavateľstvo: Lonely Planet
ISBN: 1740593952
1. vydanie, máj 2004
Väzba: mäkká
Počet strán: 384 (12 vo farbe, 70 máp)

Cena: 24,99 USD, 39,90 AUD, 14,99 GBP

Úvod

Komu sa naše hory mália, často uvažuje, kam sa vybrať. Azda najbližšie z väčších horských celkov sú Alpy a tie určite majú pre cestovateľa či turistu čo ponúknuť. Jednou z publikácií, ktorá môže byť nápomocná pri zostavení itinerára je i sprievodca Lonely Planet - Walking in the Alps. Opäť sa jedná o profesionálne spracovaného sprievodcu na najvyššej úrovni, ktorý veľa ponúka, no vzhľadom na cenu si treba jeho kúpu premyslieť a zvážiť cieľ výjazdu.

Štruktúra sprievodcu

Bloky informácií sú servírované prehľadne a systematicky:

1. súhrnná tabuľka turistických trás a navrhovaných itinerárov
2. faktografia k územiu, ktoré Alpy pokrývajú - súhrn zaujímavých informácií o histórií, klíme, prírode atď.
3. faktografia pre turistu/cestovateľa - objemnejší balík všeobecných informácií pre lepšie pochopenie údajov uvedených v itinerároch a pre pohodu na túrach - v tomto prípade pre skúsenejšieho turistu môžu rady vyzerať ako zbytočné, pre človeka bez skúseností však veľmi dobre poslúžia ako základné vodítko
4. bezpečnostné pokyny - ochorenia, zranenia
5. Francúzsko - sedem itinerárov a naviac bonbónik v podobe 11 dňového treku okolo Mont Blanc
6. Švajčiarsko - jedenásť itinerárov a bonus - 14 dňový trek Walker´s Haute Route
7. Taliansko - šesť itinerárov a časť venovaná zabezpečeným cestám Via Ferrata
8. Rakúsko - dvanásť itinerárov
9. Nemecko - štyri itineráre
10. Slovinsko - tri itineráre
11. užitočné informácie - víza, ambasády, peniaze atď
12. stručné jazykové okienko
12. register

Itineráre

Itineráre sú zotriedené v súlade s uvedenou štruktúrou do jednotlivých krajín a naviac v každej krajine itineráre spadajú do konkrétnych podcelkov Álp. Na výber sú výlety na niekoľko hodín, no i niekoľkodňové treky. Každý itinerár je opatrený absolútne komplexným prehľadom informácií pre turistu. Udáva čas potrebný na absolvovanie itinerára, vzdialenosť, náročnosť, štartovací a cieľový bod, v prípade viacdennej túry i miesta na nocovanie a možnosti v týchto miestach, dostupnosť verejnej dopravy. Čo sa týka máp, často sprievodca uvádza niekoľko alternatív, takže si je možné vybrať. V národných parkoch netreba zabúdať na povolenia a iné obmedzenia, ktorými sú chodníky zaťažené v záujme ochrany prírody. Sprievodca celkovo popisuje 47 itinerárov a dva ďiaľkové treky, ktoré dokonale preveria pripravenosť každého turistu.

Celkový dojem a použiteľnosť

Komplexný a profesionálne spracovaný sprievodca na vysokej úrovni. Výborne poslúži pri plánovaní, ponúka tipy na to najlepšie v popisovaných oblastiach. Vzhľadom na fakt, že sprievodca ambiciózne približuje celé územie Álp, je logicky výber túr obmedzený. Preto ak má niekto záujem obstarať si tohoto sprievodcu na dlhší pobyt v jednej lokalite, kúpu neodporúčam. Z každej oblasti totiž sprievodca prináša len tie najvychytenejšie itineráre, resp. itinerár.

Dostupnosť

Najlepšie je kupovať sprievodcu priamo v shope vydavateľa Lonely Planet, cez rôzne promo akcie sa dá dopracovať ku zaujímavým zľavám. Dá sa však kúpiť i na Amazone, resp. vo väčších kníhkupectvách, napr. v Panta Rhei.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil