Test bundy MONTANE Super Fly Jacket

Autor: Martin Kiripolský

Kedže moja staršia bunda už dosluhuje, potešil som sa ponuke testovať novinku na Slovenskom trhu - bundu značky Montane s membránou eVENT. Firma Montane vznikla v roku 1993 a od svojho vzniku je snahou jej zakladateľov ponúknuť oblečenie, ktoré je maximálne pohodlné. To v praxi u oblečenia Montane predstavuje nízku hmotnosť a súčasne maximálnu priedyšnosť.

Materiál

Už na začiatku mi bolo povedané, že materiál, z ktorého je táto bunda je „iný“. Jeho podstatou je eVENT membrána. Výrobca uvádza, že je to nepremokavá, mikroporézna PTFE (polytetrafluorethylén) membrána, ktorá dosahuje vyššiu priedyšnosť, ako akékoľvek iné membrány, používané v súčasnosti na trhu. No uvidíme. Ešte som trochu pátral po informáciach:

Pre membráne eVENT sa uplatňuje najjednoduchejší systém odvetrávania "Direct Venting“, čo v praxi znamená, že pot sa odparuje priamo a to bez toho, aby sa najskôr ukladal v materiále a priedyšnosť začína ihneď naplno pracovať, nakoľko na transport telesnej vlhkosti už viac nepotrebuje doteraz žiadúce teplotné rozhranie. Takto výkonný transport telesnej vlhkosti má za následok, že na vnútornej strane funkčného oblečenia sa neusadzuje vlhkosť a telo je tak chránené pred podchladením. eVENT dosahuje špičkové hodnoty priedyšnosti: eVent® ligthweight 3-vrstvový, váha 115g/m², vodeodolnosť min. 30,000mm, priedyšnosť min. MVTR 21g/m²/24hod. Systém "Direct Venting“ je hlavný rozdiel oproti štandardným materiálom, ktoré fungujú na princípe difúzie cez dva pomalšie kroky naprieč ochrannou polyuretanovou vrstvou a membránou. Výsledkom "Direct Venting“ je redukcia vnútornej vlhkosti a zrážania vodných pár na odeve so zachovaním maximálnej priedyšnosti materiálu. Membrána eVent poskytuje vyrovnané parametre bez ohľadu na vonkajšiu teplotu a vlhkosť.

Prevedenie

Prvé čo človeku padne do oka pri obliekaní je zips a švy. Všetky sú YKK a hlavný je dvojcestný s ochrannou záklopkou. Tú majú aj dve bočné vrecká, v ktorých je umiestnené sťahovanie pásu – pekne pohodlne z tepla vrecka. Na bunde sa nachádza ešte jedno vrecko a to náprsné. Všetky švy sú podlepené a nekrížia sa. Atraktívny strih je doplnený protioderovými zónami a reflexnými prvkami. Mne osobne maximálne vyhovuje strih s predĺženým zadným dielom a kapucňa s tvarovateľnou výstuhou šiltu. Ako miernu nevýhodu vidím, že kapucňu nie je možne zbaliť do límca. Kapucňu je však možné zbaliť s pomocou pásu so suchým zispom o putko bundy. Výborne sú vyriešené suché zipsy na manžetách. Vyzeraju, ako by sa nedali pokaziť... A to všetko pri hmotnosti do ½ kila. Tento výrobok by som doplnil nejakým vhodným obalom pre nosenie v a na batohu. A tiež by som doplnil vzory o nejake prírodnejšie farby. Niektorým luďom chýbajú na vrchných bundách odvetrávacie otvory pod pazuchami. Ja však takúto skúsenosť s týmto modelom nemám. Osobne patrím k ľuďom, ktorým kvapká z čela aj ked dobiehajú na autobus, preto ma potešila funkčnosť použitého materiálu. Aj pri zvýšenej aktivite (niekoľkohodinová cesta nahor vo vysokohorskom teréne) nevlhne bunda ani oblečenie pod ňou.

Údržba

Už výrobca uvádza, že je dobré prať tieto výrobky často. Vo vrecku Vašej novej bundy nájdete veľavravný leták „Wash me often“. Časté pranie má udržiavať funkčnosť a životnosť oblečenia. Vyskúšaný detergent ATSKO SportWash je možné používať v automatickej práčke, spoľahlivo vyčistí škvrny a nezanecháva na oblečení „mapy“.

Osobné hodnotenie

Vzhľadom k použitému materiálu a cene výrobku by som ho odporučil pre krátkodobý aj dlhodobý pobyt v prírode, pri väčšej aktivite aj ako poistku do zlého počasia. Je určený pre širokú škálu aktivít vykonávaných v prírode od lyžovania či lezenia až po trekking a prechádzky v prírode. Je výborne riešená z funkčného hľadiska ako aj dizajnovo. A čo dodať k materiálu? Nielen firma Montane si vybrala membránu eVENT pre svoje výrobky. Túto cestu si zvolilo aj veľa iných popredných výrobcov ourdoorovej obuvi a oblečenia, ktorí používajú tento materiál. Let the sweat out....

Dostupnosť

Distibútorom značky Montane na Slovensku je firma CARIBOO ŠPORT a zakúpiť výrobky tohoto výrobcu je možné v predajnej sieti ich partnerov alebo napríklad v internetovom obchode Dohory.sk. Odporúčaná cena testovaného modelu je 199,90 EUR. Okrem testovaného modelu firma Montane vyrába celý rad zaujímavých produktov pre milovníkov outdooru či bežcov, ktorým je určená napríklad ultraľahká bunda Featherlite Marathon Jacket z materiálu Pertex, ktorú je pri hmotnosti 120g možné zbaliť do obalu vo veľkosti jabĺčka. V jednom z nasledujúcich testov ponúkneme recenziu vydarených turistických nohavíc Montane Terra Pants.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara