Ľahká a bez kompromisov – bunda Montane Krypton

Autor: Michal Uriča

O bundách výrobcu Montane sme už na stránkach Trekker.sk, čo to popísali. Testom prešla bunda Super Fly Jacket vybavená membránou eVent, ako aj ľahučká bežecká špeciálka z Pertexu, model Featherlite Marathon. Dnešná ochutnávka je rovnako ľahučká záležitosť z Pertexu, i keď je určená na iné aktivity ako Featherlite Marathon. Poďme sa teda na ňu pozrieť bližšie.

Popis bundy

Bunda Montane Krypton je veľmi kompaktná s moderným a dynamickým designom. Presne taká, na aký účel bola vytvorená. Pre aktívnych športovcov či vyznavačov aktívneho pohybu v prírode.

Bunda má mierne predĺženú zadnú časť, takže chráni citlivé krížové partie aj pri čiastočnom vyhrnutí. Samotnému nadmernému vyhrnutiu zabraňuje nastaviteľná gumička v spodnom leme. Vyhŕňaniu rukávov zabraňujú nastaviteľné pogumované manžety so suchým zipsom, s ktorými sa dobre narába aj v rukaviciach.

Pokial ide o vrecká, dve sa nachádzajú na prednej strane a jedno veľmi šikovne umiestnené na ľavom ramene. Všetky sú na zipsy, s ktorými sa veľmi dobre narába vďaka dostatočne dlhým putkám na zipsoch. Predné vrecká sú opatrené aj podšívkou.

Bunda disponuje napevno prišitou kapucou. Jej šilt je vystužený a drží veľmi dobre, čo nie je vždy úplne samozrejmé. Nastavenie kapucne je tradične v zadnej časti hlavy, kde sa nastavuje vôľa obvodovej gumičky. Vôľa tvárovej časti sa nastavuje dvomi gumičkami na límci. Nastavenie sa dá vykonať aj jednou rukou. Kapucňa sa dá zrolovať sa upevniť prúžkom so suchým zipsom. Kapucňa a límce sú veľmi kompaktné, po ic správnom nastavení sú hlava a aj krk veľmi dobre chránené. Dôležité je, že zips sa po úplnom uzamknutí zasunie do ochranného minipuzdierka, takže po utiahnutí límca neškriabe na ústach či brade.

Výrobca na bunde použil niekoľko materiálov. Nosným je PERTEX® Microlight Mini Rip-stop, ktorý je ľahký, vodeodolný a zároveň veľmi priedyšný. Na pleciach je zosilnený pevnejším, hustejšie tkaným materiálom PERTEX® Classic. Vnútorná podšívka je dômyselnou kombináciou materiálov DRYACTIV® Suede a DRYACTIV® Thermal Mesh. Oba sú na báze polyesteru a ich hlavnou funkciou je odvádzanie vlhkosti, pričom neznižujú priedyšnosť samotnej bundy.

Hmotnosť bundy je len 375 gramov (pri veľkosti M). Dostupné sú dve farebné variácie, čierna a červená. Použité sú kvalitné zipsy YKK.

Praktické skúsenosti

Bundu som sa počas testovania snažil využiť primárne na to, na čo je určená. To znamená na aktívny pohyb. Išlo najmä o skialpové túry ale aj behanie, kde je záťaž ešte o niečo intenzívnejšia. Bundu som pri pohybe vždy nosil zásadne len na funkčnom tričku, bez ďalšej dodatočnej medzivrstvy a to aj pri mínusových teplotách. Účelom bolo, aby sa vlhkosť z potenia pri aktivite dostávala ihneď von na vonkajšiu vrstvu. Naviac by po pridaní ďalšej vrstvy dochádzalo ku zbytočnému prehrievaniu.

Vo všeobecnosti môžem povedať, že moje skúsenosti pri používaní boli viac než pozitívne. Bunda je v prvom rade veľmi spratná a ľahučká, na čo som si všetkých výrobkov Montane veľmi rýchlo a rád zvykol. I pri nízkej hmotnosti však ponúka vysoký výkon. Pri šliapaní či behaní som sa neprehrieval a pot sa rýchlo dostával na vonkajšiu vrstvu. Veľkou devízou je, že i napriek veľkej priedyšnosti Pertexu tento veľmi dobre blokuje vietor. Takže pri šliapaní po hrebeni vietor nemrazí a telo je udržiavané v pohodlnom tepelnom komforte. Vďaka zosilnenému prekryvu pliec som sa nebál nosiť ani ruksak, jeho nosenie nespôsobilo na prvý pohľad krehkému Pertexu žiadnu ujmu na zdraví.

Vačky sú z môjho pohľadu umiestnené veľmi šikovne, mňa osobne potešil na najmä ten na ramene. Dá sa do neho schovať niekoľko šikovných vecičiek, ku ktorým sa dá dostať veľmi jednoducho, za pomoci jedinej ruky. Kvalitné YKK zipsy chodia hladko, nezasekávajú sa a vďaka dlhším putkám sa dajú ovládať aj v rukaviciach.

Veľmi pozitívne hodnotím spracovanie kapucne. Jej šilt naozaj veľmi dobre drží tvar. Ovládanie gumičiek je veľmi pohodlné a opäť zvládnuteľné aj jednou rukou. Po správnom nastavení je kapucňa priam „nepriestrelná“. Systém rolovanie za pomoci prúžku so suchým zipsov mi nevadí, hoci kompletné ukrytie do límca by bolo o niečo elegantnejšie. Komfort zvyšuje vypolstrovanie límca a schovanie ukončenia zipsu v záklapke.

Po ukončení aktivity, resp. pri dlhšej prestávke je vhodné prehodiť cez seba termoizolačnú vrstvu, pretože Krypton predsa len vďaka svojmu určeniu na aktívny pohyb nedisponuje silnou termoizoláciou. Ale to je absolútne prirodzené.

Bundu je samozjreme pre uchovanie jej vlastnosrtí náležite ošetrovať, to znamená hlavne prať podľa pokynov výrobcu a v prípravkoch na to určených. Ja som zatiaľ bundu nepral., tekže tento vplyv na funkčnosť zatiaľ nedokážem zhodnotiť. Každopádne počas používania nedošlo na bunde k defektu či inému zníženiu jej vlastností.

Celkový dojem

Bunda Montane Krypton je idelánym spoločníkom pre vyznavačov aktivít s vyššou intenzitou pohybu, či už napríklad skialp či bežky, a to aj pri nižšej teplote. Bunda veľmi dobre zvláda vetranie, udržuje tým solídny teplotný komfort a pri tom všetkom chráni pred chladným vetrom. Veľmi kladne hodnotím precízne spracovanú kapucňu. Ako bonus k tomuto všetkému je veľmi ľahká, spratná a jednotlivé prvky sú veľmi ľahko ovládateľné i jedno rukou či v rukaviciach. Na prvý pohľad subtílna a krehká, no v skutočnosti veľmi výkonná a bez kompromisov.

Dostupnosť

Výrobok je na Slovensku možné zakúpiť u Cariboo Sport a ich partnerov. Odporúčaná cena testovaného modelu je 84,90 EUR. Kompletný produktový rad výrobcu si môžete prezrieť na stránkach www.montane.co.uk.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara