Bezpečnosť - Vybavenie lekárničky

Autor: Michal Uriča

Azda každý materiál pre cestovateľa či turistu už v dnešnej dobe nezabudne pripomenúť okrem iných vecí na zbalenie na cesty lekárničku. Ja som na túto súčasť mojej výbavy dlho nemyslel, najmä v mladších rokoch svojho života som po horách vždy chodieval bez nej. Dnes, keď už som trošku vytriezvel z pubertálnych čias si uvedomujem, že lekárnička je niečo, čo môže pomôcť nielen mne, ale i iným ľuďom v núdzi. Naštastie som ju ešte nemusel používať pri vážnej nehode, niekoľko drobných úrazov však už ošetriť pomohla. Rád by som sa preto podelil o svoje skúsenosti a pokiaľ to pomôže poradil, čo do lekárničky pribaliť.
Zoznam vecí, ktoré si treba pribaliť do lekárničky treba samozrejme vždy adaptovať konkrétnym podmienkam a Vašej destinácií kam sa chystáte. Takže to platí obojstranne, nie všetko čo tu nájdete je vždy nevyhnutné a naopak sa môžu vyskytnúť i veci, ktoré mi naopak unikli.

Čo si teda pribaliť:

- sťahovací obväz a klasické obväzy
- gázu
- leukoplast
- trojrohá šatka
- sterilné obväzové štvorce
- zicherky
- jednorazové sterilné rukavice
- rýchloobväzové náplaste
- dezinfekčný sprej
- rúško na dýchanie z úst do úst
- vata
- lieky proti žalúdočným problémom – hnačka (napr. Endiaron, Reasec) a zápchy (napr. Regulax)
- lieky proti horúčke (napr. Panadol, Paralen) a prechladnutiu
- lieky proti bolesti hlavy a zubov (napr. Valetol, Alnagon)
- lieky proti zvracaniu a nevoľnosti pri cestovaní (napr. Kinedril)
- lieky na kožné poranenia (napr. Fenistil Gel), alergiu na slnko (napr. Dithiaden) a drobné rany (napr. Framykoinová masť)
- antibiotiká, prípadne antimalariká (ak ide o oblasť s výskytom malárie)
- kvapky do nosa (napr. Nasivin, Vibrocil), uší a očí (napr. Ophtalmo-Septonex)
- tabletky na dezinfekciu vody
- opaľovací krém s dostatočným ochranným filtrom
- detský púder na vyparené miesta :-)...ako prevenciu doporučujem antimikotický krém, napr. Canesten
- malé nožničky
- repelent
- teplomer
- pinzeta
- izofólia
- predpísané lieky od lekára

Veci, ktoré sú uvedené v zozname je veľmi dobré zbaliť do jedného obalu, či puzdra. V outdoorových obchodoch dnes je dostupných mnoho typov lekárničiek od viacerých výrobcov. Suma za ne nie je až taká vysoká a naviac sú v červenej farbe s adekvátnym označením. Takto je každému jasné, že našiel lekárničku a môže pomôcť napr. i jej majiteľovi ak je to potrebné. Samozrejme ideálne by bolo, keby sme lekárničku nosili bez toho, aby sme ju niekedy museli použiť. V každom prípade netreba lekárničku brať ako príťaž, miesta až toľko v batohu nezaberie a ani jej hmotnosť nie je taká, aby významnejšie niekoho zaťažila.

Takže na záver už len treba zaželať príjemné zažitky na horách, a nech sa Vám to zlé na míle vyhýba.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil