Športtester Suunto T3d Black Move

Autor: Michal Uriča

Priznám sa, v bežnom spoločenskom živote hodinky nenosím. Akosi som si na to nikdy nezvykol. Avšak pri mojich športových aktivitách je to už trochu inak. Dobré športové hodinky dokážu človeka navigovať, povedať mu o jeho odovzdanom výkone a v konečnom dôsledku i posunúť vpred pri výkone. Moje prvé seriózne hodinky bol turistický model X9i od výrobcu Suunto. Ak sa nemýlim, boli to vôbec prvé bežne dostupné hodinky vybavené GPS prijímačom. Dnes sa mi do ruky dostal model tréningových hodiniek, Suunto T3d Black Move, tak sa poďme pozrieť na dojmy a skúsenosti s týmto športtesterom.

Prvý dojem po obdržaní balíka bol veľmi príjemný. Dnes výrobky častokrát predáva i samotný obal a ten je u Suunta elegantný. Po jeho rozbalení nachádzam v krabičke samotné hodinky, manuál a hrudný pás.

Popis športtestera

Suunto T3d je podľa môjho názoru univerzálny atraktívny model. Okrem športových aktivít si ho kľudne môžete na ruke nechať aj v bežný deň. Varianta T3d s označením Black Move má veľmi vkusné textúru a označenie tlačítok v žltej farbe, čo v kontraste s čiernymi hodinkami vyzerá veľmi pekne. Hodinky majú oválny tvar a plastový perforovaný remienok na klasické zapínanie prackou. Predchodca týchto hodiniek, teda T3c remienok riešil dosť nešťastne. Bolo ho treba namerať a odstrihnúť, ak Vám to nevyšlo, či sa za akýchkoľvek okolností zmenil obvod zápästia, nastal problém, najma ak zápästie zhrublo. Každopádne u T3d je všetko v poriadku.

Na hodinkách sa mi veľmi páčia kovové tlačidlá s kovovými výstupkami. Sú pevné, dobre reagujú na stlačenie. Nemám teda obavu, že mi na nich popraská a odpadne silikón, ktorým u športových hodín často výrobcovia tlačidlá prekrývajú. Presne toto sa mi stalo po pár rokoch na X9i. Čo oceňujem je i fakt, že tlačidlá je možné uzamknúť proti náhodnému stlačeniu pri športovej aktivite.

Ďalšie pozitívum, ktoré vnímam na hodinkách je displej. Tvorí síce len časť oválu hodiniek, ale jeho čitateľnosť, o ktorú som sa spočiatku trochu obával ma trochu prekvapila. Biele podsvietenie na čiernom podklade zjavne funguje a to i pri silnejšom slnečnom svetle. Ani raz som nemal problém s nečitateľnými údajmi. Samozrjemosťou je i podsvietenie displeja, za rovnakej kvality čitateľnosti.

Hodinky sú veľmi ľahučké, ich nosenie si teda ani neuvedomíte. Výrobca okrem farebného vyhodotenia Black Move ponúka ešte varianty: Black, Black Polished a Sporty Red.

Voliteľné príslušenstvo

Suunto ku hodinkám okrem hrudného pásu na meranie tepu ponúka aj ďalšie preriférne snímače, takzvané PODy (POD – Peripheral Observation Device). Foot POD Vám pômôže merať vzdialenosť, rýchlosť či tempo, je dostupný aj v Mini prevedení. Dva dostupné bike PODy – MTD a Road Bike premenia športtester na cyklopočítač, dostupný je i adaptér na riadidlá, aby ste mali hodinky kam upevniť. GPS POD podobne ako Foot POD dodá informácie o vzdialenosti či rýchlosti, samozrejme na trochu inom technologickom princípe. Tu musím upozorniť na fakt, že údaje o samotnej trase nie je možné preniesť, prístroj ich nezaznamenáva – na to sú určené iné modely Suunto. Cadence POD napomôže pri tréningu opäť cyklistom, už podľa názvu je jasné, že meria kadenciu šliapania do pedálov. Movestick POD, opäť dostupný aj vo verzii Mini, slúži na prenos údajov cez stránku http://www.movescount.com/. Škoda je, že Movestick nedokáže spolupracovať so SW Suunto - Training Manager Lite.

Prenos dát medzi hodinkami a všetkými PODmi je postavený na digitálnej technológii ANT. Tá zabezpečuje, že medzi viacerými užívateľmi, napríklad pri hromadnom behu či preteku nedochádza ku vzájomnému rušeniu. Ak máte záujem o využitie funkcií pri plávaní, vedzte že prenos signálu vo vode nefunguje. Prenos údajov by nemalo podľa výrobcu rušiť ani elektrické vedenie či iné podobné vplyvy. Viac o princípe fungovania ANT Network nájdete na http://en.wikipedia.org/wiki/ANT_(network).

Reálne skúsenosti

Dá sa povedať, že som rekreačný bežec, venujem sa turistike a ešte snáď poltuctu ďalších športov. V minulosti som pretekal dlhé roky i súťažne, ale tieto časy sú už za mnou. Mám skúsenosti s modelom Suunto X9i ale i so športtesterom inej značky a cyklopočítačom takisto inej značky. Dovolím si teda povedať, že na základe reálnych skúseností viem vcelku relevante posúdiť testovaný športetster aj oproti konkurencii. Suunto T3d som začal používať v príprave na Rajecký polmaratón.

Prvá vec, ktorá ma po rozbalení zaujímala, bolo ovládanie. Mám rád jednoduché veci, založené na intuícii. Manuál som dá sa povedať preletel zbežne a pustil sa rovno do hodiniek. Potešilo ma, že ovládanie naozaj nie je žiadna veda a pomerne rýchlo som nastavil základné hodnoty času, dátumu a podobne, veď to poznáte. Následne som sa pustil do personalizovaných hodnôt veku, výšky, hmotnosti atdˇ – štandardné nastavenia, ktoré pozná každý majiteľ športtestera. Dobrej práci s testerom napomáhajú už spomínané kvalitné kovové tlačidlá.

Čo sa mi ale zvlášť zapáčilo boli informácie o tom, ako často človek trénuje – od úplného rekreanta až po pretekára s množstvom medzistupňov. Pri tréningu sa mi potom napríklad stalo, že ak som pár dní športtester nepoužíval, sám sa ma pri nasledujúcej aktivite spýtal, či náhodou nechcem svoje nastavenie zmeniť, pretože nezodpovedá realite :-).

Veľmi zaujímavou funkciou je TE – Tréningový efekt. Je možné nadefinovať si, čo od tréningu očakávate – regeneráciu, chcete schudnúť či zlepšiť kondíciu. Prístroj Vám tieto ciele bude napomáhať aj reálne dosiahnuť.

Poďme behať. Prepínam tester do tréningového módu, takmer okamžite sa páruje s hrudným pásom a môžeme začať. Na veľmi dobre čiatateľnom displeji hrá prím informácia o tepe, aby ste to náhodou neprehnali :-) Na to ale samozrejme slúži i zvukový signál, ktorý Vás drží medzi vopred nadefinovanými hranicami, ktoré chcete pri aktivite držať. Na displeji v ľavej polovici Vám nadefinovaný interval tepu zobrazia i dve „zarážky“, a ako ekvalizér Vám začne narastať v grafickej podobe i hodnota tepu. V pravej polovici proti smeru hodinových ručičiek by mal narastať stav dosiahnutého TE.

V tréningovom režime je možné prepínať sa medzi zobrazením času, priemerného tepu, dosiahnutej hodnoty TE a čo ma prekvapilo, prístroj zobrazuje online aj hodnotu spálených kalórií, na to som doteraz zvyknutý nebol. Takže si môžete povedať, že behať neskončíte, kým nevypotíte napríklad dnešný obed :-) Prístroj Vám dokonca ukáže aj to, koľko času pri aktuálnom tempe/výkone ešte potrebujete na dosiahnutie želaného tréningového efektu.

Tester vie zaznamenať i medzičasy, maximálne však 50. S dodatočnými PODmi by prehľad funkcií narástol, ale keďže som ich netestoval, nebudem ich komentovať.

Po dokončení behu si môžete pozrieť sumár svojej aktivity. Prístroj si zapamätá Vašich posledných 15 logov. Ďalšiu analýzu je možné vykonať cez Movestick POD ako to už bolo v recenzii popísané.

Výsledný dojem

Podľa môjho názoru Suunto T3d predstavuje príjemný športtester so zaujímavým dizajnom. Funkčne spĺňa požiadavky každého rekreačného športovca a podľa mňa by s ním nemusel pohrdnúť ani výkonnostný jedinec.

Plusy:
- veľmi dobre čitateľný displej s podsvietením
- online prehľad kľúčových ukazovateľov – TE, priemerný tep či spálené kalórie
- funkcia Tréningového efektu
- uzamykanie tlačidiel
- široká ponuka príslušenstva – Suunto POD

Mínusy:
- prístroj by mohol disponovať o niečo väčšou pamäťou na medzičasy a počet uchovaných logov
- prístroj prekvapivo nespolupracuje so SW Suunto - Training Manager Lite

Dostupnosť

Športtester Suunto T3d, spolu so širokou ponukou ďalších modelov Suunto ako i množstva ďalších značiek nájdete na stránkach: http://www.mojehodinky.sk/. Moja skúsenosť potvrdila ich seriózny prístup a orientáciu na zákazníka.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara