Súľovské vrchy - Nedeľná vychádza na Bosmany

Autor: Michal Uriča
Bosmany 659 mnm

Bralo Bosmany sa nachádza nad obcou Kostolec a je vyhlásené za Prírodnú pamiatku. Tvoria ho 3 samostatne stojace veže tvaru koláčov „bosniakov“, nad ktorými dominuje bralo Skala s výrazne vyvinutými hlbokými puklinovými škrapmi na hrebeni. Je budované odolnými druhohornými vápencami, ako aj eocénnymi karbonátovými zlepencami, ktoré pre svoju malú mechanickú odolnosť boli rýchlejšie rozrušované, čím vytvorili terajší dominujúci reliéf jurských vápencových brál. Zo zubatého hrebeňa je jedinečný pohľad na obe tiesňavy, Manínsku i Kostoleckú. Okrem výraznej krajinno - estetickej a anorganickej hodnoty územia, je územie charakteristické aj pomerne zachovaným rastlinným spoločenstvom vápencových skál a priľahlého pásu vápencových bučín s výskytom chránených druhov rastlín a živočíchov.

Nedeľná prechádzka

Po náročnej pracovnej sobote som premýšlel nad vychádzkou do oklia Považskej Bystrice, pretože v takom krásnom počasí sa jednoducho sedieť doma nedá. V sobotu som ešte v sprievode p. Bohuslava Kortmana večer po drevnej brigáde navštívil novoobjavené priestory v Dúpnej jaskyni, ktoré skutočne svojou nezvyčajne bohatou výzdobou stoja za návštevu. Napadlo mi, že by som sa opäť raz po dlhej dobre mohol vybrať na Bosmany a vychutnať si výhľady zo skalnatého brala. Ťažko tento výlet považovať za túru v pravom zmysle preto i v nadpise hovorím o vychádzke. Základom pri vychádzke na Bosmany je dostať sa do Kostolca. Práve nad touto obcou sa totiž Bosmany ako strážna veža vypínajú. Auto sme odstavili pri miestnej krčme, na mieste kde sa točia autobusy, ktoré do obce zachádzajú pri ceste do Vrchteplej. Cesta na bralo je orientačne nenáročná, pretože ho máte celú dobu na dohľad. Ja zvyčajne na vrchol chodievam z prave strany (pri pohľade z obce). Cesta vedie ku miestnemu cintorínu, ku ktorému však netreba chodiť. Ešte pred ním sa vľavo na asfaltovú cestu pripája poľná cesta v hlbokom výmoli, ktorú snáď ani nie je možné minúť, pretože evidentne smeruje ku Bosmanom. Cesta postupne stúpa čoraz strmšie, až ku miestu, kde sa napája na zeleno značený náučný chodník, ktorý vedie na toto miesto z Manínskej tiesňavy. Tu sa stáča vľavo a pokračuje už miernejším stúpaním po ceste lemovanej stromami. Touto cestičkou sa dostaneme ku Bosmanom zozadu a pri ceduľke označujúcej Prírodnú pamiatku Bosmany začíname krátky, no strmý výstup na vrchol brala. Ten sa dá zvládnuť za 5 minút a z vrcholu sa návštevníkovi naskytá nádherný výhľad do širokého okolia - Drieňovka, Kostolecká tiesňava, Maníny s Manínskou tiesňavou, Havrania skala či neďaleký Ostrenec. Po úzkej hrane brala sa dá s trochou opatrnosti traverzovať a vychutnávať si výhľady z viacerých uhlov. V teplejšom období sa skalách kvitnú prekrásne poniklece a skaly sú priam obsypané tzv. skalnými ružami. Čo je veľmi príjemné, je kľud, ktorý tu zvyčajne vládne. Oblasť je mimo hlavného cestného ťahu a samotné obec Kostolec na mňa vždy pôsobí spiacim dojmom. Zostup vedie tou istou trasou, poprípade je možné ešte vystúpiť krátkou trasou na neďaleký vrchol Ostrenca. Ak teda máte menej času, alebo práve nemáte náladu moriť svoje telo na náročnom treku, sú Bosmany jednou z možností ako sa príjemne a nenáročne zrelaxovať v prírode. Veže pod skalou sú cieľom skalolezcov, pridávam preto užitočný odkaz: http://www.jamesak.sk/spr_bosm.htm

Užitočné informácie

Štart a cieľ:
Kostolec, otoč autobusov
Doprava:
auto, dá sa sem však dostať aj linkou z Považskej Bystrice v smere na Vrchteplú
Trasa:
Kostolec (495 mnm) - Bosmany (659 mnm) - Kostolec (495 mnm)
Čas:
1 - 1,5 hod
Prevýšenie:
cca 165 m výstup a zostup
Voda:
vlastné zásoby
Náročnosť:
nízka
Mapy:
Turistický atlas Shocart, list 114
Občerstvenie:
v miestnej krčme v Kostolci
Alternatívy:
I. Bosmany možno zaradiť ako cieľ pri prechode náučného chodníka z Manínskej tiesňavy - cez Veľký Manín, Drieňovku na Ostrenec

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara