Moravský kras - užite si ho naplno

Martin Kiripolský
Ubytovanie a stravovanie

Ako aj inde aj tu sa dá vyberať, ubytovanie je relatívne lacné, aj keď sa nájdu aj vyššie štandardy. Dá sa spať na priváte, v hoteli alebo penzióne i v kempoch. V podstate je na Vás zvoliť si lokalitu v závislosti od zamýšľaných aktivít. Autom sa dá dostať takmer všade (až na uzatvorené žľaby) a na bicykli úplne všade. Čo sa týka stravovania, určite si neberte jedlo z domu. Morava je vychýrená svojou pohostinnosťou a fakt dosť dobre tu varia. Ceny sú približne na úrovni SR (aj nižšie, majú len 10% DPH na potraviny) a porcie bývajú prekvapivo veľké. Treba ochutnať aj miestne špeciality – syr Niva zrejúci v Jaskyni Michalka. Aj ostatní sa činia a preto nie je problém dostať aj v obchodoch miestne špeciality – kozí syr (Šošuvka) resp. moravské koláče a iné pekárenské výrobky. Odporúčam navštíviť hostinec Olšovec v Jedovniciach – naozaj gurmánsky zážitok.

Ochrana prírody

Pretože sa budete pohybovať v CHKO, platí tu prísny režim ochrany prírody. Sú k dispozícii značkované trasy pre peších aj cyklo turistov. Pri všetkých väčších atrakciách sú vybudované parkoviská. Pohyb len po značkovaných trasách je bezpečnejší, vzhľadom na výrazný krasový ráz tohto územia – nebezpečenstvo úrazu – aktívne prepadania, závrty a škrapové polia.
Náučné chodníky sú v naozaj atraktívnych lokalitách:

Macocha (6 km, 16 zastavení)
Josefov (10 km, 24 zastavení)
Rudické popadání (9 km, 13 zastavení)
Říčky (3,5 km, 10 zastavení)
Nachádzajú sa tu istené lezecké cesty (Hřebenáč a iné), požičovne bicyklov, v starých lomoch je možnosť sa okúpať počas horúceho leta (Helišova skála u Šošuvky, pískovna u Rudíc, Ostrovský rybník, rybník Olšovec – aj iné vodné aktivity....).
Veľmi pekný pohľad je z 21 m vysokej Rozhledny Veselice Podvrší pri obci Sloup.

Sprístupnené jaskyne

Ponuka 4 nádherných jaskýň s rôznym charakterom a dĺžkou. Sloupsko-šošůvské sú dokonca bezbariérové. V Punkevních možnosť plavby na podzemnom toku.

Punkevní jeskyně
Jeskyně Balcarka
Kateřinská jeskyně
Sloupsko-šošůvské

Tiež existuje veľa možností na poznávanie nielen krasove histórie tohoto územia. V MK a blízkom okolí sa nachádza viacero múzeí a sakrálnych pamiatok. V Boskoviciach dokonca Westernové mestečko – ozajstný zážitok najmä pre najmenších.

Stránky venované Moravskému krasu

Správa jeskyní Moravského krasu - www.cavemk.cz
Správa CHKO Moravský kras - www.moravskykras.ochranaprirody.cz
Stránky ZO ČSS 6-01 Býčí skála - www.byciskala.cz
Stránky ZO ČSS 6-19 Plánivy - www.planivy.cz
Stránky ZO ČSS 6-20 Moravský kras - 6-20.speleo.cz
Stránky cestovatele Toma - Moravský kras - www.kras.unas.cz
Jeskyňa Balcarka - home.tiscali.cz/balcarka
Virtuálna prehliadka Moravského krasu - virtualniprohlidky.cz

Ubytovanie

Informačný server Moravský Kras - www.moravskykras.net

Turisické ciele

Rozhledna Veselice - Podvrší - rozhledna.xf.cz
Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově - www.speleotherapy.cz
Muzeum a zámek Blansko - www.muzeum.bk.cz
Zámek Rájec nad Svitavou - www.pamatkybrno.cz
Česká speleologická společnost - www.speleo.cz
Čarovné tóny jeskyní - www.speleoart.info
Společnost pro Moravský kras - www.smk.cz
Cestování bez bariér - www.bezbarier.cz
Informační portál - www.tipynavylet.cz

Čo na záver?

Čo na záver? Treba sa ísť pozrieť, je to naozaj bohatá oblasť neďaleko od našich hraníc. Určite Vás neskalame, aj keď patríte k tým náročnejším.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara