Malé Karpaty - Jaskyňa Driny

Autor: Michal Uriča
Výlet do Jaskyne Driny

Jeden upršaný jesenný víkend sme premýšľali nad tým, kam vypadnúť mimo zhonu Bratislavy a napadlo ma, že sme ešte stále nenavštívili neveľmi vzdialenú a sprístupnenú jaskyňu Driny. Slovo dalo slovo a vydali sme sa z Bratislavy cez Pezinok smerom na Smolenice. Tesne pred Smolenicami je potrebné odbočiť v smere od Bratislavy vľavo na rekreačnú oblasť Jahodník, cesta je označená, takže blúdenia sa netreba báť.

Auto parkujeme na rozľahlom parkovisku, kde je vďaka zlému počasiu dosť veľa voľného miesta. Do najbližšieho vstupu nám ostáva dosť času a tak sa nenáhlivo vydávame na cestu ku samotnej jaskyni.

Kráčame po žltej značke a čoskoro sa vnárame do príjemného lesa, ktorý však v melancholickom upršanom počasí pôsobí pochmúrne, hoci hrá mnohými farbami vďaka pestrofarebným listom stromov. Chodník len pozvoľna stúpa po asfaltovej cestičke, ktorá sa neskôr mení na lesný chodník a farba značky je zelená. V poslednom úseku pod jaskyňou treba prekonať posledné stúpanie, ktoré je zjednodušené schodmi. Údajne je ich 100, a navlhnuté sú dosť šmykľavé.

V Speleobare si kupujeme vstupenky, zohrievame sa a kupujeme za 35 Sk aj pekné pexeso s jaskyniarskou tematikou. Ostáva nám ešte trochu času a tak sa vyberáme ďalej po zelenej značke po strmom skalnatom a šmykľavom úseku chodníka. Nad vchodom do jaskyne sa otvára i výhľad do okolia, naviac objavujeme i alternatívny vchod do jaskyne, ktorý je vlastne vyústením Objavného komína a z opačnej strany ho potom obdivujeme i pri samotnej prehliadke jaskyne.

Po prehliadke sa vraciame späť ku autu tou istou cestou ako sme prišli. Škoda, že do jaskyne prišlo na našu prehliadku až príliš veľa ľudí, a z nich mnohí o jaskyňu nejavili prílišný záujem a dosť nás rušili... Jaskyňu Driny však vrelo odporučujem na prehliadku.

Aby som nezabudol, ešte poznámka ku fotogalérií. Zopár jaskýň som už navštívil a na vlastnej skúsenosti som zistil, že robiť fotografie bez poriadneho vybavenia v jaskyni nemá ani zmysel. Takže som sa dobre pobavil na rôznych snaživcoch, ktorí si domov odniesli "hodnotné" zábery vo svojich mobilných telefónoch. Ja som sa akejkoľvek ambície fotiť v jaskyni vzdal, pekné zábery sa dajú nájsť napríklad v oficiálnej fotogalérií na stránkach Správy slovenských jaskýň.

Niekoľko informácií o jaskyni Driny

Jaskyňa je vytvorená v druhohorných hnedosivých spodnokriedových rohovcových vápencoch vysockého príkrovu koróziou atmosférických vôd pozdĺž tektonických porúch. Dosahuje dĺžku 680 m a vertikálne rozpätie 40 m. Pozostáva z úzkych puklinových chodieb (Chodba spolupracovníkov, Beňovského chodba, Chodba nádejí) a neveľkých sieňovitých priestorov (Sieň Slovenskej speleologickej spoločnosti), ktoré sa vytvorili najmä na križovatkách tektonických porúch.

Puklinové podzemné priestory dekoruje bohatá sintrová výplň. Pre jaskyňu sú typické sintrové záclony so zúbkovitým lemovaním. Ďalej sú zastúpené sintrové vodopády a náteky, pagodovité stalagmity a rozličné formy stalaktitov. Vyskytujú sa aj sintrové jazierka, ktoré sú doplňované presakujúcou zrážkovou vodou.

Teplota vzduchu v zadných častiach jaskyne Driny je 7,1 až 7,8 °C, relatívna vlhkosť 92 až 97 %. Vplyvy vonkajšej klímy sa prejavujú pod Objavným komínom, ktorý komunikuje s povrchom, a vo Vstupnej chodbe. V týchto častiach jaskyne teplota vzduchu dosahuje 5,6 až 8,7 °C.

Prehliadková trasa je sprístupnené v dĺžke 450 metrov a jej prehliadka trvá cca 35 minút. Do jaskyne sa denne robí niekoľko vstupov v závislosti od sezóny. Info o vstupoch do jaskyne je dostupné na stránkach Správy slovenských jaskýň alebo na čísle 033/ 558 62 00. Jaskyňa je uzatvorená v období od novembra do marca.

Vstupné:
- dospelí 110 Sk
- študenti 90 Sk
- deti 60 Sk
- kamera, fotoaparát 200 Sk
- mimoriadny vstup 1 000 Sk

Užitočné informácie

Štart a cieľ:
Smolenice - Jahodník
Doprava:
auto
Trasa:
Jahodník (280 mnm) - jaskyňa Driny (399 mnm) - Jahodník (280 mnm)
Prevýšenie:
109 m stúpanie aj klesanie
Čas:
prístup ku jaskyni cca 20-30 minút, prehliadka jaskyne 35 minút
GPS poloha vstupu do jaskyne:
48,50077° SZŠ
17,40394° VZD
Voda:
vlastné zásoby
Občerstvenie:
Speleobar pri vstupe do jaskyne
Náročnosť:
nenáročná prechádzka s miernym prevýšením
Mapa:
turistický atlas SHOcart, list 264
Viac info:
www.ssj.sk

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara