Test ponožiek X-Action

Autori: Janka Kubíčková, Michal Uriča

V dnešnej dobe je na trhu nesmierne bohatá ponuka funkčného oblečenia, ponožky nevynímajúc. O tom, že sú dôležitou súčasťou výbavy sa už azda presvedčil každý, kto pravidelne chodí po horách. V nasledujúcom článkou sa pokúsime bližšie predstaviť tri modely ponožiek od menej známeho rakúskeho výrobcu X-Action, ktorého portfólio okrem bohatého výberu ponožiek pre mnohostranné použitie obsahuje aj funkčné oblečenie.

Popis

Nordic walking SX
Ponožky s označením Nordic Walking sú stredne vysoké ponožky určené na intenzívnu chôdzu a sú súčasťou produktovej línie Red. Obsahujú viacero funkčných prvkov, ktoré ju predučujú na všestranné a hlavne pohodlné použitie pre turistiku. Proti zošmyknutiu ponožky je použitý flexibilný top ponožky, ktorý je pritom príjemný a nohu neškrtí. Ponožky obsahujú prvok spevňujúci Achillovu šľachu, čo je pri dlhotrvajúcom pochode veľmi dobrá pomoc. Cez priehlavok je vedený spevnujúci pruh, ktorého úlohou je pri funkčných ponožkých zabezpečiť ich pevnú polohu na chodidle, aby nedochádzalo ku ich pretáčaniu a krčeniu v obuvi. Cordurou spevnená je oblasť prstov, vďaka čomu je minimalizované riziko vzniku otlakov pri dlhšej chôdzi, rovnaká ochrana je aj na päte. Ploché švy sú prevenciou proti ich otlačeniu na chodidle. Dôležitou súčasťou ponožky je strieborné vlákno Nostatex, takže výrobca myslel aj na elimináciu nepríjemného zápachu a potenciálnych problémov s kožnými infekciami. Ponožky sú vyhotovené v pravom a ľavom prevedení špeciálne pre obe chodidlá.

Zloženie: polyamid, polypropylén, bavlna, Cordura, elastan, strieborné vlákno

Trekking SX
Vysoké ponožky Trekking SX sú taktiež zaradené v modelovom rade Red. Ako už napovedá ich názov, sú primárne určené na turistiku a svojou výškou sú vhodné aj do vysokej turistickej obuvi. Rovnako ako model Nordic Walking SX, horný pásik proti zošmykovaniu ponožky je účinný a neškrtí. Rovnako je spevnená Achillova päta, naviac ku Cordurou spevnenej oblasti prstov je týmto materiálom spevnená aj päta. Krúteniu ponožky zabraňuje prúžok umiestnený na priehlavku, a samozrejmosťou sú opäť ploché švy pre maximálne pohodlie. Strieborné vlákno Nostatex sa stará o hygienickú stránku ponožky. Ponožky sú vyhotovené v pravom a ľavom prevedení špeciálne pre obe chodidlá.

Zloženie: polyamid, polypropylén, bavlna, Cordura, elastan, strieborné vlákno

Running S.E.P.
Model Running S.E.P. je súčasťou modelového radu Gold, teda najvyššej triedy ponožiek X-Action. Určené su teda pre bežcov, tých horských nevynímajúc. Testovaná verzia bola opať v strednom prevedení nad členok, dostupné sú však aj dlhé ponožky s označním Long. Všetky prvky, spomenuté pri predošlých dvoch modeloch sú zastúpené i pri tomto modeli. To znamená, že pevne držia a nezošmykujú sa, nekrútia sa na nohe, netlačia vďaka plochým švom, päta i prsty sú spevnené Cordurovou výstelkou a sú prepletené strieborných vláknom Nostatex. Čo majú oproti dvoch predchádzajúcim modelom naviac, je prvok S.E.P.. Ide o skratku názvu Support energy point. V praktickom prevedení ide o hrubšiu vrstvu v tvaru krúžku na spodnej strane chodidla. Jeho úlohou je vyrovnávať nedokonalosti našich chodidiel (ploché nohy a pod.), čoho výsledkom je pozitívny vplyv na únavu a rozloženie záťaže. Výrobca dokonca argumentuje i nižšou záťažou a úľavou pre celú chrbticu.

Zloženie: polypropylén, bavlna, Cordura, polyamid, Lycra, strieborné vlákno

Praktické skúsenosti

Nordic Walking SX a Running S.E.P.
Ponožky som pre účely testovania nosili v období leta a jesene. Modely Nordic Walking SX a Running S.E.P. som nosil v nízkej obuvi, prevažne Viking Anaconda GTX a bežecké topánky. Terén, v ktorom som sa pohyboval sa menil od antukovej bežeckej dráhy, cez kratšie i dlhšie pochody v horách až po jaskyne. Moje skúsenosti s ponožkami boli len pozitívne. Ponožky skutočne veľmi dobre držia na nohách, nezošmykujú sa a ani sa na nohe v topánke nekrútia. Vďaka tomu som neprišiel na horách či pri behu ku žiadnym otlakom. Na chodidlách veľmi dobre sedia a obopínajú chodidlo v celom svojom povrchu – čo je dôležité, nie násilným či bolestivým spôsobom. Strieborné vlákno si svoju úlohu plní veľmi dobre, schválne som ponožky bez prania používal i niekoľkokrát a náznaky používania sa začali prejavovať po troch a viacerých použitiach. Čo hodnotím vysoko pozitívne je fakt, že nohy som i v letnom období mal viac menej v suchu, čiže ponožky veľmi dobre odchádzajú i vlhkosť. Ponožky som pral bežným spôsobom s ostatným prádlom na 40 stupňoch s použitím bežných pracích prostriedkov. Za dobu testovania som nepostrehol zníženie úžitkových vlastností či estetických problémov spojených s nosením a praním.

Trekking SX
Ponožky boli testované v jesennom obdobi v rámci vysokohorskej turistiky. Už pri prvom obutí ponožiek bolo cítiť príjemné pohodlie, čo je veľmi dôležité z pohľadu zdravia pre chodidlá. Tento pocit sa nestratil ani počas 8-hodinovho šľapania vo vysokohorskom teréne. Správny výber ponožky je veľmi dôležitý, nakoľko predstavuje bariéru medzi topánkou a nohou. Ide o ponožky vysokej kvality, správne vytvarované podľa anatomickej stavby chodidla, ktoré dobre držia teplo a sú pohodlé na nohe. Okrem toho majú spevnenú CORDUROU najviac namáhané časti chodidla – špičku a pätu. Prednosťou je i to, že na rozdiel od iných ponožiek dobre držali na nohe, tzn. že sa nezošuchovali. Ďaľšou pozitívnou vlastnosťou je schopnosť odvádzať vlhkosť. Po vyzutí topánky síce bolo cítiť, že ponožka je navlhnutá, spotená, ale už po pár minútach na vzduchu bola noha v suchu a bez nepríjemneho zápachu! Vysoká časť ponožky od členka hore je prínosná najmä v chladnom období, keďže dobre drží teplo. To som preverila a naozaj aj potvrdila v snehovom teréne. Testované ponožky Trekking XS príjemne splnili moje očakávania. Ako najväčší benefit by som označila komfortné a veľmi príjemné nosenie.

Výsledný dojem

V rámci funkčných ponožiek, s ktorými som mal doteraz skúsenosti vyslovujem absolútnu spokojnosť. Ponožky skutočne „fungujú“ ako majú a najmä pomer cena/výkon je pre mňa v tomto prípade viac než uspokojujúci. Modely Nordic Walking SX a Running SX by som odporučil na nosenie v období jar – jeseň, keďže ide o nižšie modely bez zateplenia, do zimného počasia sa podľa môjho názoru nehodia.

Dostupnosť a cena

Distibútorom celého sortimentu X-Action na Slovensku je firma CARIBOO ŠPORT a zakúpiť výrobky tohoto rakúskeho výrobcu je možné v predajnej sieti ich partnerov alebo napríklad v internetovom obchode Dohory.sk. Sortiment X-Action okrem testovaných ponožiek ponúka aj špeciálne ponožky napríklad pre cyklistov, bežkárov, lyžiarov či snowboardistov a to v cenách už od á.50 EUR až do 18.90 zy najvyššie modely. Odporúčaná predajná cena testovaných modelov je 9.30 EUR pre model Nordic Walking, 10.90 EUR pre model Trekking SX a 12.90 EUR pre model Running S.E.P.. Zaujímavosťou je, že na Slovensku sú ceny o cca 20% nižšie ako ich doporučuje výrobca, čo ich robí ešte atraktívnejšími.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara