Ubytovanie na severe Dolomitov

Autor: Michal Uriča
Ako to tam vyzerá?

Dolomiti, resp. Dolomity sú známe snáď pre každého turistu. Ponúkajú obrovské možnosti na vyžitie snáď po celý rok, na svoje si prídu lezci, turisti i lyžiari. Každý však samozrejme pri pobyte potrebuje niekde prenocovať a tak sa na pár riadkoch skúsim podeliť o skúsenosti so zháňaním ubytovania v oblasti zvanej Alta Badia.

Alta Badia leží v severnej časti Dolomitov, ležia v nej strediská okolo mestečka Corvara, napr. Pedraces, San Cassiano, Wengen - La Val, Pederoa a ďalšie. Priamo v týchto miestach sa dá podnikať zaujímavá turistika, na dostrel sú i ďalšie strediská.

Ubytovanie je často situované vo veľkých rodinných domoch, ktoré miestni prenajímajú a prilepšujú si po finančnej stránke. Samozrejme, že sa tu nachádzajú aj typické penzióny či hotely, tie sú však pre turistu až príliš zbytočným luxusom a nezapadajú do plánov ani z rozpočtových dôvodov. Musím priznať, že zvonku domčeky pôsobia nádherným dojmom, povedal by som, že vytvárajú pocit domáckosti. Naviac sú stavby navzájom zladené, takže nemáte pocit ako v Hornej Dolnej niekde na Slovensku, kde je je den dom kocka, druhý šesťrodinná opacha, tretí brontofialkový a štvrtý bez omietky. My sme sa nakoniec ubytovali v rezidencii Furnela v dedinke La Val a neoľutovali sme. Domček zvonku vyzeral vábne a to isté môžem povedať i o interiéri. Štyri izby, dve s vlastnými sociálnymi zariadeniami, plus jedna sociálka na chodbe, veľká kuchyňa s posedením, špajza s chladničkou a práčka. Všetko čisté a zachované, spoločne to tvorilo super predpoklady pre perfektný pobyt so super turistikou. A pritom cena na osobu bola veľmi prijateľná 18 EUR (keby sme sa vedeli dohodnúť skôr, koľko nás bude, vedeli by sme ubytovanie zohnať i lacnejšie). Keď k tomu prirátam ranné výhľady z balkóna, nemenil by som.

Ako na to?

Prvým predpokladom, keď si chcem zajednať ubytovanie je, že niekam zavolám. A na to, aby som niekam zavolal potebujem kontakty. Tu sú (aktualizované k 8.1.2008):

Oblasť Corvara, Colfosco (formát pdf, veľkosť 5,70 MB)
Oblasť La Val (formát pdf, veľkosť 999 kB)
Oblasť San Cassiano, La Villa, Pedraces (formát pdf, veľkosť 6,30 MB)

Mapky oblastí:

Corvara
Colfosco
La Villa
Pedraces
San Cassiano
La Val

Jazyk: nemčina, taliančina, s angličtinou veľmi nerátajte
Tip: čím menšie mestečko, či dedina, tým je cena nižšia
Tip: skúste zjednávať, niekde sa to dá
Tip: ak chcete veľmi šetriť, niektoré babky robia aj raňajky, povedzte, že ich nechcete
Tip: zajednávajte v predstihu

Na záver: Oplatí sa to?

Je na každom, aby zvážil situáciu sám. V kempe zvyknú pýtať peniaze za všetko - auto, stan, osoba. Keď poplatíte tieto položky, je dosť pravdepodobné, že už preplatíte lacnejšie apartmány na privátoch. Tu da totiž dá ubytovanie zohnať už od 13 EUR na osobu a noc - v posteli, s vlastnou sprchou, kuchynkou, pevnou strechou nad hlavou a dokonca v niektorých prípadoch i s raňajkami.

Myslím si však, že každý si urobí svoje rozhodnutie najlepšie podľa vlastných preferencií. Finančné hľadisko tu až takú úlohu nehrá, priváty sa skutočne dajú nájsť za veľmi výhodné ceny. Keby sa však niekto chcel silou mocou cítiť ako 100% dobrodruh, tak mu ten kemp asi nevyhovorí nikto.

Zdroj dôležitých informácií z oblasti Alta Badia

www.altabadia.org

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara