Test Sprayway Crux WINDSTOPPER® Technical Fleece

Autor: Michal Kiripolský

Pri vrstvovom spôsobe obliekania sa na túre, je rovnako ako dobré funkčné spodné oblečenie dôležitá aj kvalitná fleeceová bunda. Existujú viaceré typy rôznych strihov, vyrobené z rôznych materiálov od rôznych výrobcov. Dôležité pri výbere je, čo človek od bundy očakáva a čo sa v nej chystá robiť. Či má byť bunda určená hlavne ako vrchná, ochranná a odolná vrstva, alebo ako spodná teplá vrstva. Podľa toho je potrebné vybrať aj materiál z ktorého je fleeceova bunda vyrobená. Počas tejto zimy sa mi naskytla možnosť od internetového obchodu Dohory.sk otestovať fleeceovú bundu od firmy Sprayway, model Crux.

Výrobca

Anglická firma Sprayway je jednou z významných značiek na trhu technického oblečenia pre turistiku, VHT a horské športy.

Použitý materiál

Najprv k popisu materiálov bundy. Materiál použitý na výrobu tejto bundy je WINDSTOPPER® Technical Fleece od firmy Gore. Toto označenie znamená druh materiálu pre oblečenie určené ako strednú resp. vonkajšiu vrstvu. Zabezpečuje maximálnu vetruodolnosť a priedyšnosť v chladných a veterných podmienkach. Čo sa mi na tomto materiále naozaj páči je, že tieto vlastnosti dosahuje pri naozaj velmi malej hrúbke. WINDSTOPPER® Technical Fleece je vyrobený z troch vrstiev, kde samotná ultratenká membrána je obalená do dvoch fleeceových vrstiev. Takže bunda je príjemná aj pri dotyku s pokožkou. Naviac je povrch upravený DWR technologiou, čo zabezpečuje aj vodeodolnosť tejto bundy. Z osobnej skúsenosti musím povedať, že táto bunda z materialu WINDSTOPPER® Technical Fleece najozaj dobre odoláva vetru. A kedže patrím medzi ľudí ktorý sa veľmi radi potia oceňujem aj jej vynikajúcu priedyšnosť. Aj pri vysokej fyzickej aktivite dokáže dobre odvetrať a nedochádza k nadmernému spoteniu oblečenia pod ňou. Je pravda, že to nie je fleeceová bunda určená na zahriatie. Na to aby sa človek cítil príjemne je ideálne mať pod ňou oblečené funkčné spodné prádlo a napr. microfleeceovu bundu (v prípade ak Crux používame ako vrchnú vrstvu). Vodeodolný povrch hodnotím ako plus. V pripade nečakaného dažďa určite nejakú dobu vydrží, ale cielene ako vrchnu nepremokavú vrstvu by som túto bundu nepoužíval. Nakoniec, špecialne na to sú určené iné bundy napr. aj od firmy Sprayway, spomedzi viacerých modelov napr. bunda SPRAYWAY Compact GORE-TEX.

Zipsy

Pri materiáloch mi nedá nespomenúť zipsy. Je ich päť (hlavný zips, kapucňa, náprsné vrecko, a dve bočné vrecká) a sú značky YKK. Hlavný zips je dvojcestný.

Odolnosť

Najviac namáhané partie fleeceovej bundy (ramená, lakte a spodok hlavne vzadu) sú spevnené materiálom Taslan. Je to dvojvrstvový ľahký pevný materiál vysoko odolný voči oderu, zachovávajúci vysokú priedyšnosť.

Strih

Ďalšiu vec ktorú musím spomenúť a ktorá ma príjemne prekvapila je strih a celkové prevedenie bundy. Aj z pohľadu atraktivity vzhľadu. A sadla mi ako „druhá koža“. Pri akomkoľvek pohybe som sa cítil úplne uvoľnený, bunda dopraje plnú voľnosť pohybu (chôdza, beh, prekonávanie skalných prekážok, strmý zostup v blate, lyžovanie, ...). Veľmi pozitívne hodnotím predĺžený zadný diel bundy, ktorý chráni spodok chrbta pred chladom pri akejkoľvek aktivite (zohýbanie sa, naťahovanie sa). Bunda perfektne sadla na telo a rukávy boli akurát na dĺžku aj pri pohybe (nevyťahovali sa ani pri predpažení ani pri zdvihnutí rúk). Pod pažami je bunda vybavená stretchovým materiálom, práve ktorý zabezpečuje voľnosť pohybu. Zapínanie rukávov je riešené suchým zipsom, čo pri používaní rukavíc vidím ako vcelku praktické. Doladenie bundy tak, aby čo najlepšie sadla na postavu je zabezpečené sťahovaním pásu, golieru okolo krku a takisto aj sťahovaním v oblasti bokov.

Vrecká

Bunda má 4 vrecká. Náprsné vrecko sa dá pri menších túrach, resp. počas lyžovačky použiť ako vrecko na mobil či pohotovostné peniaze. Užitočné môže byť aj vnútorné náprsné vrecko. Po bokoch sú dve pomerne priestranné vrecká, v ktorých je umiestnené sťahovanie pásu. Sú pomerne priestranné, dá sa do nich skryť pred vonkajším počasím napr. mapa alebo foťák-kompakt, prípadne odložiť rukavice či čiapka bez toho aby tieto veci človeku zavadzali. Druhým využitím pomerne veľkých vreciek je aj odvetrávanie počas fyzickej námahy.

Kapucňa

V neposlednom rade zaujímavou je aj prítomnosť kapucne. Je zbaliteľná do zipsu v límci bundy. Pokiaľ by však človek očakával, že kapucňa bude nastaviteľná a so šiltom, bude sklamaný. Na druhej strane, pokiaľ by niekto ocenil aspoň nejakú kapucňu bude viac ako nadšený. Kapucňa je dostatočne veľká so sťahovaním otvoru, a je takisto zhotovená z vode a vetruodolného materiálu. Pokiaľ človek nemá čiapku, prípadne sa chce ešte lepšie ochrániť pre silným nárazovým vetrom alebo nepríjemným dažďom, určite prítomnosť kapucne ocení. Ja osobne som najskôr z tejto kapucne nadšený nebol avšak akonáhle som si ju pri nepríjemnom vetre nasadil na hlavu povedal som si, je to určite výhoda. Pomohla a cítil som sa komfortnejšie.

Celkové osobné hodnotenie

Fleeceová bunda Sprayway Crux Windstopper® Technical Fleece ma veľmi príjemne prekvapila. Používal som ju pri rôznych aktivitách – turistika, lyžovanie, beh, bežné nosenie. Aj vzhľadom k príjemnej cene a použitým materiálom je jej využitie veľmi rôznorodé, ideálna podla mňa je ako vrchná bundá do nedaždivého počasia na stredne náročný až náročný pohyb v prírode aj v komplikovanom teréne ale aj lyžovanie. Je u nej zabezpečená vynikajúca vetruodolnosť, voľnosť pohybu a úprava namáhaných miest materiálom Taslan zabezpečuje aj odolnosť voči oderu. Bonusom k funkčnosti bundy je aj jej atraktívny vzhľad.

Dostupnosť

Distibútorom značky Sprayway na Slovensku je firma CARIBOO ŠPORT a zakúpiť výrobky tohoto výrobcu je možné v predajnej sieti ich partnerov alebo napríklad v internetovom obchode Dohory.sk. Odporúčaná cena testovaného modelu je 119,00 EUR. Okrem testovaného modelu vyrába firmy Sprayway aj celý rad iného outdooroveho oblečenia a vybavenia.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara