Švajčiarsky zápisník - cestovanie
Autor: Michal Kiripolský
Tento článok je súčasťou zápiskov z pobytu vo Švajčiarku. Druhá časť sa nachádza v sekcii Turistika - Švajčiarsky zápisník - turistika, kde sa môžete dozvedieť viac o potulkách autora švajčiarskou prírodou.
V lete 2002 a 2003 som mal to šťastie pracovať po tri mesiace vo Švajčiarskom Bazileji. A samozrejme ako nadšenec prírody a hôr som využil nejeden víkend, zbalil batoh a vydal sa na hory. Keďže Švajčiarsko je alpskou krajinou, možností bolo neúrekom. Takmer každý piatok, sobota a nedeľa mali ten istý časový harmonogram. V piatok som sa okolo štvrtej vytratil z roboty, utekal na intrák pre batoh a o siedmej večer sme skoro so železnou pravidelnosťou vyrážali spolu s kamaratom Majom na naše „víkendovky“.
Švajčiarsko - základné informácie o krajine
Švajčiarsko je spolkovou republikou, kde viac ako dve tretiny obyvateľstva hovoria nemecky, 15% francúzsky, 10% taliansky ale najdú sa aj miesta kde je jazykom rétorománčina (1%). Skoro polovica obyvateľstva sú katolíci, okolo 40% protestanti. Je tu však zaručená absolútna náboženská sloboda. Švajčiarsko je jedna z najvyspelejších a najbohatších krajín. Z odvetví priemyslu prevláda ťažké strojárstvo, jemná elektornika, hodinárstvo, farmácia, silný je však aj bankový sektor a poisťovníctvo. Takisto aj služby a cestovný ruch znamenajú veľký prísun financií.
Švajčiarska spolková republika je tvorená z 23 kantónov (počet obyvateľov je viac ako 7,3 mil. ), z ktorých tri su ešte rozdelené na pokantóny, ktoré majú značnú mieru suverenity (do ich pôsobnosti patrí napr. školstvo, výkon spravodlivosti, zdravotníctvo...). Menou vo Švajčiarsku je Švajčiarsky frank CHF.
Jednoznačným prívlastkom, ktorý sa podľa mňa hodí ku Švajčiarsku tak ako hodinky a čokoláda a syry je aj krajina hôr. Veď okolo 60% povrchu tohoto nádherného kúsku Zeme zaberajú Alpy. Aj keď vo Švajčiarsku sa nachádza iba zhruba 15% plochy celých Álp. Územie Švajčiarska je formálne rozdelené do troch základných skupín – Alpy, Švajčiarska plošina a pohorie Jura. .Turisticky najvyhľadávanejšími sú Bernské Alpy (nachádza sa tu aj najväčší alpský ladovec o ploche 86 km2 a dĺžke 24 km, najznámejšími vrcholmi sú Eiger, Monch a Jungfrau). Takisto je veľmi známa aj oblasť Walliských Álp, kde sa nachádza aj najvyšší vrchol krajiny Dufourspitze – 4634 m.n.m., ležiaci v masíve Monte Rosa. Z tejto oblasti je nemenej známy vrchol Matterhorn (4479), Dom (4545), .. Pohorie Jura je oddelené Ženevským jazerom a tiahne sa na sever pozdĺž hranice s Francúzskom. Švajčiarska pološina sa nachádza v podstate medzi Alpami a Jurou a je tvorená pôsobením ľadovca. Centrom je hlavné mesto Bern, takisto je to aj miesto s najhustejším osídlením a je hospodárskym centrom krajiny. Pri charakterizácii Švajčiarska nesmiem zabudnúť na to, že je to aj krajina mnohých, a naozaj veľkých a nádherných, jazier a riek. Najvýznamnejšou a aj najznámejšou je rieka Rýn, medzi ďaľšie významné sa radí Ticino,Aare a Inn. Z jazier určite najväčšie Ženevské jazero, ďaľej Bodamské jazero, Vierwaldstätterské jazero, Lac de Neuchätel, Zurišské jazero....
Užitočné rady a postrehy
Kedže som po Švajčiarsku cestoval vlakom (až na niektoré malé výnimky autobusom) motoristom asi moc nepomôžem. Niekoľko krát sme stopovali a z tejto skúsenosti viem, že cesty majú väčšinou dobrý asfaltový povrch a sú dobre značené. Ale určite si sami poradíte, veď existuje množstvo routplanerov na internete. Vlakové spojenie je viac než dobré. Dá sa dostať všade a v podstate takmer v každej dennej či nočnej hodine. Aj keď cestovanie vlakom je pomerne drahé, existuje tu niekoľko možností. Ja som mal v čase môjho pobytu obrovskú výhodu, keďže som mal do 25 rokov. Je tu možnosť zakúpenia si dvoch kariet. Tou prvou je Halbtaxabo a keď si k tomu dokúpi človek kartu Gleis 7, je to paráda. Takáto kombinácia kariet umožňuje cestovať v ktorúkoľvek dennú hodinu za polovočné ceny a po siedmej večer ktorýmkoľvek spojom zadarmo (platí na železnicu, autobus aj loď, dokonca v niektorých mestách platí aj na polovičné cestovné a takisto platí polovičná zľava aj na vybrané lanovky, vleky a zubačky).Cena ma vyšla asi na 8 000 Sk. Keďže som tam strávil tri mesiace, najvýhodnejšie sa ukázalo zakúpiť si tieto karty s platnosťou na jeden rok. Už po zhruba troch alebo štyroch výletov do vzdialenejších kútov sa mi táto investícia oplatila. Pre tých ktorý neplánujú stráviť tak dlhý čas v tejto krajine určite odporúčam dopravu vlastným autom. Bude to lacnejšie. A takisto pre ludí „vyššej vekovej kategórie“. Lanovky sú pomerne drahé pre nás Slovákov, a preto pokiaľ to bolo možné volili sme prepravu pešibusom. Veď ide o turistiku a nie vyvážanie sa v uzavretej sklenenej skrinke na kolieskach alebo na lane. O možnosti rôznych zľavnených lístkov, takisto aj cestovné poriadky nájdete na www.sbb.ch.
Čo sa týka ubytovania, volil by som kemp. Sieť kempov vo Švajčiarsku je pomerne dobrá, v každej turisticky atraktívnej lokalite je kemp. Sú pomerne dobre vybavené (upravené, na úrovni, tepla voda, socialne zariadenia čisté, možnosť pripojenia na elektrinu, zväčša aj nejaké potraviny s obmedzeným výberom a hlavne mapky okolia a letáky so zaujímavosťami. Cenovo sú podľa mňa prijateľné (kemp v Luzerne na jenu noc vyšiel v r. 2003 pre tri osoby a stan na 34 CHF, čiže okolo 10 CHF na osobu, a to bol jeden z drahších kempov) a navyše stanovanie mimo kempu je povolené len so súhlasom vlastníka daného pozemku. Takisto je tu možnosť aj rôznych hostelov rôznej cenovej kategórie (od toho závisí aj kvalita) ale je to už drahšia alternatíva.
Nakupovať sa oplatí v supermarketoch, z ktorých najlacnejšie a s veľkým výberom vyšiel COOP. Je rozšírený po celej krajine a ceny boli vcelku primerané (r. 2003-chlieb okolo 1,2CHF, 1l mlieka 1,5 CHF, salamy sú trochu drahšie ako na slovensku, dajú sa kúpiť cenovo rozumne aj rozne pašteky, aj keď pripomínajú skôr nárez, určite sa nedá odolať rôznym syrom, ktoré však nie sú príliš lacné, dobré pivo okolo 1-2 CHF za 0.5 l plechovku, za dobrú cenu sa dá kupiť aj víno). Stravovanie v reštauráciach je pre našinca povedal by som príšerne drahé. A to isté platí aj o čapovanom pivku, aj keď niekedy sa vrcholové (v prípade, že vystúpate na štít, na ktorom sa nachádza aj nejaká reštaurácia – koniec lanovky) nedá odmietnuť. Stojí zhruba necelé 4CHF malé.
Basel (www.baseltourism.ch)
Okrem turistiky sme neodolali ani návšteve najznámejších, najväčších, najzaujímavejších a najkrajších miest vo Švajčiarsku. K opisu Bazilej (Basel) sa podujmem najprv, lebo toto mesto sa stalo na sedem mesiacov môjho života mojím domov. A naozaj až na to, že som nehovoril rovnakou rečou ako väčšina obyvateľstva a na niektoré zvyky som sa tu cítil ako doma. Toto tretie najväčšie švajčiarske mesto (rozloha okolo 37 km2) s počtom obyvateľov blížiacim sa ku 200 tis. sa mi zapáčilo po všetkých stránkach. Najlepším spôsobom prepravy po meste je pre obdivovateľov pamiatok určite pešibus, ale sieť električiek (ktoré sú samozrejme klimatizované) je veľmi dobre vyriešená – odporúčam si kúpiť celodenný lístok, lebo inak je to príšerne drahé. Špecialitou mesta su tzv. Basler Lackerli – malé koláčiky robené z múky, medu orieškov a pomarančového a citronového koncentrátu a trochou čerešňoveho „šnapsu“. Mesto je zložené v podstate z dvoch častí, ktoré su oddelené riekou Rýn. V časti, ktorá sa nachádza na ľavom brehu mesta, tzv. Velká Bazilej sa nachádza historické jadro, na pravom brehu Rýna, v tzv. Malej Bazilej je však tiež niekoľko zaujímavostí historického charakteru aj ked nie taký počet. Obe časti mesta sú spojené cez rieku šiestimi mostami, z ktorých najkrajším je podľa mňa Mittlere Brucke. Život Bazilej je do značnej miery ovplyvnený tým, že v meste sa nachádza bod, v ktorom sa stretávaju hranice troch štátov, Nemecka, Francúzska a Švajčiarska (tento bod sa nachádza v prístave v mestskej časti Kleinhuningen). Je preto dôležitým dopravným uzlom, mestom s rozsiahlym priemyslom, hlavne chemickým elektrotechnickým a farmaceutickým. Denne sem dochádza cez hranice okolo 30 tisíc ludí z Francúzska a Nemecka. Velký význam tomuto mestu dodáva aj to, že sa práve tu začína splavnosť rieky Rýn pre veľké riečne člny. O tom že táto oblasť bola obývaná už dávno svedčia aj zrúcaniny rímskeho mesta Augusta Raurica, ležiace 5 km od Bazilej (ide sem autobus č. 70 z Aeschenplatz), ktoré bolo založené v r. 27 p.n.l. a zhruba 1800 rokov dozadu tu žilo okolo 20 tisíc obyvateľov. Po tom čo sme absolvovali prehliadku, odporúčam ju ako celodenný oddychový a poznávací vílet.
Bazilej je multinárodné mesto (70% švajčiarov a 30% iné národnosti). Okrem švajčiarov, francúzov a nemcov tu najdete takmer všetky stredoeurópske ale aj azíjské africké či iné národy. Angličtina je jazykom s ktorým takmer nikto nemá problém. Horšie je to keď Vás niekto osloví po švajčiarsky. Aj rodný nemec má s týmto zvláštnym jazykom velmi velmi velké problémy. A tento jazyk sa mení z kantónu na kantón. Čiže keď som začal trošku rozumieť bazilejskej švajčiarčine a išiel som napr. do kantónu Wallis, bol som opäť stratený. Ale akonáhle požiadate domorodca aby hovoril tzv. hoch deutsch, tak prejde na nám známu nemčinu, ktorá je tu jazykom úradným a problém je odstránený. Ale späť k mestu. Za pozretie určite stojí celé historické centrum. Ak chcete pamiatky pozrieť aj znútra budete na to potrebovať určite dva alebo tri dni. Takým štartovacím bodom môže byť Marktplatz s radnicou (impozantná červená budova, podľa mňa najkrajšia v lúčoch zapadajúceho slnka), kde podľa názvu sa konajú pravidelne trhy, a pri rôznych príležitostiach aj umelecké a hudobné vystúpenia. Do radnice sa dá ísť aj dnu avšak nie všade. Vnútro je dekorované sochami a malbami. Za zmienku stojí určite aj Univerzita, založená v r. 1460. O kúsok ďalej je Spalentor, mestská brána, v ktorej okolí je zaujímava a dobre vyzerajúca spleť historických uličiek. Dominantou Bazilej je určite Dóm (Munster). Je postavený z červeného pieskovca a má dve veže s výškou 62 a 64 m. Jeho najstaršia časť pochádza z 9. storočia. V minulosti slúžil ako biskupská katedrála. V tunajšej krížovej chodbe najdeme medzi náhrobkami aj náhrobok významného matematika a fyzika Bernoulliho.Pre mňa jedným z najkrajších miest bola fontána pred múzeom Tinguely. Kedže ja som nebýval priamo v Bazilej ale v jednej z jeho prímestských častí Muttenz, zaujala ma aj zrúcanina strážnej veže nad touto časťou, slúžiaca ako súčasť mestskej ochrany. Stala sa pre nás ideálnym miestom na oddych pri opekaní wurstov a slovenskej slaniny. Je to miesto s nádherným výhľadom na celú Bazilej. Ak by som mal uzavrieť opis historických pamiatok v meste, určite nesmiem zabudnúť na veľký počet múzeí (umeleckohistorické, prírodovedné a národopisné, umelecké, sučasného umenia, múzeum hračiek, švajčiarske múzeum športu, múzeum farmácie, múzeum hudobných automatov, múzeum architektúri ...). Pokial by ste nemali chuť na históriu, môžete si naplánovať celodennú návštevu ZOO, ktorá je naozaj bohato obývaná. Aj keď si myslím, že milovník zvierat by tam vedel stráviť dní určite viac, lebo je naozaj čo pozerať. Okrem klasických slonov, levov a žiráf sa tu nachádzajú aj šimpanzy, kengury, snežné levy, gepardi, krokodíly, gorily, tigre, hrochy, tučniaky, nespočetné množstvo akvárii, teráriia mnoho iných exotických ale aj u nás žijúcich zvierat. V prípade horúcich dní odporúčam využit miestne kúpalisko. Čisté a upravené plochy sú samozrejmosťou, je tu niekolko bazénov, či už pre malé deti alebo pre športovcov, ktorí si chcú zaplávať. Pre plavcov, ktorí nemajú radi kúpaliská a plavárne je možnosť zaplávať si priamo v Rýne. Ale treba si dávať pozor, kedže tam už prmávajú aj riečne člny, resp. menšie loďky. Takisto oblúbené sú skoky do Rýna z mostov, aj keď vlastnú skúsenosť s tým nemám. Na športové vyžitie slúži aj športové stredisko kúsok za kúpaliskom, kde je niekoľko basketbalových, hádzanárskych a futbalových ihrísk. Takisto je postarané aj o ludí ktorí majú záujem o večerné vyžitie na diskotékach v baroch a rôznych kaviarňach. Mne osobne sa najviac páčili „študentské“ posedenia na brehu rieky Rýn. Kedže čapované pivko je pre našinca pomerne drahé riešili sme to nákupom plechoviek (napr. plzeň) a posedením na voľných priestranstvách. A nielen my, ale aj obrovský počet domácich, najmä mladých ľudí je vyznávačom takéhoto oddychu. Oproti plavárni sa tiež nachádza futbalový stánok miestneho klubu FC Basel. Ak by som mal na záver ohodnotiž celé mesto, tak ho jednoznačne odporúčam na návštevu. Stalo sa na prechodnú dobu mojím domovom a zanechalo na mňa silný dojem. Ak sa mi naskytne príležitosť, určite sa sem opäť rád vrátim.
Zurich (www.zuerich.com)
Ďalším mestom, ktoré mi prirástlo k srdcu (asi preto, že som tam trávil tiež pomerne veľa času, kôli tomu že tam boli kamaráti) je Zurich. Najväčšie mesto Švajčiarska (počet obyvateľov je okolo 420 tisíc) leží pri rovnomennom jazere Zurichsee pri prieke Limmat. Tu som mal možnosť spoznať v podstate len historický stred mesta, ktorý je najzaujímavejší. Už pri príchode do mesta Vás hneď osloví hlavná stanica-rozsiahla historická budova s moderným vybavením. Stanica je zvlášť spojená s letiskom, ktorého prehliadku tiež odporúčam, patrí k 20 najväčším na svete. V meste sa dá stráviť príjemný deň prehliadkou historického centra. Najviac zaujímavostí najdete cestou od železničnej stanice popri rieke Limmat cestou k jazeru (jednou z najvýznamnejších stavieb je Munsterhof – dóm). Takisto za oplatí zatúlať sa aj do bočných uličiek, ktoré dýchajú zvláštnou ale veľmi príjemnou atmosférou. Zurich je aj mesto študentov, je tu univerzita a takisto aj známa technická vysoká škola ETH, ktorá je jednou z najprestížnejších v Európe. Zaujímavý je aj vílet na nedaleký a neveľký kopček Uetliberg (871m.n.m, chodí sem každú pol hodinu vlak z Zurichu), kde sa náchádza výhliadková veža. Je odtialto krásny výhľad na celé mesto. Taisto je to miesto vhodné aj na rozloženie táboráka a posedenie pri opekačke. Najmä večer je Zurich nádherný. Pouličné osvetlenie sa nádherne odráža v rieke Limmat a mesto sa prebúdza k nočnému životu. V historickom centre je množstvo posedení a terás ale aj vyhladávaných barov a diskoték. Prechádzku popri jazere vo večerných a nočných hodinách spríjemňujú pouliční muzikanti, celé okolie je vyhladávaným miestom na prechádzky a posedenie počas teplých letných nocí. A nielen nocí. Určite aj cez letný deň sa dá popri jazere absolvovať krásna prechádzka. Ja som sa cítil ako na brehu mora (vzhľadom k velkosti jazera), nikde v odľahlej zátoke, kde kotvilo velké množstvo člnov, lodiek a jácht. Je tu možnosť ísť sa do vody aj schladiť a zaplávať si.
Bern (www.bernetourism.ch)
Hlavné mesto (od roku 1848) Švajčiarska s počtom obyvateľov okolo 140 tisíc, postavené nad riekou Aarou v výške 35-40 m nad hladinou. Krásu mestu určite dodáva aj panoráma Álp v pozadí. Zo zaujímavostí začnem opäť historickými budovami, tzv.dominantami mesta. Na námestí Bundesplatz (pravideľne sa tu koná trh) sa náchádza Spolkový dom, sídlo spolkového parlamentu-mimo zasadacích dní sa dá navštíviť v prítomnosti sprievodcu. Najznámejšou budovou mesta (na vačšine fotiek a pohľadníc) je katedrála sv. Vincenta, tzv. Munster. Je to trojloďová stavba s najvyšou sprístupnenou vežou v krajine-100m. Je odtiaľ fascinujúci výhľad na celé mesto. Pri katedrále je aj terasa, príjemné miesto na posedenia a oddych s pekným výhľadom na rieku. Určite sa oplatí ísť si pozrieť aj radnicu. Z opevnenia mesta sa zachovala Kafigturm, tiež nazývaná Zeitglockenturm. Je to veža s hodinami (pripomínajúca pražský orloj). Veľký počet figuriek, hlavne medveďov (nachádza sa aj v erbe mesta) ale aj císara, sa dáva do pohybu vždy 5 minút pred celou hodinou. K zaujímavostiam mesta nesporne patrí aj múzeum Alberta Einsteina na Kramgasse 49 (jedna z najzaujímavejších ulíc). Práve v tomto dome formuloval v r. 1905 svoju teóriu relativity (je tu malé múzeum). Bern je okrem toho že je hlavným mestom aj mestom múzeí. Okrem Švajčiarskeho alpského múzea (expozícia je na troch poschodiach), je tu aj Poštové múzeum, Múzeum Bernskej histórie a Prírodovedecké muzeum (toto sme navštívili ale vzhladom na veľkosť expozície odporúčam aspoň celý jeden deň-pozostáva z expozícii Afrika, Ázia, domáce vtáky a cicavce, Zvierata ako majstri stavieb, Skaly Zeme, GeoLab, ...).
Luzern (www.luzern.org)
Luzern je neveľké mesto (okolo 68 tisíc obyvateľov) ležiace na brehu jazera Vierwaldstätter see. Charakteristickou dominantou okolia je horská skupina Pilatus, tvorená šiestimi vrcholmi, približne vo výške 2100 m.n.m. Vedie sem ozubená železnica, ktorá má dĺžku 4600 m a dolná stanica (v Alpnachastad) je vo výške 440 m.n.m. Jej stúpanie 46% je najväčšie na svete. Z predmestia Luzernu sem vedie aj lanovka. Z vrcholov je nádherný výhľad na okolité hory a jazero. Určite odporúčam. Samozrejme dá sa sem dostať aj po vlastných. Mesto Luzern sa stalo dôležitou dopravnou križovatkou. Samotné mesto, resp. prechádzka popri jazere (cesta je lemovaná hotelmi z jednej strany a jazerom z druhej) pripomína skôr prímorskú rekreačnú oblasť než alpské mesto. Medzi najvýznamnejšie a najzaujímavejšie stavby patrí určite kongresový dom, tzv. Kunst und Kongresshaus hneď vedľa vlakovej stanice. Je to miesto konania rôznych koncertov a medzinárodných hudobných festivalov a galérii. Vedľa je prístavisko linkových lodí premávajúcich po jazere. Určite známym, hlavne z obrázkov z Luzernu je Hofkirche, ku ktorému sa dostaneme po nábreží. Charakteristické sú preň dve pomerne vysoké veže. Odtiaľ po sa dá prejsť cez Lowenstrasse až na námestie Lowenplatz. Je tu kruhová budova s plátnom o ploche 11 000 m2, ktoré zobrazuje realistický vstup francúzskej armády do Švajčiarska. Neďaľeko odtialto je tzv. Leví pamätník (Lowendenkmal), zobrazujúci umierajúceho leva. Postavený je na počesť smrti švajciarskej gardy pri obrane Tuilerií v revolúcii. Nad pamätníkom sa nachádza Gletschergarten, park s múzeom. Geologickou zaujímavosťou sú otvory vyhĺbené do skaly ladovcovou vodou. Keď sa vydáme na ľavo od železničnej stanice za malú chvílú prídeme k asi najznámejšiemu švajčiarskemu mostu a určite najväčšej pamätihodnosti v Luzerne a tou je most Kapellbrucke. Je 200 m dlhý a vedie šikmo cez rieku Reuss, ktorá sa neskôr vlieva do jazera. Bol postavený ako súčasť opevnenia a v 17. storočí bol doplnený 112 obrazmi zachytávajúcimi dejiny mesta a celého Švajčiarska. Žial v roku 1993 vyhorel a pri požiare bola zničená aj veľká časť malieb. Wasserturm, veža pripojená k mostu bola taksito súčasťou opevnenia. Prechod cez most je rozhodne zážitok. Keby sme pokračovali daľej na ľavo od stanice dostaneme sa k dosiaľ dobre zachovanému mohutnému pásu hradieb z pôvodného opevnenia mesta. Okrem pamiatok tu nájdeme aj dosť miesta na schladenie hlavy v horúcich letných dňoch. Kedže sa mesto nachádza na brehu jazera, je tu veľká možnosť kúpania sa. Ked popri kongresovému domu a okolo prístavu pôjdeme kúsok ďalej prekvapí nás obrvoská zelená „pláž“ s jednoduchým prístupom do vody a miestom na ležanie alebo športovanie(volejbal, fotbal...) Luzern na mňa zapôsobil nielen historickými pamiatkami a okolím ale napr. veľkým počtom obchodov s hodinkami. Podľa môjho subjektívneho dojmu je to asi druhé najkrajšie mesto vo Švajčiarsku a teda výrazne doporučujem jeho návštevu.
Lausanne (www.lausanne.ch)
Lausanne je hlavné mesto kantónu Vaud. Postavené je terasovite nad Ženevským jazerom. Pre mnohých je určite známe tým, že je tu sídlo medzinárodného olympískeho výboru. Je to po Ženeve druhé najväčšie stredisko francúzsky hovoriacej časti Švajčiarksa. Vzhľadom na veľkosť Ženevského jazera sa tu človek cíti ako pri mori. Jednoducho je tak veľké že neni vidno protiľahlý breh. Okrem toho, že sme navštívili pobrežie, neprehliadnuteľnou dominantou a najnavštevovanejšou pamiatkou mesta je katedrála P. Marie (Notre Dame). Počas výstavby bolo vysvätená pápežom za prítomnosti cisára Rudolfa I. Často je označovaná za najkrajšiu gotickú stavbu celého Švajčiarska. Asi najväčším zážitkom bola určite návšteva veže katedrály (hore vedie 222 schodov), odkiaľ je nádherný pohľad na jazero a takmer celé mesto.
Ženeva (www.geneve-tourisme.ch)
Toto mesto (150 tisíc obyvateľov) je jedným z najvýznamnejších vo Švajčiarsku. Je sídlom mnohých medzinárodných organizácii ako Medzinárodný červený kríž, Európske stredisko jadrových výskumov, európske sídlo OSN,....). Opäť platí to čo som spomínal o Lausanne, človek sa tu cíti ako pri mori a to z tých istých dôvodov. Mesto je formálne rozdelené na dve časti. Jena je tvorená novými budovami (hlavne hotelmi a vilami) a druhá je tá historická. Obe spája známy most Pont du Mont-Blanc (za dobrej viditeľnosti je odtiaľto pekný pohľad na masív Mont Blanc-nebol to náš prípad, žiaľ). Z fotiek zo Ženevy je známa aj fontána v jazere, ktorej vodný prúd dosahuje výšku 140 m. Z mnohých pamiatok, ktoré prehliadka mesta ponúka sme si vybrali a navštívli len niekoľko, pre nás najzaujímavejších. Asi najvýznamnejšou stavbou je katedrála sv. Petra. Mohutný vstupný portál je doplnený šiestimi korintskými stĺpmi. V bočných lodiach sa nachádza množstvo hrobiek cirkevných hodnostárov z 15.storočia. Oplatí sa ísť pozrieť aj do Múzea umenia a dejín. Nachádza sa tu veľká zbierka zbraní. Veľkou zaujímavosťou a atrakciou je určite druhý najväčší areál budov v Európe (po zámku Versailes) s rozlohou 25 000 m2. Od roku 1936 bol sídlom Spoločnosti národov a po 2. svetovej vojne sa stal európskym sídlom OSN (dá sa absolvovať prehliadka so sprievodcom). Ženeva je známa aj svojou univerzitou, ktorá vznikla v r. 1873. Pôvodne budova slúžila pre duchovné reformačné hnutia. Za zmienku stojí aj zaujímava botanická záhrada v blízkosti jazera a takisto je pekná aj prehliadka múzea dejín vedy, ktoré sa nachádza tesne na brehu jazera. Pamiatok v Ženeve je určite obrovské množstvo a okrem toho sme absolvovali aj prehliadku Ženevského letiska. Asi najväčším zážitkom odtial bola možnosť nahliadnuť do interieru lietadla a dokonca aj do kokpitu.
Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom
Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Salamander Trail Camp
Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil
Zaujímavé linky
Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.