Moravský kras - užite si ho naplno

Martin Kiripolský
Ubytovanie a stravovanie

Ako aj inde aj tu sa dá vyberať, ubytovanie je relatívne lacné, aj keď sa nájdu aj vyššie štandardy. Dá sa spať na priváte, v hoteli alebo penzióne i v kempoch. V podstate je na Vás zvoliť si lokalitu v závislosti od zamýšľaných aktivít. Autom sa dá dostať takmer všade (až na uzatvorené žľaby) a na bicykli úplne všade. Čo sa týka stravovania, určite si neberte jedlo z domu. Morava je vychýrená svojou pohostinnosťou a fakt dosť dobre tu varia. Ceny sú približne na úrovni SR (aj nižšie, majú len 10% DPH na potraviny) a porcie bývajú prekvapivo veľké. Treba ochutnať aj miestne špeciality – syr Niva zrejúci v Jaskyni Michalka. Aj ostatní sa činia a preto nie je problém dostať aj v obchodoch miestne špeciality – kozí syr (Šošuvka) resp. moravské koláče a iné pekárenské výrobky. Odporúčam navštíviť hostinec Olšovec v Jedovniciach – naozaj gurmánsky zážitok.

Ochrana prírody

Pretože sa budete pohybovať v CHKO, platí tu prísny režim ochrany prírody. Sú k dispozícii značkované trasy pre peších aj cyklo turistov. Pri všetkých väčších atrakciách sú vybudované parkoviská. Pohyb len po značkovaných trasách je bezpečnejší, vzhľadom na výrazný krasový ráz tohto územia – nebezpečenstvo úrazu – aktívne prepadania, závrty a škrapové polia.
Náučné chodníky sú v naozaj atraktívnych lokalitách:

Macocha (6 km, 16 zastavení)
Josefov (10 km, 24 zastavení)
Rudické popadání (9 km, 13 zastavení)
Říčky (3,5 km, 10 zastavení)
Nachádzajú sa tu istené lezecké cesty (Hřebenáč a iné), požičovne bicyklov, v starých lomoch je možnosť sa okúpať počas horúceho leta (Helišova skála u Šošuvky, pískovna u Rudíc, Ostrovský rybník, rybník Olšovec – aj iné vodné aktivity....).
Veľmi pekný pohľad je z 21 m vysokej Rozhledny Veselice Podvrší pri obci Sloup.

Sprístupnené jaskyne

Ponuka 4 nádherných jaskýň s rôznym charakterom a dĺžkou. Sloupsko-šošůvské sú dokonca bezbariérové. V Punkevních možnosť plavby na podzemnom toku.

Punkevní jeskyně
Jeskyně Balcarka
Kateřinská jeskyně
Sloupsko-šošůvské

Tiež existuje veľa možností na poznávanie nielen krasove histórie tohoto územia. V MK a blízkom okolí sa nachádza viacero múzeí a sakrálnych pamiatok. V Boskoviciach dokonca Westernové mestečko – ozajstný zážitok najmä pre najmenších.

Stránky venované Moravskému krasu

Správa jeskyní Moravského krasu - www.cavemk.cz
Správa CHKO Moravský kras - www.moravskykras.ochranaprirody.cz
Stránky ZO ČSS 6-01 Býčí skála - www.byciskala.cz
Stránky ZO ČSS 6-19 Plánivy - www.planivy.cz
Stránky ZO ČSS 6-20 Moravský kras - 6-20.speleo.cz
Stránky cestovatele Toma - Moravský kras - www.kras.unas.cz
Jeskyňa Balcarka - home.tiscali.cz/balcarka
Virtuálna prehliadka Moravského krasu - virtualniprohlidky.cz

Ubytovanie

Informačný server Moravský Kras - www.moravskykras.net

Turisické ciele

Rozhledna Veselice - Podvrší - rozhledna.xf.cz
Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově - www.speleotherapy.cz
Muzeum a zámek Blansko - www.muzeum.bk.cz
Zámek Rájec nad Svitavou - www.pamatkybrno.cz
Česká speleologická společnost - www.speleo.cz
Čarovné tóny jeskyní - www.speleoart.info
Společnost pro Moravský kras - www.smk.cz
Cestování bez bariér - www.bezbarier.cz
Informační portál - www.tipynavylet.cz

Čo na záver?

Čo na záver? Treba sa ísť pozrieť, je to naozaj bohatá oblasť neďaleko od našich hraníc. Určite Vás neskalame, aj keď patríte k tým náročnejším.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil