Strážovské vrchy - Mastné fľaky...alebo zimná povrchová speleológia

Autor: Martin Kiripolský

Je sobota a vystupujeme z auta v Temeši. Našim cieľom je skalnatá dominanta tejto malej dedinky. Prírodná rezervácia Temešská skala bola vyhlásená v roku 1986 na výmere necelých 58 ha. PR je vyhlásená na ochranu zachovalých lesných spoločenstiev bučín na morfologicky výraznom vrchole Malej Magury s výskytom viacerých chránených druhov rastlín a živočíchov i významných povrchových tvarov Strážovských vrchov. Je budovaná strednotriasovými vápencami gutensteinského typu. Pre morfológiu územia je charakteristická vrcholová časť, pozostávajúca zo strmej skalnej steny. Mrzne (-10) a pripadlo aj pár cm snehu. Už veľa krát som počul o tejto skale a aj o krasových útvaroch tesne pod vrcholom. Po žltej pomaly stúpame ponad dedinu po trávnatých spoločenstvách poprepletaných kríkmi šípok, hlohu a trniek. Stopy svedčia o prítomnosti vysokej aj čiernej zveri. Charakter územia z hľadiska vegetácie na prvom mieste určujú lesy, pokrývajúce cca 2/3 územia. Nezalesnené spoločenstvá sa vyformovali len na stanovištiach skál a sutín v spodnej a vrcholovej časti Temešskej skaly. Hlavnou drevinou je buk. Cestička z poslednej lúčky priamo stúpa hore do sedla. Odtiaľ miernym traverzom až na vrchol erozívnej dosky. Roztopený sneh popri chodníku prezrádza prítomnosť podzemných priestorov. Napočítal som 3 „mastné“ fľaky v skalných sutiach tesne pod vrcholom. Mastné fľaky sú fenoménom krasových javov. Vznikajú roztopením snehu, pôsobením teplotného gradientu vzduchu vo vnútornom priestore a okolitým prostredím. V sutinách môžu vznikať nahromadením teplejšieho vzduchu medzi skalami. Tie, ktoré sme videli považujem za kombináciu hore uvedených spôsobov vzniku, pretože zaberali dosť veľkú plochu a na niektorých miestach v ich strede sa udržal sneh. Vyššie sme pozorovali miesta - dve menšie a jedno viditeľným prúdením pary – s roztopeným snehom v puklinách a pod skalnými stienkami. Jednalo o miesta s prúdením vzduchu. Teda o podzemné priestory s dvomi otvormi = vchodmi. V zimnom období spodný otvor nasáva vzduch, ktorý sa vo vnútri zohrieva a uniká horným otvorom, alebo nahrieva sedimenty pod povrchom (výduchy). Sprievodným javom je roztopený sneh, resp. para pri hornom otvore jaskyne. Jedná sa o prejavy dynamických podzemných priestorov.

Keďže počasie nie je moc „výhľadové“, po malej „svačinke“ začíname zostup po tej iste trase. Verím, že sa sem cez leto opäť vyberieme aj na prieskum podzemných priestorov...

Užitočné informácie

Štart a cieľ:
Temeš
Doprava:
auto
Trasa:
Temeš 528mnm – Temešské sedlo 862 mnm – Temešská skala 915mnm– Temešské sedlo 862 mnm - Temeš 528mnm
Prevýšenie:
387 m stúpanie aj klesanie
Čas:
3:00 aj s prieskumom a svačinkou ináč výstup 0:45 a zostup 0:30 hod
Vzdialenosť:
cca 4 km
Voda:
vlastné zásoby, prameň pod chatou Červíčka
Najvyšší bod:
Temešská skala 915mnm
Najnižší bod:
Temeš 528mnm
Mapa:
Turistický atlas SHOcart, list č. 150

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara