Bezpečnosť - Vybavenie lekárničky
Autor: Michal Uriča
Azda každý materiál pre cestovateľa či turistu už v dnešnej dobe nezabudne pripomenúť okrem iných vecí na zbalenie na cesty lekárničku. Ja som na túto súčasť mojej výbavy dlho nemyslel, najmä v mladších rokoch svojho života som po horách vždy chodieval bez nej. Dnes, keď už som trošku vytriezvel z pubertálnych čias si uvedomujem, že lekárnička je niečo, čo môže pomôcť nielen mne, ale i iným ľuďom v núdzi. Naštastie som ju ešte nemusel používať pri vážnej nehode, niekoľko drobných úrazov však už ošetriť pomohla. Rád by som sa preto podelil o svoje skúsenosti a pokiaľ to pomôže poradil, čo do lekárničky pribaliť.
Zoznam vecí, ktoré si treba pribaliť do lekárničky treba samozrejme vždy adaptovať konkrétnym podmienkam a Vašej destinácií kam sa chystáte. Takže to platí obojstranne, nie všetko čo tu nájdete je vždy nevyhnutné a naopak sa môžu vyskytnúť i veci, ktoré mi naopak unikli.
Čo si teda pribaliť:
- sťahovací obväz a klasické obväzy
- gázu
- leukoplast
- trojrohá šatka
- sterilné obväzové štvorce
- zicherky
- jednorazové sterilné rukavice
- rýchloobväzové náplaste
- dezinfekčný sprej
- rúško na dýchanie z úst do úst
- vata
- lieky proti žalúdočným problémom – hnačka (napr. Endiaron, Reasec) a zápchy (napr. Regulax)
- lieky proti horúčke (napr. Panadol, Paralen) a prechladnutiu
- lieky proti bolesti hlavy a zubov (napr. Valetol, Alnagon)
- lieky proti zvracaniu a nevoľnosti pri cestovaní (napr. Kinedril)
- lieky na kožné poranenia (napr. Fenistil Gel), alergiu na slnko (napr. Dithiaden) a drobné rany (napr. Framykoinová masť)
- antibiotiká, prípadne antimalariká (ak ide o oblasť s výskytom malárie)
- kvapky do nosa (napr. Nasivin, Vibrocil), uší a očí (napr. Ophtalmo-Septonex)
- tabletky na dezinfekciu vody
- opaľovací krém s dostatočným ochranným filtrom
- detský púder na vyparené miesta :-)...ako prevenciu doporučujem antimikotický krém, napr. Canesten
- malé nožničky
- repelent
- teplomer
- pinzeta
- izofólia
- predpísané lieky od lekára
Veci, ktoré sú uvedené v zozname je veľmi dobré zbaliť do jedného obalu, či puzdra. V outdoorových obchodoch dnes je dostupných mnoho typov lekárničiek od viacerých výrobcov. Suma za ne nie je až taká vysoká a naviac sú v červenej farbe s adekvátnym označením. Takto je každému jasné, že našiel lekárničku a môže pomôcť napr. i jej majiteľovi ak je to potrebné. Samozrejme ideálne by bolo, keby sme lekárničku nosili bez toho, aby sme ju niekedy museli použiť. V každom prípade netreba lekárničku brať ako príťaž, miesta až toľko v batohu nezaberie a ani jej hmotnosť nie je taká, aby významnejšie niekoho zaťažila.
Takže na záver už len treba zaželať príjemné zažitky na horách, a nech sa Vám to zlé na míle vyhýba.
Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom
Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Salamander Trail Camp
Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil
Zaujímavé linky
Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.