Softshellové rukavice Fjord Nansen

Autor: Michal Uriča

Hoci tohtoročná zima skiaplinistom až toľko radosti nepraje, i napriek tomu som sa dostal ku testu rukavíc poľského výrobcu Fjord Nansen, s ktorým sme sa už na týchto stránkach mali možnosť zoznámiť. Ide o ľahký základný model zo softshellu, ktorý je určený na aktívne nosenie.

Popis rukavíc

Rukavice Fjord Nansen Softshell Gloves sú klasickými päťprstovými rukavicami. V oblasti zápästia su mierne predĺžené. Proti skĺzavaniu rukavíc slúžia dve gumičky, jedna hneď na začiatku zápästia, druhá na konci zápästného predĺženého dielu. Na tomto je umiestnené vyšité logo v bielej farbe, rukavice sú farebne neutrálne, celé v čiernom prevedení.

Na vrchnej časti rukavice sa nenachádzajú žiadne reflexné či ochranné prvky. Tieto sú umiestnené na dlaňovej časti a na všetkých prstoch v ich koncovej časti. Ich účelom je spevnenie úchopu a samozrejme zníženie kĺzania uchopených predmetov, najmä lyžiarskych palíc. Rukavice sú bez zateplenia. Dodávané veľkosti sú S, M, L, XL, hmotnosť rukavíc vo veľkosti L je 75 gramov, farebná prevedenie je len v čiernom.

Rukavice sú vyrobené zo Softshell materiálu. Vonkajšiu vrstvu Softshellu tvorí úplet z husto tkaného elastického polyamidu, ktorý má zvýšenú odolnosť voči vetru a vode. Vnútro je vypolstrované jemnou vrstvou mikrofleecu, ktorý udržuje primeraný tepelný komfort a napomáha pri odvádzaní vlhkosti smerom von.

Praktické skúsenosti

Rukavice Fjord Nansen som testoval najmä počas skialpových túr, kam by som ich asi odporučil najviac. Okrem toho som ich nosil aj na bežnú turistiku a ranné behy pri nízkych teplotách.

Počas skialpových výšľapov som ocenil ich nízku hmotnosť a spratnosť (napríklad pri operatívnom zložení do vrecka). Grip umiestnený na dlani a prstoch plne postačuje, výrazne napomáha pri úchope paličiek. Teplotný komfort počas šliapania bol v poriadku. Stará sa oň spomínaná vrstvička fleecu, naviac jej napomáha vonkajšia vrstva, ktorá nedovolí chladnému vetru preniknúť dnu. Pri rukaviciach Fjord Nansen som sa pustil do veľkosti M, čo môže prekvapiť, predsa len som vyššia váhová kategória. Na druhej strane som tím dosiahol fakt, že sa rukavice stala prakticky mojou druhou kožou a dokázal som v nej vykonať aj jemnejšie úkony, na ktoré som si predtým musel dávať rukavice dolu z rúk. Rukavice mi na rukách držali aj vďaka gumičkám ako uliate.

Počas klasickej turisticky bez paličiek mi v rukaviciach po čase v mraze začínalo byť na ruky chladno. Predsa len, ruky v tomto prípade nie sú zapájané natoľko aktívne. To len potvrdzuje fakt, že rukavice sú určené a vhodné na nosenie pri aktívnej záťaži. Vtedy dokonale splnia svoju funkciu, čo znamená, že ochránia ruky pred vetrom, vlhkom zvonku a zabezpečia optimálnu termoreguláciu aj smerom von. Po ukončení aktívnej fyzickej činnosti, t.j. napríklad pri bivaku, by som už volil iné rukavice, ktoré by poskytli lepší tepelný komfort v kľude (napr. s páperovou výplňou).

Celkový dojem

Rukavice naplnili to, čo som od nich očakával. To znamená ochranu pred vetrom a tým udržanie tepelného komfortu rúk pri telesnej aktivite. Kúpiť by si ich mal ten, kto vyhľadáva aktívny pohyb v prírode. Na účely zahriatia v stane nie sú určené, zimomraví jedinci nech siahnu po inom type rukavice. Na rukaviciach by som nič zásadné nemenil. Drobnosť, ktorá mi trošku chýbala je nejaký háčik či putko, ktorým by sa dali rukavice k sebe pripnúť a takto prevesiť napríklad cez popruh batohu či karabínku.

Dostupnosť

Rukavice ako aj ďalšie produkty Fjord Nansen je možné kúpiť v Cariboo Sport a u ich obchodnýchz partnerov. Doporučená cena testovaného modelu je 25,90 EUR vrátane DPH. Viac o portfóliu produktov Fjord Nansen sa dozviete aj na stránkach www.fjordnansen.com.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara