Spací vak Fjord Nansen Troms
Autor: Michal Uriča
Na základnej škole som ešte v “pionierskom tábore” okúsil po prvýkrát nocľah v stane a spacáku. Pamätám si, ako nám na chladnejšie noci pribaľoval vedúci družstva deky… Na svoj prvý spacák som si po odchode z tábora domov ešte musel počkať, ale každopádne som si už vtedy povedal, že mrznúť celú noc nie je práve najpríjemnejšie a môj spacák ma musí udržať v teple. Na testovanie som tentokrát zobral práve spacák, ktorý by tieto predstavy mal naplniť, model TROMS od poľského výrobcu Fjord Nansen, ktorý partí do série spacákov Profi.
Výrobca
Fjord Nansen je poľský výrobca, ktorý svoju históriu píše od roku 1996. Jeho produkcia je pomerne široká a zahŕňa stany, spacáky, ruksaky, tašky, trekingové palice, karimatky, nosiče pre deti, a rad užitočných drobností.
Stručný popis
Spací vak TROMS má tradičné prevedenie v tvare múmie. Hmotnosť deklarovaná výrobcom je 1500 gramov pri veľkosti L, resp. 1600 gramov pri veľkosti XL. Testovaná veľkosť spacáku bola L, ktorá má rozmery 205 x 80/55 x 30 cm a je vhodná pre osoby do výšky 180 cm. Veľkosť XL má rozmery 225 x 85/55 x 30 cm a vhodná je pre osoby vysoké do 195 cm. S pomocou kompresného vrecka zbalíte spací vak do rozmerov cca 38x18 cm, čo je prijateľný objem akurát na dno stredne veľkého batohu.
Orientácia zipsov je dostupná podľa výberu ľavá aj pravá. Popri celej dĺžke zipsu sa tiahne izolačná léga, ktorá má zabrániť prenikaniu chladu týmto zraniteľným miestom. Anti Bite prevedenie zipsu zabraňuje jeho prílišnému zasekávaniu pri zapínaní, tomuto sa však asi dá stopercentne zabrániť len ťažko. Samozrejmosťou je sťahovací izolačný golier a sťahovacia kukla, do ktorej v prípade potreby zmestíte aj menší vankuš na zvýšenie pohodlia. Plusom je vo vnútri spacáku zipsom uzatvoriteľné vrecúško na cennosti. Farebné prevedenie je v ponuke len jedno, tehlovočervené v kombinácii s čiernou.
Použité materiály
Z vonkajšej strany je použitý materiál Poly Rip-stop, ktorý je veľmi ľahký a príjemný, naviac Rip-stop úprava má za účel zamedziť páraniu látky pri prípadnom zatrhnutí. Vnútorná podšívka je z Nylonu a je rovnako veľmi príjemná na dotyk. Výplň spacáku je syntetická z materiálu MICROFILL SUPER-THERM, ktorý je ľahký, trvácny a hlavne pri tomto všetkom aj teplý. Použitý je značkový zips YKK s dvomi bežcami.
Deklarované teplotné parametre
Teplota minimálna: T-extrem: -22º C
Teplota nepohoda: T-lim -5 º C
Teplota komfort: T-comf 1 º C
Teplota maximálna: T-max 18 º C
Na tomto mieste si dovolím malý exkurz do európskej normy EN 13537, ktorá upravuje definíciu teplotných parametrov spacích vakov. Tá hovorí, že medzi T-Max a T-comf je hodnota smerodajná pre ženu štandardného vzrastu (hmotnosť 60 kg), ktorá by pri tejto teplote mala komfortne prečkať 8 hodín spánku bez budenia na pocit chladu. Pre štandardného muža (hmotnosť 80 kg) sa táto hodnota posúva o stupienok nižšie na T-lim.
Minimálne pásmo T-extrem je definované pre štandardnú ženu, ktorá ako skúsená dokáže schúlením v spacáku minimalizovať teplotné straty tela. Pobyt pri týchto teplotách však nesmie prekročiť 6 hodín a hoci by nemalo dôjsť ku podchladeniu, je nutné počítať s veľkým chladom, triaškou, spomalením metabolických funkcií a možnými omrzlinami.
Praktické skúsenosti
Spacák Fjord Nansen TROMS som aktívne využíval na turistike v rôznych podmienkach, skôr som však mal pri jeho používaní šťastie na chladnejšie počasie. Spacák ako taký pri teplote okolo 0 º C v stane a silnom vetre zanovito odolával, škoda však, že samotný spacák sám na všetko nestačí. Ku komfortnému spánku je potrebné mať v chladnom počasí aj vhodnú karimatku. Teraz nemyslím, že má byť mäkká ako posteľ u Vás doma, hlavne aby dobre izolovala chlad od zeme. Aluminatku na pláž rovno zo svojho batohu na túru vyraďte. Ak nemáte dobrú karimatku a stan s límcami, pri chladnejšom a veternom počasí zabudnite na pohodový spánok. To čo Vám „odmrzne“ od zeme, si na striedačku pri otočení v spacáku vyhrejete, ale kompletne Vám teplo nebude.
Presne toto sa stalo mne v táborisku Poincenot pod Fitz Royom a De Agostini pod Cerro Torre, kde sme podcenili podmienky a výber karimatky. Silný vietor, teplota pod bodom mrazu a mne ukrutná zima od zeme. Spacák bojoval ako vládal, izolácia fungovala výborne z každej strany, len nie od zeme... Ak to zhrniem, dovolím si tvrdiť, že s dobrou karimatkou je teplota 1 º C, ktorá je pre tento spacák uvádzaná ako komfotná, zodpovedá možnostiam spacáku. Pre otrlých jedincov je prijateľné minimum nižšie snáď okolo deklarovaných -5 º C, ale extrému pri teplote -22 º C by som ja osobne určite radšej čelil v páperovom spacáku.
Ako som už v popise uviedol, výrobca myslel na všetky podstatné súčasti spacáku – izolačnú légu popri zipse, sťahovanie izolovaného límca či sťahovanie kukly. S týmto všetkým vyslovujem spokojnosť a kvitujem malé vercúško na cennosti v spacáku. Materiál, z ktorého je vyrobená vnútorná výstelka je naozaj veľmi príjemný a pohodlný.
Kompresné vrecko je ozatvorené akoby dvojzónovo. Najskôr spacák zbalíte do vrecka a stiahnete šnúrkou, potom cez vrecko natiahnete akúsi „čiapku“ s popruhmi a s ich pomocou sa dá objem spacáku značne minimalizovať. S kompresným systémom sa pracuje pohodlne.
Okrem modelu TROMS som mal ešte čo dočinenia s modelom CAMPING, ktorý v cene 19,90 EUR poskytuje primeraný komfort na letných stanovačkách a chatách. Ja som v ňom okrem iných akcií v lete 2009 strávil celý týždeň bez ujmy v kempoch na cestách španielskymi provinciami Baskicko, Kantábria a Asturias. Pri hmotnosti 1100 gramov má teplotný komfort pri teplote 13 º C a čo je dôležité má veľmi pozitívne nízke rozmery. Porovnateľný model Treksport Light s extrémom 8 º C má hmotnosť 1000 gramov, cenu viac ako dvojnásobnú 45 EUR.
Celkový dojem
Spacák Fjord Nansen Troms je z môjho pohľadu šikovný spacák štandardného prevedenia. Teplotné parametre uvádzané výrobcom podľa mňa zodpovedajú realite, samozrejme s použitím adekvátnej karimatky... Túto som si po svojich peripetiách zadovážil aj ja a spacák slúži ako má. Pod teplotou extrému tohoto spacáku pri -5 º C však jeho využitie určite nedoporučujem, podľa mňa sa jeho použiteľné minimum nachádza niekde pri 0 º C (to sa v dobrom stane dá dosiahnuť aj v zimných mrazoch). Pri týchto parametroch sa hodí na trojsezónne, pri kvalitnom stane s límcami a dobrej karimatke aj na štvorsezónne využitie na horách.
Dostupnosť
Výrobok je na Slovensku možné zakúpiť u partnerov firmy CARIBOO ŠPORT, respektíve v internetovom obchode Dohory.sk. Odporúčaná cena testovaného modelu je 55 EUR, v akcii zoženiete tento spacák už za 44,90 (pre porovnanie Treksport Polar 65 EUR, Treksport Mountain 61 EUR). Z ďalších výrobkov Fjord Nansen sme už na stránkach Trekker.sk otestovali aj batoh Baltoro 75 + 10 a ďalšie testy ešte pre Vás pripravujeme.
Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom
Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Salamander Trail Camp
Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil
Zaujímavé linky
Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.