Tričko Janus – menej známe, no kvalitné Merino
Autor: Michal Uriča
Merino si medzi nadšencami „funkčného“ oblečenia našlo mnoho priaznivcov. Každý z nich určite pozná mainstreamových výrobcov, či už Icebreaker alebo Devold. Mne sa do rúk dostalo na testovanie tričko s dlhým rukávom od nórskeho výrobcu Janus. Sám som bol zvedavý, ako sa s ním dokážem zžiť, predsa len som doteraz mal skúsenosti hlavne s „umelinou“. Už prvé dojmy po jeho oblečení však naznačili, že sa s Merinom môžeme veľmi rýchlo skamarátiť.
Na úvod trochu teórie
Skôr než som sa pustil do nosenia a testovania, pokúsil som sa naštudovať si niečo o viac o samotnom Merine. Merino je v prvom rade plemeno ovce, ktoré sa cení hlavne kvôli veľmi kvalitnej vlne. Vo všeobecnosti je hrúbka Merino vlákna okolo 24 µm (mikro metrov, 10-6). Bližšie členenie je nasledovné: hrubé vlákno 23 – 24.5 µm, stredné vlákno 19.6 – 22.9 µm, jemné vlákno 18.6 – 19.5 µm, veľmi jemné vlákno 15 – 18.5 µm and ultra jemné vlákno 11.5 – 15 µm. Ultra jemné vlákno je už natoľko jemné, že je vhodné i ako prímes kašmíru či hodvábu.
Pokiaľ ide o vlastnosti Merino vlny, pozitíva jednoznačne predčia negatíva. Merino veľmi dobre reguluje teplotu, nemali by ste sa v ňom extrémne prehriať. Odvádza vlhkosť od tela, na rozdiel od umelých vlákien je však hydrofilné, t.j. vlhkosť vsakuje. Na rozdiel od bavlny však pri zlvhnutí nechladí, pretože hydrofilné jadro vlákna je obalené hydrofóbnymi „šupinkami“. Vlhkosť je následne odvádzaná prirodzeným odparovaním. Merino obsahuje lanolín, ktorá má prirodzené antibakteriálne vlastnosti. Preto oblečenie z Merino vlny nadmerne nezapácha ani pri viacdennej náročnejšej činnosti. U syntetického vlákna je táto prirodzená vlastnosť dopĺňaná zvyčajne aplikáciou strieborného vlákna.
Pokiaľ ide o nevýhody, tu treba spomenúť fakt, že hoci je Merino vlákno v porovnaní s inými ovčími vláknami podstatne jemnejšie, pri väčších priemeroch môže byť pociťované svrbenie pokožky. Čím je teda vlákno jemnejšie, tým príjemnejšie je na nosenie. Naviac oproti syntetike, ukazujú testy, že schne pomalšie. Dôvodom je fakt, že dochádza ku horšiemu rozloženiu vlhkosti na ploche.
Popis trička
Testovaný model je klasické tričko s dlhými rukávmi, ktoré prilieha na telo. Zaradenie výrobku v kategóriach výrobcu je Janus Design Wool, čo sú produkty z Merino vlny na každodenné použitie. Dizajn je pomerne jednoduchý, čierna farba, po stranách s bielymi pásikmi. Od výrobcu je dostupné ešte modré prevedenie. Límce sú oblého tvaru a nedráždia na krku. Rukávy a dolný lem sú zakončené elastickým prúžkom na zabezpečenie proti vyhŕňaniu pri fyzickej činnosti. Všetky švy sú elastické a ploché, čo zvyšuje komfort nosenia. Hmotnosť trička vo veľkosti L je cca 220gramov. Hrúbka použitého vlákna je 20,5 µm. Dostupné sú veľkosti S/M – XXL. Použitý materál je 100% Merino vlna značky Woolmark, ktorá je štandardom u ostatných prémiových značiek. Pozitívom je výroba v Nórsku.
Praktické skúsenosti
Tričko som v rámci testovania používal pri viacerých aktivitách. V rámci jednoduchých prechádzok Malými Karpatmi, ako teplú najspodnejšiu vrstvu pri lyžovaní, resp. zjazdoch po skialpovom výšľape, ba i na kondičné behanie v teplotách pod nulou, kedy som ako vrchnú vrstvu použil len ľahkú bundu od Montane.
Prvý dojem po oblečení bol veľmi príjemný. Priznám sa, že som od nepamäti nenávidel nepríjemný pocit škriabania pletených svetrov. U testovaného trička to aj napriek mojej „fajnovej“ pokožke prebehlo bez ujmy na zdraví. Po naštartovaní fyzickej aktivity, t.j. pri zvýšení energetického výdaja sa chvíľkovo dostavil pocit nadmerného tepla, ktorý ale razom zmizol. Najmarkatnejšie to bolo pri behaní. Následne sa pocit tepla stabilizoval na veľmi príjemnej hladine, kde sa udržiaval a to aj po ukončení aktivity (zbytočne to ale nepreháňajte, páperová bunda to predsa len nie je). Pri prvom nástupe potu som s prekvapením zistil, že predsa len pociťujem mierne škarbkanie, ale to sa takisto veľmi rýchlo vytratilo a takto sa to opakovalo pri každom použití. Merino pravdepodobne otvorilo svoje šupinky, aby jadro vlákna mohlo nasať vlhkosť – údajne je schopné nasať až 30% svojej hmotnosti. Dôležité je, že telo bolo v suchu.
Ak by som sa mal dostať k tomu, čo malo pre mňa v rámci zistení pri teste najväčší význam, tak to je určite schopnosť absorbcie zápachu. Na tomto som si dal obzvlášť záležať. Tričko som nosil napríklad celý víkend od piatku večera, ráno som v ňom absolvoval beh, potom turistiku, poobede prechádzku v parku s kočiarom. Ani na noc som ho nedal dolu a takto som ho nosil celý víkend. Aby to nebolo málo, bez prania som ho takto nosil aj ďalší víkend. Medzitým ešte ráno na behanie trikrát do týždňa. Výsledok? Úplne v pohode, zápach porovnateľný s bavlnenou košeľou po dni v práci za počítačom. Keby som takto nosil tričko vyrobené z umelého vlákna, tak pri obliekaní na druhý deň odpadnem od vlastného pachu.
Tričko som zatiaľ pral len pár krát, bez estetického dopadu, uvidíme, aký vplyv bude ďalšie mať pranie na Merino.
Celkový dojem
Test našincovi neznámeho trička Janus minimálne mne dokázal, že táto značka môže kľudne zastať svoju pozíciu aj konkurencii známejších rivalov. Tričko má síce jednoduchý design (Merino výrobky ostatne nebývajú veľké harakiri), žiadny transformer štýl sa nekoná, no funkčne veľmi je spoľahlivé a výkonné. A to je podstatné. Pri nosení je veľmi pohodlné, čomu napomáhajú aj spomínané ploché a elastické švy. V batohu Vám zaberie minimum miesta a hmotnosti. V spojení s priaznivou cenou vzniká ideálny pomer ceny a výkonu. Samotný výber medzi syntetikou a Merinom je však na používateľovi. Povedať univerzálne, ktorá z týchto možností je lepšia, by bola trúfalosť.
Dostupnosť a cena
Oblečenie Janus je možné kúpiť v predajni Cariboo Sport na Obchodnej ulici č. 3 v Bratislave a na stránkach Dohory.sk. Doporučená cena testovaného modelu je 49,90 EUR vrátane DPH (dámske prevedenie je lacnejšie o 5 EUR). Pri porovnaní s konkurenciou ide o viac než dobrú cenu, zodpovedajúcu veľmi vysokej kvalite materiálu a spracovania. Bežná cena porovnateľného Icebreaker Bodyfit 200 trička je 70 EUR. Kompletný prehľad produkcie Janus je dostupný na stránkach www.janus.no.
Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom
Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Salamander Trail Camp
Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil
Zaujímavé linky
Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.