Hainburger Berge - Výlet na Königswarte

Autor: Michal Uriča
Z Bergu na Königswarte

Koncom mája nás zastihla zrána upršaná sobota, no naše odhodlanie vyraziť aspoň na krátku vychádzku bolo silnejšie. Rozhodli sme sa preskúmať kopčeky u našich rakúskych susedov, konkrétne pri blízkom Bergu vyjsť na 344 metrov vysoký Königswarte. Tento kopec som obchádzal autom už mnohokrát a každý, kto touto cestou chodieva si určite všimol aj zrúcaninu hradu Pottenburg., ktorá sa vynára z o zalesneného svahu. Turisticky zaujímavejší by bol variant prechodu z Wolfstalu, ale kvôli zlému počasiu trasu skracujeme, alebo lepšie povedané upravujeme.

Po príchode do Bergu sa ako na potvoru rozprší a to poriadne husto. Čakáme teda v aute s nádejou, že sa mrak presunie ďalej a budeme môcť vyraziť. Asi po pol hodinke dážď ustáva a my už kráčame po uličkách úhľadného Bergu po modrej značke, ktorá nás vedie paralelne s ďalšími farbami. Opúšťame dedinu Berg pomedzi úhľadné domčeky a stúpame do kopca. Po chvíli prichádzame na prvú vyhliadku, kde sa nachádza i panel s leteckou mapou a značenými turistickými chodníkmi na Königswarte. Značky na stromoch sú na niektorých miestach také veľké, že mi pripomínajú nový umelecký smer „lesné stromové graffitti“. Cesta plynule z asfaltky prechádza do spevnenej štrkovej cesty, ktorá vedie na vrchol. Chodník je lemovaný hustým porastom rozličných stromov, najčastejšie sú zastúpené agáty, no svoje miesto tu majú napríklad i čerešne. Po daždi sme na chodníku osamelí a jediné zvuky prichádzajú od vyspevujúceho vtáctva. Pomaly prichádzame na vrchol Königswarte, prechádzame ešte okolo vojenského objektu a už sme na lúke pod rozhľadňou. Je tu niekoľko drevených lavičiek a stolov a celkovo je to veľmi príjemné miesto na oddych. Smerujeme ku rozhľadni a z informačných panelov čítame fakty z histórie a dozvedáme sa i zaujímavosti o samotnej rozhľadni – naviac i v slovenskom jazyku. Panel hovorí o tom, že vrch Königswarte slúžil už v minulosti ako pozorovací bod stratégov monarchie. Napoleón z tohoto miesta pozoroval svoje vojská pred bitkou pri Slavkove (Austerlitz) v roku 1805 a panovníci často toto miesto využívali ako vyhliadku pri vojenských prehliadkach. Výška samotnej rozhľadne je 22,7 metrov, a vyhliadková plošina sa nachádza vo výške 19,2 metrov a až na jej vrchol si vyšliapnete 120 schodov.

Šliapeme teda po spomínaných schodoch a ako sa dostávame nad úroveň stromov, otvára sa nám nádherný výhľad do okolia. Vidíme Bratislavu, Devínsku Kobylu a Devín, Hainburg, Hundsheimer Kogel a ďalšie. Pri dobrej viditeľnosti je možné dohliadnuť až na Schneeberg či Rax. Pokochaní vyhliadkou zostupujeme a chystáme sa zostúpiť ku ruine hradu Pottenburg. Hneď za rozhľadňou pokračuje červená značka a po pár metroch v lese prekonávame oplotenie zvernice po zabudovanom rebríku. Tabuľa nás upozorňuje, že diviačia zver je nebezpečná a vstupujeme sem na vlastnú zodpovednosť. Po asfaltke kráčame sotva tri minúty, keď sa z lesa pred nami z hrmotom vyrúti diviačia rodinka s asi desiatimi malými prasiatkami. Našťastie ich nezaujímame a utekajú ďalej, smerom od nás. Po prvotnej panike sa upokojujeme, no Lenka už nie je ochotná pokračovať ďalej, a tak sa vraciame cez plot späť ku vyhliadke.

Na zostup do Bergu využívame opäť modrú značku, po ktorej pokračujeme ďalej. Pod lúčkou prechádzame cez bránu v ohrade z brvien a opäť vstupujeme do lesa. Tento chodník nie je až natoľko frekventovaný a mokrá tráva po kolená nám rosí topánky a nohavice. Po desiatich minútach sa značka stráca a tak postupujeme intuitívne po chodníku smerom ku žľabu s pozitívne vyzerajúcim smerovaním. V žľabe je už lesná cesta a čoskoro nachádzame ďalšie značenie. Vychádzame z lesa nad krásnym vinohradom a prechádzame pomedzi zelenajúce sa obilné polia. Tesne pred Bergom nachádzame tabuľu, na ktorej sa nám v tomto úseku kvôli výrubu ospravedlňujú za zníženú kvalitu značenia – hovoríme si, super, aspoň upozornia. Spokojní a zrelaxovaní sa vraciame ku autu a vyrážame do pár kilometrov vzdialenej Bratislavy.

Užitočné informácie

Štart a cieľ:
Berg
Doprava:
10 km autom z Bratislavy
Trasa:
Berg - Königswarte - Berg
Čas:
1,5 -2 hodiny
Voda:
vlastné zásoby
Náročnosť:
nenáročná prechádzka
Mapa:
orientačný plán (letecká mapa) z infopanela, turistický atlas SHOCart
Alternatívy:
I. Po červenej z Wolfstalu cez hrad Pottenburg a Königswarte do Bergu
II. Pokračovanie až na Hundrsheimer Kogel

 

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil