Trekové ponožky Lurbel Fuenfria

Autor: Michal Uriča

Trekových ponožiek je na trhu naozaj veľká záplava, tak prečo nepridať ďalšiu recenziu na zorientovanie? Od španielskeho Lurbelu už sme tu mali bežecké ponožky Runner a okrem toho aj funkčné tričko Europa. Dnes predstavíme trekové ponožky pre outdoor použitie. Ide o model Fuenfria s dlhodobo osvedčeným COOLMAXom.

Popis ponožiek

Ponožky Lurbel Fuenfria sú prevedením klasické vysoké ponožky do vysokých turistických topánok, nad ktoré ešte stále pohodlne prečnievajú cca 5 cm. Nosiť sa ale samozrejme dajú aj do nižších topánok.

Na nohe držia ponožky pomocou kompresných pruhov, pomerne široký je na holeni, ďalší na narte. Ponožky majú dobrý anatomický tvar, takže sa nekrčia a v topánke netlačia. K tomuto napomáha celkom určite aj bezšvové prevedenie. Otlakov z týchto ponožiek sa teda netreba báť. Ponožky sa veľmi dobre prispôsobia nohe vďaka pridaniu Lycry. Špička a päta sú ako najviac namáhané časti zosilnené, päta je zdvojená. Ku pohodliu prispieva aj zmäkčená podošva.

ION Layer s pridaním strieborných vlákien MERYL Skinlife redukuje zápach a prípadné šírenie baktérií. Na zlepšenie vetrania pridáva výrobca technológiu tzv. otvárajúcich sa stehov, ktoré pri ohýbaní lepšie vetrajú. Toto v kombinácii s COOLMAXom predstavuje garanciu suchej a dobre vetranej pokožky – jednoducho povedané, nohy v suchu.

Dostupné sú tri veľkosti, S 35-38, M 39-42, L 43-46. Farebne sú k dispozícii tri možnosti, čierna, šedá, bledo hnedá.

Doporučené použitie je na treking, pri teplotách od 10 do 30º C, takže ide o letné ponožky.

Zloženie: 80% COOLMAX, 10% MERYL Skinlife, 10% Lycra

Praktické skúsenosti

Ponožky som testoval po dobu jedného mesiaca, počas tohoročného horúceho leta. Testovanie prebehlo v slovenských horách a aj na rozpálenej Korzike. Pokiaľ ide o obuv, pre účely testovania som si ponožky skúsil vo vysokých, dvoch rôznych nízkych topánkach a aj v bežeckých crossových topánkach. Dá sa povedať, že bez ohľadu na obuv, všade poslúžili rovnako spoľahlivo, bez otlakov či problémov. K tomuto prispievajú kvalitne prevedené zosilnené špičky a kompresné prvky, spolu s bezšvovým prevedením.

Pre použitie vo vysokých topánkach je veľmi dobré, že ponožky sú dostatočne vysoké. V nízkych topánkach som na jednom treku dokonale ocenil ich výšku a pri chôdzi cez úsek porastený žihľavou som obišiel zďaleka najlepšie s minimom pálivých zásahov.

Ponožky sa v topánkach nekrútia, nezošuchujú sa po nohe a chôdza v nich je veľmi komfortná. Konštrukcia ponožky je voľnejšia, takže sa netreba obávať múk španielskej čižmy. Odvádzanie vlhkosti funguje uspokojivo, veľmi som ho ocenil najmä pri hraničných teplotách cez 30º C. Nohy sa v topánkach neprehrievali a dá sa povedať, že boli v suchu. Na zimnú turistiku by som ponožky neodporúčal. Je síce možné pod ne dostať ešte jeden pár tenších ponožiek na zvýšenie tepelného komfortu, ale osobne by som to riešil radšej zimnými ponožkami.

Po použití ponožky veľmi rýchlo vyschnú a jeden pár som bol schopný použiť aj 2-3 krát opakovane bez prania po aktívnom celodennom nosení. Antibakteriálne prvky zakomponované do ponožky fungujú, ani po opakovanom použití v teplom počasí som nepríjemný odor nezacítil.

Ponožky som pral niekoľkokrát, zatiaľ som na nich nespozoroval okrem rýchleho schnutia žiadne závažné známky poškodenia, pekne držia pohromade.

Celkový dojem

Ponožky Lurbel Fuenfria sú podľa mňa rozumným stupňom produktu medzi low costovými ponožkami s otáznou funkčnosťou a highendovými vychytávkami s peknými funkciami a závratnými cenami. Pomer cena výkon predurčuje tieto ponožky na univerzálne trekové použitie, primárne do vysokých topánok na jednodňové túry i viacdňové pochody.

Dostupnosť

Výrobok je na Slovensku možné zakúpiť v predajni CARIBOO SPORT na Obchodnej ulici v Bratislave, resp. u partnerov distribútora Cariboo Sport. Odporúčaná cena testovaného modelu je 9,60 EUR. Okrem trička samozrejme ponúka široký sortiment španielskeho výrobcu Lurbel, tričká, ponožky a ďalšie funkčné doplnky. V akciovej cene na stránkach internetového obchodu Dohory.sk je možné zakúpiť 2 páry v cene 16,90 EUR.

Portfólio výrobcu Lurbel je dostupné na stránkach www.lurbel.net a katalóg na rok 2010 v pdf formáte nájdete na podstránke http://www.lurbel.net/UserFiles/file/nuevo-new-lurbel-active.pdf.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara