Walking in the Alps - Sprievodca Lonely Planet (recenzia)

Autor textu: Michal Uriča

Edícia Walking and Cycling guides od Lonely Planet

Autor: Helen Fairbairn, Gareth McCormack

Vydavateľstvo: Lonely Planet
ISBN: 1740593952
1. vydanie, máj 2004
Väzba: mäkká
Počet strán: 384 (12 vo farbe, 70 máp)

Cena: 24,99 USD, 39,90 AUD, 14,99 GBP

Úvod

Komu sa naše hory mália, často uvažuje, kam sa vybrať. Azda najbližšie z väčších horských celkov sú Alpy a tie určite majú pre cestovateľa či turistu čo ponúknuť. Jednou z publikácií, ktorá môže byť nápomocná pri zostavení itinerára je i sprievodca Lonely Planet - Walking in the Alps. Opäť sa jedná o profesionálne spracovaného sprievodcu na najvyššej úrovni, ktorý veľa ponúka, no vzhľadom na cenu si treba jeho kúpu premyslieť a zvážiť cieľ výjazdu.

Štruktúra sprievodcu

Bloky informácií sú servírované prehľadne a systematicky:

1. súhrnná tabuľka turistických trás a navrhovaných itinerárov
2. faktografia k územiu, ktoré Alpy pokrývajú - súhrn zaujímavých informácií o histórií, klíme, prírode atď.
3. faktografia pre turistu/cestovateľa - objemnejší balík všeobecných informácií pre lepšie pochopenie údajov uvedených v itinerároch a pre pohodu na túrach - v tomto prípade pre skúsenejšieho turistu môžu rady vyzerať ako zbytočné, pre človeka bez skúseností však veľmi dobre poslúžia ako základné vodítko
4. bezpečnostné pokyny - ochorenia, zranenia
5. Francúzsko - sedem itinerárov a naviac bonbónik v podobe 11 dňového treku okolo Mont Blanc
6. Švajčiarsko - jedenásť itinerárov a bonus - 14 dňový trek Walker´s Haute Route
7. Taliansko - šesť itinerárov a časť venovaná zabezpečeným cestám Via Ferrata
8. Rakúsko - dvanásť itinerárov
9. Nemecko - štyri itineráre
10. Slovinsko - tri itineráre
11. užitočné informácie - víza, ambasády, peniaze atď
12. stručné jazykové okienko
12. register

Itineráre

Itineráre sú zotriedené v súlade s uvedenou štruktúrou do jednotlivých krajín a naviac v každej krajine itineráre spadajú do konkrétnych podcelkov Álp. Na výber sú výlety na niekoľko hodín, no i niekoľkodňové treky. Každý itinerár je opatrený absolútne komplexným prehľadom informácií pre turistu. Udáva čas potrebný na absolvovanie itinerára, vzdialenosť, náročnosť, štartovací a cieľový bod, v prípade viacdennej túry i miesta na nocovanie a možnosti v týchto miestach, dostupnosť verejnej dopravy. Čo sa týka máp, často sprievodca uvádza niekoľko alternatív, takže si je možné vybrať. V národných parkoch netreba zabúdať na povolenia a iné obmedzenia, ktorými sú chodníky zaťažené v záujme ochrany prírody. Sprievodca celkovo popisuje 47 itinerárov a dva ďiaľkové treky, ktoré dokonale preveria pripravenosť každého turistu.

Celkový dojem a použiteľnosť

Komplexný a profesionálne spracovaný sprievodca na vysokej úrovni. Výborne poslúži pri plánovaní, ponúka tipy na to najlepšie v popisovaných oblastiach. Vzhľadom na fakt, že sprievodca ambiciózne približuje celé územie Álp, je logicky výber túr obmedzený. Preto ak má niekto záujem obstarať si tohoto sprievodcu na dlhší pobyt v jednej lokalite, kúpu neodporúčam. Z každej oblasti totiž sprievodca prináša len tie najvychytenejšie itineráre, resp. itinerár.

Dostupnosť

Najlepšie je kupovať sprievodcu priamo v shope vydavateľa Lonely Planet, cez rôzne promo akcie sa dá dopracovať ku zaujímavým zľavám. Dá sa však kúpiť i na Amazone, resp. vo väčších kníhkupectvách, napr. v Panta Rhei.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara