Turistický batoh Fjord Nansen Baltoro 75 + 10 l

Autor: Michal Uriča

Starý Tatran dosluhuje, česť jeho pamiatke, na štítku stále hrdo svieti Made in Slovakia. Nadišiel však čas pozrieť sa vpred a do Argentíny som si “vercajch” balil už do iného batohu. Fjord Nansen Baltoro dostal svoju príležitosť vybrať sa do sveta a ukázať svoje svaly. Ako sa popasoval s výzvou? To prezradí nasledujúci text.

Výrobca

Fjord Nansen je poľský výrobca, ktorý svoju históriu píše od roku 1996. Jeho produkcia je pomerne široká a zahŕňa stany, spacáky, ruksaky, tašky, trekingové palice, karimatky, nosiče pre deti, a rad užitočných drobností.

Popis ruksaku

Ruksak Baltoro má objem vnútorného priestoru 75+10 litrov a tradičné dvoj komorové členenie. Komory sú navzájom oddelené pomocou prepážky, ktorá sa uťahuje šnúrkou s poistkou, s akou sa stretávame pri uzatváraní batohov. Toto uzatváranie je na hornej komore batohu tradične v dvoch úrovniach, podľa toho ako sa batoh podarí naplniť. Prístup do hornej komory je ako zvyčajne vrchom, ale naviac aj z prednej časti batohu, cez krytý polkruhový dvojitý zips. Horná komora má ešte podĺž chrbtovej časti v celej šírke úzke vrecko. Vodný vak do neho zmestíte, ale vývod na hadičku na batohu nie je. Dolná komora má svoj vlastný prístup tiež zvyčajným oblúkovým dvojitým zipsom, ktorý je rovnako prekrytý.

Na prednej strane batohu nájdete ešte jedno vrecko na pár drobností, celkom dobre sem padne poncho či hliníková fólia, pretože zvyknú byť balené naplocho. Zips tohoto vrecka má vodotesné prevedenie.

Na vrchu batohu sedí vrchlík, na ňom je zvonku prístupné väčšie vrecko s vodotesným zipsom a zvnútra menšie, ale chránené vrecko s obyčajným zipsom. Na vrchlíku nájdete ešte štyri umelohmotné pracky, ktorých využitie je len na Vašej fantázii. Vrchlík je na nastaviteľných slučkách a odnímateľný, hoci na jeho zloženie je potrebné uvoľniť aj slučky napínajúce nosné popruhy. Keď je batoh prázdnejší, je možno priveľký, na druhej strane však úložný priestor naviac príde vždy vhod.

Popruhy sú polstrované a nastaviteľné za chodu slučkami v strede, resp. na ich hornej časti. Medzi popruhmi vedie spojovacia slučka s prackou, bez píšťalky, výškovo nastaviteľná. Nad slučkou sú na oboch popruchoch plastové “oká” na zavesenie napríklad GPS navigácie.

Chrbtový nosný systém Double System za “zavesený” na dvoch hliníkových tyčových výstužiach s ergonomickým tvarovaním. Polstrovanie je ergonomicky tvarované v oblasti lopatiek a bedier, s bederným pásom na pracku. Na bedrovom páse je umiestnené vrecko na zips, kam sa zmestí peňaženka či nôž. Veľkosť nosného systému je možné upravovať slučkou jej po odkrytí pod bedernou opierkou na zadnej strane. Táto drží na suchom zipse, ktorý má vo zvyku neposlúchať a vyvliekať sa.

Po bokoch batohu z oboch strán sú popruhy, kam je možnú uchytiť napríklad karimatku, ale odniesol som na nich upevnené aj lyže. Sú vedené cik-cak, s upevnením prackou v hornej aj spodnej časti. Na prednej strane batohu sú súbežne so zvislým zipsom vrecka umiestnené dva prúžky s malými očkami, kde možno povešať veci napríklad na karabíny. Na spodnej časti batohu nájdete aj slučky na uchytenie cepínu.

V spodnej časti batohu kompresné popruhy štandardne spevňujúce dolnú komoru batohu pokračujú ďalej popod jeho dno, kde ich dopĺňa látka. Takto vzniká veľmi užitočný priestor na upevnenie stanu či spacáku, ktorý nemusí zaberať miesto v samotnom batohu ani pretažovať jednu z jeho strán.

Ochranný obal na batohu v štandardnej výbave nie je, tento však dostanete kdekoľvek a určite si ho zadovážte. Samozrejmosťou je však putko na prípadné krátke nosenie betohu v jednej ruke. Pokiaľ ide o farebné kombinácie, dodávaná je len jedna a to červeno-čierna so šedým vrchlíkom.

Hmotnosť batohu je 1950 gramov, pre porovnanie konkurenčný Tatran 70+ váži 2160 gramov, Patagonia 80 až 2390 gramov.

Použité materiály

Všetky zipsy použité na ruksaku sú značkové YKK. Exponované zipsy majú nepremokavé prevedenie, ostatné sú chránené prekrytím. Ruksak je ušitý z materiálu DURATEC Honey Rip-stop, ktorý je odolný voči oderom a mechanickému poškodeniu. Umelohmotné časti ako pracky sú použité od výrobcu Duraflex.

Praktické skúsenosti

Batoh Baltoro najskôr predhrial na niekoľkodňovom treku Martin, ktorý mi ho do Argentíny odovzdal so slovami: „Batoh v pohode, len ma mierne vytáčala bederná opierka, ktorá na suchom zipse nedrží práve najlepšie.“ Vtedy som si povedal, že to skúsim, v najhoršom suchý zips prišijem či prilepím.

Ale pekne po poriadku. Batoh som začal doma ládovať vecami na mesačný pobyt v Argentíne. Celkovo som to uhral vďaka úspornému baleniu na cca 15 kg – aspoň podľa váhy na letisku. Nastavil som na ruksaku čo bolo treba a hor sa do sveta. Na chrbáte sedí ako uliaty, nosí sa veľmi pohodlne. Spočiatku som s ním absolvoval len kratšie presuny ako na letisko, do hostelu, na autobus a podobne. Viac zabrať dostal na trekoch, kedy mi veľmi padlo vhod, že pod spodnú komoru sa s pomocou kompresných popruhov spevnených látkou Duratec dá pripevniť napríklad stan. Ten som na toto miesto aj pripevnil a ešte som pod popruhy zmestil aj karimatku. S vodou a potravinami hmotnosť batohu ešte o niečo stúpla, ale komfort nosenia neklesol. Na dlhších pochodoch som po zložení batohu nepocítil na niektorej časti tela nadmernú únavu či bolesť. Bederným pásom a priečnym popruhom na hrudi sa batoh stane priam prikovaným k nosičovi.

Keďže do Parque Nacional Los Glaciares sme dorazili v období tlakovej níže, na batoh som si na mieste dokúpil ochranný obal, ktorý na batoh bez problémov sadol. Inak batoh v pohode prežije zbežné zmoknutie, dlhotrvajúci dážď by už asi pravdepodobne neustál. Pri cestovaní ma veľmi potešila možnosť dostať sa do hlavnej komory cez komfortný otvor, ktorý vznikne po uvoľnení zipsov na prednej časti. Dostať sa zamorejme štandardne dá aj do dolnej komory, takisto cez chránený zips.

Čo na ruksaku cestu prežilo len čiastočne bolo putko na nosenie, ktoré hádzači nakladači na letisku asi podrobili poriadnej záťaži, keďže ho zhruba do polovice natrhli. Že ale nie je z makového kvetu dokumentuje fakt, že som ho ďalej aktívne vyuzíval, a zatiaľ drží aj v polovičnom profile.

No a čo sa dialo s bedernou opierkou? Na moje prekvapenie nič výnimočné. Napravil som ju podľa toho čo si pamätám len jediný krát a to na letisku v Ushuaii, kde mimochodom na frak dostalo aj putko. Inak ako zázrakom držala na svojom mieste, i keď je pravdou, že suchý zips, hoci široký, sa ako netriafa na styčnú plochu tak ako by mal.

Výhody a nevýhody

+ prístup do hornej komory z prednej časti batohu, odnímateľný vrchlík, nepremokavé prevedenie exponovaných zipsov, extra úložný priestor pre stan či spacák pod dolnou komorou batohu, pohodlný nosný systém, pohotové vrecko na bedernom páse

- chýbajúci ochranný obal a píšťalka, neposlušný suchý zips v bedrovej časti nosného systému

Celkový dojem

Ruksak Fjord Nansen Baltoro je poctivo prevedený štandardný batoh s atraktívnym športovým designom pre dlhodobejší pobyt v prírode či cestovanie. Okrem štandardných prvkov pre podobné batohy, kde snáď chýba len ochranný obal a píšťalka (čo sú riešiteľné nedostatky), má batoh aj niekoľko vecí naviac, ktoré príjemne prekvapia. Pre mňa to bol najmä extra úložný priestor pre stan či spacák pod dolnou komorou batohu a možnosť prístupu do hornej komory batohu z jeho prednej časti. Batoh je vhodný na turistiku či cestovanie a rozhodne to nebude element, ktorý by Vás na cestách mal sklamať.

Dostupnosť

Výrobok je na Slovensku možné zakúpiť u partnerov firmy CARIBOO ŠPORT, respektíve v internetovom obchode Dohory.sk, spolu s ďalším širokým sortimentom značky Fjord Nansen. Ten Vám ešte v našich ďalších recenziách určite predstavíme. Odporúčaná cena testovaného modelu je 105 EUR, čo je podľa môjho názoru férová a dobrá cena (Tatran 70+ stojí 139 EUR, Patagonia 80 má cenu 109 EUR). Akciová cena v obchode Dohory.sk je 84,90 EUR a to už je slovo do bitky. Pomer cena/kvalita je veľmi priaznivý a batoh Vám svoju službu určite spoľahlivo odvedie.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara