Ponožky Lurbel Runner

Autor: Michal Uriča

Značku Lurbel a jej výrobky som do prvého kontaktu s ich ponožkami Runner vôbec nepoznal, ani som o nej len nepočul. Ponožky španielskej produkcie som si natiahol na nejeden bežecký tréning, ako aj na 63. ročník známeho behu Devín – Bratislava. O tom, že majstra sveta z Vás ponožky neurobia svedčí aj môj dosiahnutý čas v spomínanom behu, ale to už je iná kapitola :-)

Popis ponožiek

Na prvý pohľad sú ponožky možno nenápadné, na rozdiel od mnohých iných „funkčných“ ponožiek mi neprídu až také farebné harakiri. Pri detailnejšom pohľade sú však zjavné funkčné zóny. Výrobca použil osvedčený materiál Coolmax, ktorý je vyrobený z polyesterového vlákna. Vlákno má štvor alebo šesťkanálovú štruktúru a jeho najvýznamnejšou úlohou je odvádzanie vlhkosti od tela na vonkajšiu vrstvu, kde rýchlejšie vyschne. Týmto spôsobom materiál zabezpečuje prirodzenú termoreguláciu vznikajúceho telesného tepla pri fyzickej aktivite. Materiál je veľmi príjemný na dotyk, neškriabe ani inak nedráždi pokožku.

Ponožky majú bezošvé prevedenie a ich nosenie na nohe je veľmi príjemné. Zaujímavé je, že tieto ponožky nerozlišujú pravú a ľavú, napriek tomu na nohe veľmi dobre držia a nekrútia sa vďaka kompresnému pásiku na narte. Päta je spevnená a rovnako i špička, výsledkom je dlhšia životnosť vďaka posilneniu najviac namáhaných častí ponožky. Úprava L-Ion je antibakteriálnou prevenciou, tradične tu napomáha strieborné vlánkno.

Ponožky pokrývajú celý členok a vystupujú asi 6 cm nad okraj nízkej obuvi. Ak si však potrpíte na trendové nízko vykrojené ponožky, v ponuke má Lurbel je aj takýto model. Na zadnej strane ponožky v časti nad topánkou sú vláknom od 3M Scotchlite všité reflexné prvky, čo je veľmi dobrá a užitočná vec pre bezpečný beh v tmavých uliaciach.

Ponožky sú dostupné v 2 farebných prevedeniach čiernobielej kombinácie, v jednej prevláda čierna v druhej biela farba. Ako už bolo uvedené, ponožky je možné zakúpiť aj v nízkej verzii, ďalšie bežecké modely aj v iných farbách. Dodávané veľkosti sú S (35-38), M (39-42) a L (43-46). Výrobca uvádza vhodnosť použitia na behanie po lesných chodníkoch i asflate.

Zloženie: 80% Coolmax, 10% Sensil Body Fresh so strieborným vláknom, 10% Lycra, reflexné prvky 3M Scotchlite

Praktické skúsenosti

Ponožky som testoval výhradne na to, na čo sú určené, to znamená na behanie. V rámci zlepšenia kondície som sa totiž odhodlal na rekreačný beh a ako záväzok som si dal odbehnúť Národný beh z Devína do Bratislavy na vzdialenosti 11,65 km. V tréningu som behal podľa toho ako som sa cítil od 4 do 10 km, čo pre mňa znamená premené na čas asi 25 až 60 minút. Ako to chce niekto veľmi porovnávať, nie sú to vôbec zázračné čas. Pokiaľ ide o povrch, behal som po lese, asflalte, betóne i tráve.

Dôležitejšie je, že v ponožkách Lurbel som sa po celý čas cítil výborne a svoju funkciu splnili na výbornú. Nespôsobili mi žiadne otlaky, škrabance či svrbenie nôh. Nohy udržiavali v komfotnom suchu aj pri dlhšie trvajúcej fyzickej aktivite. Ponožka pokrýva celý členok a drží ho v komfote, naviac, ak budete behať na pretekoch s čipom na meranie času, určite sú takéto ponožky výhodou, čip Vám neoderie nohu.

Ponožky som pral pravidelne aj niekoľkokrát do týždňa, na ich kvalite sa to neprejavilo. V rámci testu som sa rozhodol aj o viacnásobné použitie bez prania. Aj po troch použitiach bol odor vďaka striebornému vláknu v pohode. Po vypraní či samotnom použití ponožky veľmi rýchlo vyschnú, takže sú rýchlo pripravené na ďalšie použitie.

Celkový dojem

Na základe mojich skúseností môžem konštatovať, že ponožky Lurbel Runner predstavujú kvalitný výrobok vhodný na pravidelný bežecký tréning. Takže, ak v rámci ambície zvýšiť kondíciu plánujete behať, kľudne po ponožkách siahnite, svoju úlohu splnia do bodky.

Dostupnosť

Distibútorom sortimentu Lurbel na Slovensku je CARIBOO SPORT a zakúpiť výrobky tohoto španielskeho výrobcu je možné v predajnej sieti ich partnerov alebo v internetovom obchode Dohory.sk. Odporúčaná cena testovaného modelu je 8,30 EUR.

Samozrejme, že výrobca sa neobmedzuje len na bežecké ponožky a v jeho ponuke je aj rad turistických či lyžiarskych ponožiek a ďalšieho funkčného oblečenia. Portfólio výrobcu je dostupné na stránkach www.lurbel.net a katalóg na rok 2010 v pdf formáte nájdete na podstránke http://www.lurbel.net/UserFiles/file/nuevo-new-lurbel-active.pdf.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara