Test purifikátora vody SteriPEN Journey LCD

Autor: Michal Uriča

Počas turistiky či cestovania sa každý stretáva s niekoľkými elementárnymi skutočnosťami, ktorých riešenie je bezo sporu nevyhnutnosťou. Jednou z týchto drobností je pre človeka nevyhnutná potreba príjmu vody. V oblastiach bez možnosti občerstvenia v bufete, na chate či kúpy iným spôsobom nastupujú rôzne formy čistenia vody.

Vodu v zásade možno čistiť niekoľkými základnými spôsobmi, z ktorých každý nesie so sebou svoje výhody či nevýhody. Prvou azda najjednoduchšou formou je mechanické filtrovanie vody, kedy však nedochádza ku eliminácií baktérií či vírusov obsiahnutých vo vode. Vodu možno i prevariť, na to je však potrebná teplovzdorná nádoba a samozrejme i zdroj tepla, či už prírodný oheň alebo varič. Dostupné sú i rôzne tabletky na čistenie vody, avšak piť takto upravenú vodu je často veľmi nechutné, mne sa navyše stalo, že mi jód rozpustený vo vode úplne spálil pery. Poslednou možnosťou je čistenie vody spôsobom používaným v laboratórnych či medicínskych podmienkach a to ultrafialovým žiarením. Na prvý pohľad sa toto zdá nepredstaviteľné pre potreby outdoorových nadšencov, avšak i na toto už existuje riešenie.

Do ruky sa mi dostal produkt SteriPEN, konkrétne model Journey LCD, ktorý je prenosným zariadením určeným práve na čistenie vody s využitím ultrafialového žiarenia.

Popis zariadenia SteriPEN Journey LCD

Purifikátor je veľmi kompaktné zariadenie tubovitého tvaru. Jedna polovica je tvorená UV lampou s krytom, ktorý drží veľmi pevne a možnosť stratiť ho je veľmi nízka. Druhá polovica je srdcom čističa. Obsahuje teplotný senzor a mikroprocesor, ktorý sa stará o ovládanie zariadenia, tlačidlo na určenie množstva čistenej vody, malý LCD displej a samozrejme batérie (typ CR123). Tie sú ukryté pod vodotesným uzáverom opatreným skrutkou, ktorú dotiahnete napríklad mincou. Klasickú PET fľašu na purifikátor jednoducho nasuniete na gumový prúžok z mäkkej gumy, ktorý výborne drží na hrdle a neprepúšťa vodu. Pre použitie s fľašou typu SIGG je možné dokúpiť širší krúžok, ktorý pasuje do hrdla tejto fľaše. Z gumeného krúžku purifikátora navyše vystupujú ešte senzory vody. Celé zariadenie je zabalené do šikovného puzdra, ktoré je možné pripevniť na opasok ako nôž, takže je kedykoľvek k dispozícií.

Firma SteriPEN testovala produkt na nasledujúcich mikroorganizmoch: E. coli, Salmonella Typhimurium, Poliovirus, Rotavirus, Klebsiella terrigena, Streptococcus faecalis, Bacillus subtilis, kvasinky, Coliphage MS2, Giardia a Cryptosporidum.

Je vhodná proti nákaze nasledujúcich ochorení: giardia, obrna, hnačka, hepatitída, týfus, botulizmus, úplavica a cholera.

Použitie purifikátora

Čistenie vody je skutočne nesmierne rýchle a jednoduché. Stačí nabrať vodu do nádoby, napr. spomínanej PET fľaše. Dostupné sú dva módy čistenia: stlačením tlačidla 1x čistíte 1 liter vody, pri dvojnásobnom stlačení pol litra vody. Lampu zasuniete do fľaše tak, aby bolo hrdlo utesnené. Fľašu obrátite dnom nahor, senzory zaregistrujú prítomnosť vody a čistenie začína. Displej Vám ukáže zostávajúci čas a odpočítavanie do konca čistenia. Počas neho je dobré pohybovať s fľašou a premiešavať tak vodu, aby došlo k jej komplexnému prečisteniu. Po ukončení aktivity LCD displej zobrazí smajlíka a signalizujte takto úspešné vyčistenie vody. Vodu samozrejme možno čistiť i v pohári či ešuse, dôležité však je, aby bolo zariadenie ponorené vo vode až po senzory, inak nebude cyklus inicializovaný.

Praktické skúsenosti

Purifikátor som používal počas viac ako mesačnej doby v rôznom prostredí a nezaznamenal som jediný problém. Je však pravdou, že vodu som vždy naberal s vizuálne čistých zdrojov. V opačnom prípade by som musel čistenie kombinovať okrem UV žiarenia ešte minimálne s fyzickým filtrovaním. To je možné urobiť svojpomocne, napríklad s využitím trička či pribalených filtrov na kávu, ale riešenie za prípatok ponúka i samotný výrobca vo forme filtra. Voda po čistení nedostáva žiadnu negatívnu príchuť a čistenie je skutočne veľmi rýchle. Pol litra vody som vyčistil za 48 sekúnd a bola pripravená na použitie. Liter vody zariadenie vyčistí za 90 sekúnd. Vodu som čistil pokusne aj vo väčšom množstve (15 litrov), t.j. opakovane 15 litrových dávok rýchlo po sebe a nedošlo ku prehriatiu či iným problémom. Obavy som mal z horúcej UV lampy, ale nič také som nezaznamenal. Pred každým ďalším bezprostredne nasledujúcim čistením som jednoducho oklepal vodu zo senzorov prudkým švihom a purifikátor bol pripravený na ďalší cyklus. Nosenie purifikátora nie je žiadnou príťažou, nosiť sa dá na opasku, vojde sa i do malého batohu a váži len 128 gramov (testovaný model). Obmedzenie v podobe dvoch režimov, t.j. 1 liter a pol litra mne osobne neprekážalo.

Životnosť, možnosti rozšírenia

UV lampa podľa údajov výrobcu má vydržať 10 000 cyklov. Jednoduchá matematika hovorí, že takto možno vyčistiť denne napríklad 3 litre vody a to po dobu viac ako deviatich rokov, UV lampu by malo byť možné podľa výrobcu vymeniť. Výrobca k purifikátoru ponúka spomínanú nadstavbu gumeného krúžku pre fľaše SIGG či filtre pre mechanické predčistenie vody s univerzálnou násadkou. Napájanie je zabezpečené batériami typu CR123, ktoré sú súčasťou dodávky. Pravdou je, že toto nie je typ batérií dostupný kdekoľvek a preto je potrebné urobiť si zásobu pre dlhší pobyt v divočine. Cieľom výrobcu však bolo zabezpečiť pre tento model s LCD dispelom maximálnu kompaktnosť a to sa podľa môjho názoru podarilo. Iné modely purifikátorov SteriPEN sú napájané batériami typu AAA.

Purifikátor vody som testoval cca 1,5 mesiaca a počas tejto doby som na nové batérie z balenia vyčistil 44 litrových dávok, 15 pol litrových dávok. Po signalizácií slabých batérií dokázalo zariadenie vyčistiť už len 3 litrové dávky. Pre objektivitu je na mieste poznámka, že batérie som zo zariadenie počas 1,5 mesiaca nevyberal, predpokladám teda, že výdrž batérií by sa takto dala potvrdiť, čo som už však neodskúšal.

Celkový dojem

SteriPEN ma veľmi príjemne prekvapil. Spočiatku som hol považoval len za ďalšiu hračku, ale počas jeho používania som dospel k názoru, že je to veľmi dobrý doplnok na dlhšie cesty či expedície. Asi si ho nezoberiete na dvojhodinovú túru, ale na cesty mimo civilizácie je ako stvorený. Čistenie vody je rýchle, bez pridanej chemickej príchuti po čistení. Ako jedinú malú nevýhodu vidím batérie CR 123, ktorých cena je vyššia ako u klasických AA či AAA batérií a ktoré nie sú až natoľko bežne dostupné. V každom prípade zariadenie môžem odporučiť cestovateľom a milovníkom outdooru, ktorí plánujú dlhší pobyt v miestach bez dostupnosti balenej pitnej vody.

Výhody:

nízka hmotnosť, kompaktnosť, rýchlosť čistenia vody, slušná životnosť UV lampy, dostupné užitočné príslušenstvo

Nevýhody:

typ batérie

Dostupnosť:

Na Slovensku je purifikátor dostupný cez web www.steripen.sk, ktorý slúži i pre Český trh. Cena testovaného modelu je 129,95 EUR s DPH. V e-shope je možné dokúpiť i potrebné príslušenstvo.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara