500 metrov náučného chodníka!

Autor: Martin Kiripolský

Začíname stúpať chodníkom na Popradské pleso. Kalamita... Popadané stromy, koľaje od LKTéčiek. Z každej strany počuť motorové píly a praskanie dreva. Toto sú Tatry? Ešte že slnko svieti. Nejako takto som to vnímal začiatok cesty náučným chodníkom s názvom „Lesom medzi plesom a plesom“. Osobne mám tento krátky úsek cesty veľmi rád. Príjemne stúpa v lesnom poraste cez chrbát Trigana až na Popradské. Veľmi som sa potešil, keď otvorili náučný chodník. Pripadá mi „na úrovni“, prevedením aj obsahovo. Jedna časť toho to chodníka sa mi však páči viac ako ostatné. Je to konkrétne jedna zákruta, už mimo lesa, na úpätí Patrie a Bášt. Cesta pomaly smeruje do Mengusovskej doliny a zatáča k Popradskému plesu. Už je vidieť biele štíty hôr. Chodník je pekne naskladaný z obrovských balvanov poprepletaných koreňmi smrekov a borovíc. Prechádza pásmom kosodreviny. Sem tam je do nej primiešaná majestátna limba, jarabina, breza...Hlavne teraz, v neskorú jeseň, to nádherne hrá farbami. Zelené smreky, žlté smrekovce a brezy, ohnivé jarabiny, šedo-zelenkavé kamene a v pozadí, nad bielymi vrcholmi, nádherne modrá obloha...Stojím každých päť krokov. Je príjemne teplo. Slnko osvetľuje panorámu doliny. Vzduch je priezračný. Snažím sa zachytiť atmosféru jesenného dopoludnia. Tých cca 500m mi trvá takmer hodinu. Sedím, pozerám, fotím...Toto sú tie Tatry, hory, okamihy v prírode, pre ktoré ich mám tak rád. Pôvodne to mal byť článok o náučnom chodníku, bohatstve prírody s mojim skromným výkladom. Nejako sa to zvrhlo na rozjímanie. Je lepšie raz vidieť, ako desať krát počuť (alebo čítať) a nie je nad vnímanie atmosféry okamžiku priamo na mieste (a to je len raz v živote). Preto pre vás ostatných aspoň pár fotiek...

Bližšie o chodníku

Tento samoobslužný peší náučný chodník pripravili ŠL TANAPu pod názvom „Lesom medzi plesom a plesom“.Pôvodný chodník bol založený v roku 1970. Je dlhý necelé štyri kilometre a vedie cez chrbát Trigana. Prejsť sa dá približne za 1,5 hodiny. Počas štrnástich zastavení sa turista dozvie veľa podrobností o tom, že les nie sú iba stromy, ale aj živočíchy a rastliny žijúce v ňom. Nemenej zaujímavými sú informácie týkajúce sa vzniku Tatier, ich geológie a štruktúry pôd, popisu drevín a ich zastúpenia približujúcemu sa prírodnému lesu. Návštevník má možnosť vidieť aj digitálny model reliéfu Mlynickej a Mengusovskej doliny. Ďaľší z informačných panelov sa venuje výlučne popisu lavín, ktoré práve v tejto oblasti sú veľmi časté. Aj to je dôvod, prečo je turistický chodník vedúci po červenej značke v zime uzavretý. V dobrom počasí však náučný chodník môžete prejsť po zimnej ceste značenej zelenou turistickou značkou..

Užitočné informácie

Štart:
Štrbské, resp. Popradské pleso
Cieľ:
Veľké Hincovo pleso
Trasa:
Štrbské pleso - Popradské pleso - Veľké Hincovo pleso
Čas:
3 hod
Dĺžka:
8,5 km
Prevýšenie:
cca 450 m
Počet zastávok:
14
Typ chodníka:
jednosmerný, peší, letný 1.7. - 31.10.
Mapy:
Turistický atlas SHOcart, list č. 90 a 91
Užitočný odkaz:
www.naucnechodniky.sk

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara