Montane Terra XT 2.0 Pants

Autor: Martin Kiripolský

Tieto naozaj zimné nohavice zaručujú absolútnu slobodu pohybu a uspokoja každého, kto hľadá kvalitné univerzálne „gate“ na všetky zimné aktivity. Testované boli pri viacerých aktivitách za rôznych poveternostných podmienok (resp. podarilo sa to hlavne v zlom počasí), pri teplotách okolo -17oC aj +5 oC. Svojimi vlastnosťami uspokoja lyžiara, turistu, skialpinistu aj lezca.

Použité materiály

Testované nohavice sú kombináciou viacerých materiálov:
EPIC Alcatraz – 100%nylon zaručujúci maximálnu priedyšnosť a vysokú vodeodolnosť, pri zachovaní jednovrstvovej tkanej technológie, zaručujúcej minimálnu hmotnosť (580 g).
Cordura H2O – vylepšený druh Cordury s 98% predišnostou pokrýva namáhané miesta
DRYACTIVE Mesh – polyester schopný odvádzať vlhkosť z pokožky - sieťkovaný
DRYACTIVE Suede – polyester schopný odvádzať vlhkosť z pokožky - semišový

Práve vhodným použitím materiálov bola dosiahnutá obdivuhodná funkčnosť tohoto unikátneho kúsku oblečenia. Materiály boli vhodne doplnené o adekvátne rozmiestnenie funkčných prvkov.

Praktické skúsenosti

Nohavice som testoval na pešej turistike a niekoľkokrát som ich mal aj na skialpových túrach. Kombinácia ich vetruodolnosti a vysokej priedyšnosti sa ukázala ako ideálna aj pre tento druh pohybu, vôbec neboli potrebné spodky. Pri ostrejšom stúpaní je možné regulovať odvetrávanie zipsom na 2/3 vonkajšej strany nohavice. Výhodou je tiež zateplenie v hornej tretine nohavíc (DRYACTIVE Suede) = zadok pekne v teple.

Výrobca použil značkové zipsy YKK. Manipulácia so zipsami vybavenými „ťaháčikmi“ je v rukaviciach celkom pohodlná (okrem zipsu na rozporku, ktorý je žiaľ na obsluhu v rukaviciach príliš malý).

Spevnené plochy boli skúšané vlekom, lyžami a pár „zjazdami“ po zadku na snehu...Napriek tomu v podvedomí mám stále obavu o super ľahký materiál (riziko poškodenia napr. lyžami, čakanom či mačkami). Po zatiaľ krátkom čase používania ešte nechcem sumárne hodnotiť mechanickú odolnosť materiálu, no najexponovanejšie a namáhané časti nohavíc sú vhodne posilnené Cordurou, ktorá má svoje určenie práve na mechanickú ochranu a očakáva sa, že niečo by mala vydržať.

Výhody:

- regulácia obvodu na spodnej časti nohavice = nešúchajú sa po zemi, priliehajú k obuvi,
- odvetrávanie počas naozaj strmých výšľapov je obojsmerné, naviac kryté vnútorným lemom,
- strih umožňujúci voľný pohyb nohy,
- oderuodolný material všade tam, kde je potrebný,
- materiál pri chôdi nešuští na rozdiel od väčšiny podobných materiálov (osobne to považujem za veľkú výhodu),
- použitý vnútorný materiál je naozaj príjemný na dotyk a dobre odvádza vlhkosť,
- výborný strih, ktory sadne každému,
- reflexné prvky 3M Scotchlite.

Nevýhody:

- absencia trákov – toto je u zimných nohavíc možné považovať za vážny nedostatok (po miernej úprave sa dajú použiť extra tráky napr. zo starých nohavíc – môj prípad),
- absencia snežných límcov a nemožnosť pripnúť spodnú časť nohavice k topánke (nebolo by potrebné používať návleky),
- veľkým nedostatkom je opasok, hlavne jeho prevedenie (je úzky) a pracka, ktorá sa asi ani prackou nedá nazvať,
- nie sú dokonale nepremokavé, čo na druhej strane okrem igelitových nie sú ani iné materiály, ale v zimných podmienkach sú zrážky väčšinou vo forme snehu (v našich podmienkach) a veľmi rýchlo vyschnú,
- mierne neprakticky tvarované vrecká, nenechajte ich otvorené ani pri nastupovaní do auta (ale majú vnútorné bezpečnostné vrecko vo vrecku na zips J),
- labilný gombík na nohaviciach by mohol byť nahradený cvočkom.

Celkový dojem a dostupnosť

Celkový dojem z môjho pohľadu je asi na 1 mínus. Svedčí o tom fakt, že ich možete vidieť na fotkách z viacerých akcíí, kde nohavice aktívne využívam.

Doporučená cena nohavíc je 89,90 EUR a na Slovensku je možné zakúpiť ich v sieti predajcov distribútora CARIBOO ŠPORT. Priaznivá cena pri vysokej funkčnosti je skutočne veľmi zaujímavá pre každého nadšenca pohybu v prírode.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara