Kompresné ponožky Lurbel Reactive

Autor: Marian Kamendy

Prednedávnom som mal príležitosť otestovať kompresné podkolienky od firmy Lurbel. Keďže sortiment tejto firmy je oveľa bohatší, prišiel rad aj na ďalšie produkty, v tomto prípade kompresné návleky na ruky.

Tak, ako pri kompresných podkolienkach, aj pri návlekoch na ruky sa názory na ich užitočnosť a skutočný efekt rôznia. Jedni ich označujú za čisto imidžovú záležitosť, iní nedajú dopustiť na ich podporný efekt. V princípe je hlavnou funkciou týchto návlekov udržiavať tepelný komfort na rukách bežca, a to buď zohrievaním v chladnejšom počasí, alebo ochladzovaním pri vyšších teplotách. Ja som pri mojom testovaní objavil ešte jednu zaujímavú funkciu, ktorú spomeniem nižšie.

Testovaným produktom boli kompresné návleky na ruky Lurbel zo série Cooltech Marathon. Na test som ich dostal opäť v prevedení svietivo neónovej zelenej farby, takže v kombinácii s rovnako sfarbenými podkolienkami som bol skutočne neprehliadnuteľný :-) Materiál bol rovnaký ako pri podkolienkach, dvojvrstvová technológia Cooltech, čo je kombinácia materiálov zo syntetických vlákien a polyamidu s elastanom. Nechýba ergonomické tvarovanie zvlášť pre pravú a pre ľavú ruku a prevedenie bez švov na dosiahnutie maximálneho pohodlia.

Na test som si vybral môj maratónsky beh v Košiciach. Dovtedy som návleky mal iba raz, doma v obývačke pri vyberaní správnej veľkosti :-). Už pri rannom obliekaní na beh som ocenil svoje rozhodnutie. Predpoveď počasia na beh bola neistá a všetci spolubežci riešili dilemu, ako sa čo najlepšie obliecť na premenlivé podmienky. U mňa to bolo jednoduché – krátke funkčné tričko a návleky. Ak bude chladno, návleky na rukách ma zohrejú, ak sa oteplí, jednoducho ich zrolujem na zápästia, a nemusím riešiť kam s nimi. Aspoň taký bol predpoklad. Pri čakaní na štart v cca 10 stupňoch som si pochvaľoval príjemný pocit tepla z návlekov, znásobený pohľadom na niektorých kolegov drkotajúcich zubami v tielkach. Počas behu, keď už som sa poriadne zahrial, som ocenil, že veľmi dobre odvádzali pot z povrchu kože. Neskôr počas preteku občas aj zamrholilo, ale návleky mi udržali ruky v teple a nebolo mi vôbec chladno. Nakoniec som v nich odbehol celý maratón, a to nielen kvôli ich tepelnému komfortu. Počas iných behov sa mi často stávalo, že mi okolo 20-25-teho kilometra začali tŕpnuť prsty na rukách a došlo na známe pretrepávanie rúk. S návlekmi na rukách som si na 30-om kilometri takmer v panike uvedomil, že som zatiaľ “nepretrepal”, a nemusel som až takmer do konca behu. Myslím, že v tomto prípade mi naozaj pomohli prekrvovať ruky, takže zvyčajný problém s tŕpnutím prstov som takmer nepocítil. Navyše, subjektívne som mal pocit, že mi návleky pomáhajú udržiavať ruky v ich bežeckej polohe a tým uľahčujú prácu mojim svalom.

Návleky od Lurbel som si od tohoto behu obľúbil, a často ich využívam aj pri tréningových behoch. Odporúčam ich vyskúšať najmä pri dlhších behoch v premenlivom počasí a keď je ešte príliš teplo na dlhý rukáv a bundu, ale príliš chladno na krátky rukáv. Určite oceníte aj priaznivú cenu, za ktorú ich ponúka prevádzkovateľ webu www.dohory.sk. Odporúčaná cena testovaného modelu je 12,90 EUR, pri porovnaní s konkurenciou si každý urobí názor sám.

Poznámka redakcie: Z dôvodu prehnanej skromnosti autora len pripomenieme, že snáď aj vďaka návlekom vo svojom druhom maratóne v živote zabehol skvelý čas v hodnote 3:15:11!

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara