Test turistickej obuvi Viking Tyin

Autor: Michal Uriča

Minulý rok som sa po prvýkrát dostal do kontaktu so značkou Viking pri teste nízkej turistickej obuvi – model Anaconda GTX. Z dôvodu vysokej spokojnosti nebol problém súhlasiť s testom ďalšieho modelu. Tentokrát sa pozrieme na top model vysokej topánky s názvom Tyin, vyzbrojený kvalitnou podrážkou a najvyššou radou Gore Tex membrány Ultimate. Viking, ktorého história siaha až do roku 1920 je v dnešnej dobe najväčším výrobcom turistickej obuvi v Škandinávii. Len pre zaujímavosť, Tyin je názov jazera, ktoré leží v nórskom pohorí Jotunheimen (Domov obrov).

Popis

Viking Tyin GTX je vysoká turistická obuv, ktorú možno v portfóliu Vikingu kľudne zaradiť medzi High end produkty. Vďaka svojej robustnej a pevnej konštrukcii je použiteľná na náročnú turistiku či viacdenné pochody v členitom vysokohorskom teréne. Zvršok topánky je vyrobený z hladkej kože o hrúbke 2,2 - 2,4 mm, pod ktorou je ukrytá membrána Gore Tex Ultimate, u ktorej výrobca garantuje udržanie vlastností počas celej životnosti topánok. Na samotnej topánke sa nachádza minimum švov. Pôsobí veľmi kompaktne, švy sa nachádzajú len pätovej časti a okolo všitého jazyka. Podšívka je veľmi príjemná a vnútorná časť topánky je tvarovaná veľmi pohodlne. Špička topánky je spevnená a pogumovaná, pogumovanie je potiahnuté po stranách topánky až zhruba po jej stred. Chronickí zakopávači teda môžu s kľudom vyraziť do terénu. Zadná časť topánky nad pätou takúto ochranu nemá, no podrážka je tu vytiahnutá o niečo vyššie.

Zaujímavým konštrukčným prvkom topánky je podrážka vlastnej výroby Vikingu. Ide o podrážku z rady UGC Mountain (Ultra Grip Concept), ktorá je použitá pri najvyšších modeloch. Skladá sa z niekoľkých funkčných vrstiev a výsledkom je veľmi slušný mix: pevná opora a stabilita. “Dezén” podrážky z mäkkej gumy je veľmi členitý a skladá sa z viacerých častí. Základom je čierna plocha s výbežkami, ktoré sú tvarované tak, aby poskytli maximálnu oporu, ale aj aby umožnili odvádzanie vody. Červená plocha uprostred podrážky má za úlohu napomôcť pri prípadnom našliapnutí stredom topánky na klzkú skalu či korene. Oranžové ostrovčeky, ktoré sú vyvedené mierne do strany podrážky, majú za úlohu napomáhať pri nášľape pod uhlom. Medzipodrážka je vyrobená z polyuretánu a jej okraje su vyššie, aby bola zabezpečená stabilita chodidla pri chôdzi. Na tlmenie nárazov slúži vložka EVA v medzipodrážke. Vložka OrthoLite v topánke je dostatočne mäkká na tlmenie nárazov pri chôdzi a je perforovaná v oblasti päty a pod špičkou.

Pokiaľ ide o šnurovanie, ide o klasiku. V nartovej časti sa nachádzajú tri uzatvorené a jedno otvorené stop oko, v členkovej oblasti nad nimi ďalšie otvorené stop oko, v komínovej časti dve otvorené oká. Keďže hovoríme o obuvi pre náročných, oká sú kovové. Jazyk je uzatvorený, zošitý s topánkou, no s absolútne dostatočnou vôľou na bezproblénové obúvanie.

Komín topánky patrí skôr medzi vyššie. Obuv je teda veľmi pevná, no príjemná výstelka chôdzu značne spríjemňuje. Plusom minimálne v mojom prípade je fakt, že severský výrobca myslí na širšie chodidlá, ktoré údajne severania majú. Pre mňa veľký plus, pretože šírka pre mňa býva často limitujúcim faktorom pri kúpe obuvi. Na uľahčenie obúvania je vzadu na vrchole komína umiestnená slučka, túto nájdete aj na vrchole jazyka, ktorý si možno pred šnurovaním povytiahnuť a narovnať, aby pri chôdzi netlačil. Slučky využijete aj na prípadné upevnenie obuvi na batoh s pomocou karabíny.

Topánky nemajú prípravu na upnutie stúpacích želiez (mačiek), túto skutočnosť by výrobca pre budúcu generáciu topánok mohol zvážiť.

Topánky výrobca dodáva vo veľkostiach 36-48. Hmotnosť jednej topánky pri veľkosti 44 je 950 gramov. Odporcovia čínskej produkcie ocenia výrobu v EÚ, konkrétne v Rumunsku.

Praktické skúsenosti

Topánky som testoval priebežne na túrach na území Slovenska, najmä v Malých Karpatoch, Súľovských vrchoch, Javorníkoch a Veporských vrchoch.

Hovoriac o stabilite, nemám žiadne výhrady, topánky sú naozaj veľmi pevné a stabilné. Pri tom všetkom sú vďaka kvalitnej výstelke i veľmi pohodlné. Kvalitný a členitý dezén ma podržal aj v náročnom blatistom teréne, zatiaľ nevykazuje žiadne známky nadmerného opotrebenia. Podrážka sa veľmi dobre chová aj na skalnatom podklade, kvalitná guma sa nešmýka a drží. Podrážka v pohybu pracuje potichu, to znamená, že nevŕzga a nevydáva ani iné neprirodzené zvuky.

Pokiaľ ide o nepremokavosť, topánky som nosil v jesennom období, zámerne som v nim stúpal aj do niekoľkých potôčkov a zaobišlo sa to bez ujmy. Koža s membránou odvádzajú svoju prácu spoľahlivo, pozitívom je i minimum švov a uzatvorený jazyk. Uvidíme ešte, aké budú skúsenosti v jarnom topiacom sa snehu. O kožu sa bude samozrejme nutné starať, aby si svoje vlastnosti udržala. Švy rovnako ako dezén nevykazujú absolútne žiadne znaky opotrebenia a spoľahlivo držia.

Ako som už uviedol, topánky majú širšie vyhotovenie, čo je pre mňa maximálne vyhovujúce. V topánke som mal v prednej časti optimálny priestor. Počas používania som nemal žiadne problémy s otlakmi či odreninami. Topánka vďaka pevnej konstrukcii a vyššiemu komínu podrží aj v unavenom stave, keď už hrozí vyvrtnutie členkov. V topánkach som nosil počas jesene funkčné ponožky bez zateplenia, ani tieto nevykazovali nadmerné opotrebenie. Nemal som ani pocit nadmerného prehrievania.

V prvom tohtoročnom snehu som topánky tiež stihol otestovať. Na snehu a zľadovateľom teréne podrážka fungovala nad očakávanie, to znamená fantasticky. Dezén s hlbokým a členitým vzorom sa drží podkladu zubami nechtami. Do zimného obdobia a mrazu doporučujem naozaj teplé ponožky, pretože topánky nie sú vyteplené.

Výhody / Nevýhody

+ kvalitná podrážka UGC Mountain, použitie osvedčenej membrány Gore Tex, vysoká stabilita a komfort
- chýbajúca príprava na stúpacie železá

Výsledný dojem

Obuv Viking Tyin je určená pre náročných používateľov a je pripravená odolávať náročným podmienkam. Robustná a kompaktná konštrukcia ju predurčuje na pohyb v ťažkom teréne bez kompromisov. Vodeodolnosť zabezpečuje hrubá koža s iba nevyhnutným minimom aplikovaných švov v kombinácii s osvedčenou membránou Gore Tex. Kvalitná podrážka ma podržala v blate, na snehu či na skale. Dovolím si tvrdiť, že táto obuv patrí tam, kam ju jej výrobca pozicionuje. Ide o veľmi kvalitný produkt, ktorý náročnejším nadšencom outdooru môžem vrelo odporučiť.

Dostupnosť a cena

Obuv Viking na Slovensku distribuuje CARIBOO ŠPORT, v predaji je u zmluvných partnerov a na stránkach Dohory.sk. Doporučená cena modelu Tyin je 199 EUR vrátane DPH. Z môjho pohľadu pri porovnaní s konkurenciou ide o férovú cenu zodpovedajúcu veľmi vysokej kvalite materiálov a spracovania. Kompletný prehľad produkcie Viking je dostupný na stránkach www.vikingfootwear.com.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara