Test turistickej obuvi Viking Anaconda GTX - Príjemné prekvapenie

Autor: Michal Uriča

V priebehu leta som dostal ponuku na testovanie turistickej obuvi značky Viking. Pre našinca ide o menej známu značku, avšak história výroby obuvi vo Vikingu sa píše už od roku 1920. Viking je v dnešnej dobe najväčším výrobcom turistickej obuvi v Škandinávii. Po preštudovaní ponuky tohoto pre mňa dovtedy neznámeho výrobcu som ostal mierne zaskočený, pretože taký široký sortiment a záber som skutočne nečakal. Pre testovanie sme vybrali model Anaconda GTX, ktorý som následne testoval počas dvoch mesiacov a snažil som sa topánky preveriť skutočne komplexne. Takže sa dostali aj na miesta, kam by som ich nikdy normálne nezobral.

Popis

Viking Anaconda GTX je nízka trekkingová obuv a vďaka svoje konštrukcii je použiteľná na turistiku či chôdzu v turistickom teréne, bez problémov sa popasuje aj s členitejším skalnatým terénom, aj keď samozrejme nie je primárne určená na náročnejšie vysokohorské túry. Zvršok topánky je vyrobený zo sieťkovanej textílie, pod ktorou je ukrytá membrána Gore Tex XCR. Podšívka je veľmi príjemná a vnútorná časť topánky je tvarovaná veľmi pohodlne. Špička topánky je spevnená a pogumovaná, čo je známa ochrana pred poškodením pre zakopávajúcich turistov. Podobne je ošetrená aj zadná časť topánky nad pätou, ktorá má naviac pridaný aj spevňujúci prvok. Azda najzaujímavejšími konštrukčnými prvkami topánky sú však podrážka a šnurovanie. Model Anaconda GTX dostal do vienka podrážku vlastnej výroby Viking s názvom UGC Trail (Ultra Grip Concept), ktorá je použitá pri najvyšších modeloch v jednotlivých kategóriach. Skladá sa z niekoľkých funkčných vrstiev a výsledkom je veľmi slušný mix: pohodlná chôdza v kombinácii s pevnou obuvou. “Dezén” podrážky z mäkkej gumy je veľmi členitý a dobre drží na skale či vo vlhkej jaskyni na klzkom blate či netopierom guáne. Pevnosť podrážky je zabezpečená plastovým výliskom z uretánu a na tlmenie nárazov slúži vrstva s vložkou EVA. Podrážka k tomuto všetkému obsahuje aj predpripravené otvory na zasunutie “klincov” pre prípadnú chôdzu na zamrznutom teréne. Pokiaľ ide o šnurovanie, v podstate je to prípade tejto obuvi nepresné označenie, pretože výrobca použil zaujímavý systém Boa. Jeho princípom je uťahovanie topánky kolečkom, ktoré doťahuje lanká a po povytiahnutí kolečka dochádza ku ich uvoľneniu. Výsledkom je utiahnutie obuvi, ktoré počas chôdze nepovoľuje, takže topánky nie je potrebné za pochodu preväzovať. Naviac je systém viazania veľmi rýchly a pohodlný, rozhodne sa ho netreba báť, mňa počas dvoch mesiacov rozhodne nesklamal.

Použitie v rôznych podmienkach

Turistika
Asi je prirodzené, že topánky som primárne testoval počas turistických pochodov doma i v zahraničí. Terén, v ktorom som ich používal sa menil od asfaltovej cesty, cez lesné chodníky až po skalnatý terén, ako som už však uviedol v úvode, do vysokých hôr som topánky z úcty ku svojim členkom nebral. Ku slovu sa dostali v astúrskych Picos de Europa, Malých Karpatoch, Tribeči, Strážovských i Súľovských vrchoch či v Malej Fatre. Všade sa osvedčili a splnili svoj účel. Vďaka systému Boa veľmi dobre držia na nohe a po utiahnutí sa počas pochodu nie je potrebné s týmto zbytočne opakovane strácať čas a nervy. Topánky sú dostatočne odvetrané a veľmi dobre dýchajú. Dôležitá je i veľmi dobrá podrážka, ktorá je pevná, no pritom veľmi pohodlná, čo je veľkým pozitívom pri dlhších viacdenných pochodoch. V skalkách dezén podrážky pevne drží, „drapáky“ sa odvážne zahryznú aj do rozmočeného terénu. Jediné čo sa mi nepodarilo, bolo v topánkach plnohodnotne zmoknúť, ale dostali sa do niekoľkých situácií kedy vode čeliť museli. Prešli si svoje prvým tohtoročným snehom a prežili aj niekoľko cyklov zbežného čiastenia v potokoch. Bez ujmy na pohodlí a premočenia.

Bicykel
Keďže popri turistike z času na čas vyrazím do prírody i na bicykli, skúsil som na horský bicykel obuť aj testované Vikingy. Možno pre cyklistov s tretrami nezmysel, ale prečo nie? Keď niekde zosadnem z bicykla v lese, lepšie sa mi potom prechádza v „normálnych“ topánkach. Na bicykli som bol s topánkami rovnako spokojný, i napriek tomu, že sú určené na niečo iné. Podrážka pevne zapadla do pedálov a šliapanie bolo bez problémov. Boa držala chodidlo pevne a vetranie pri jazde naplno fungovalo.

Jaskyne
Popri turistike som sa dostal aj ku jaskyniam a do tých zvyčajne nosia jaskyniari čižmy. Tu by vedel určite svoju alternatívu ku robotníckym či mäsiarskych čižnám ponúknuť aj Viking, veď produkuje obuv napríklad aj pre Nórsku armádu či robotníkov na ropných vežiach. Pružinská Dúpna jaskyňa v strážovských vrchoch je známa už od nepamäti a v zimnom období tu hojne zimujú netopiere. Po nich ostáva v jaskyni jasná známka ich prítomnosti – extrémne klzké guáno. Vikingy a ich podrážka sa opäť osvedčili. Chôdza v náročnom teréne v jaskyni bola v nich podstatne príjemnejšia ako v notoricky známych „gumákoch“ a určite sa lepšie popasovali i s klzkými kameňmi. Svoje si užili i v plazivkách do krásne vyzdobených sienok. Ďalšími podobnými skúškami boli jaskyne Šarkania diera a Závadské jaskyne. V Jašteričej priepasti si užili topánky i zlaňovanie a ako výhodu som opäť počítil výborný grip podrážky, ktorý ma podržal na klzkých stenách priepasti a i v guánom zanesenom priestore na dne.

Výhody / Nevýhody

+ kvalitná podrážka UGC Trail, použitie osvedčenej membrány Gore Tex XCR, spoľahlivý inovatívny systém šnurovania Boa

- počiatočné „vŕzganie“ lanka systému Boa, ktoré časom ustúpilo

Výsledný dojem

Obuv Viking Anaconda som odkúšal v mnohých terénoch za rôznych podmienok a moja skúsenosť bola vždy veľmi pozitívna. V obuvi sa snúbi pohodlie za súčasného zachovania funkčnosti, čo platí pre všetky súčasti topánky – od podrážky, cez membránu až po systém šnurovania Boa. Aj napriek tomu, že značka Viking bola pre mňa veľkou neznámou a otáznikom, po tejto skúsenosti si ju dovolím s kľudom odporučiť kde ktoréhokoľvek nadšenca turistiky.

Dostupnosť a cena

Obuv Viking na Slovensku distribuuje CARIBOO ŠPORT a v predaji sú u ich zmluvných partnerov. Cena modelu Anaconda GTX je 129 EUR vrátane DPH. Na prvý pohľad sa táto cena môže zdať vysoká. Avšak, ak zoberieme do úvahy kvality tejto obuvi a jej vybavenia membránou Gore Tex XTR, prepracovanou podrážkou a systémom Boa, je v porovnaní s etablovanou konkurenciou minimálne vyrovnaným súperom ak nie výhodnejšia. V produktovom portfóliu Vikingu je tento model dostupný aj bez systému Boa, čo má za následok jeho priaznivejšiu cenu. Kompletný prehľad produkcie Viking je dostupný na stránkach www.vikingfootwear.com.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara