Ľahké outdoorové nohavice Montane Terra Pants – útok na vrchol

Autor: Michal Uriča

Od mojich turistických prvopočiatkov som už nejaké tie nohavice ponosil. Začal som na turistiku vrcholne nevhodnými rifľami, pokračoval cez menčestráky, tepláky, šuštiaky až ku poriadnejšim turistickým nohaviciam. Zodral som ich niekoľko a netrpezlivo som čakal na test vychválených nohavíc Terra Pants od britského výrobcu Montane. Aj keď ide o ľahký model, ktorý sa do mrazivého počasia práve nehodí, testoval som ho v zime najmä vďaka tomu, že som mesiac strávil na cestách v Argentíne.

Stručný popis

Nohavice majú športový strih, šité sú s “prelomením” v kolennej časti. Sú vyrobené z materiálu TACTEL®, ktorý je na nosenie veľmi príjemný. Pás je elastický, so zispom a klasickým gombíkom. Ako poistka slúži opasok s umelohmotnou zacvakovacou prackou bežnou napr. pri batohoch. Zadok, kolená a vnútorná časť lýtok má vystuženie materiálom CORDURA®. Vačky sú na nohaviciach dva a to klasické so zapínaním na zips. Vo vačku na pravej strane je ešte zapracovaný ďalší – bezpečnostný vačok, ktorý má svoj vlastný zips. Po stranách stehien sú dva ďalšie zipsy, ktoré slúžia na odvetranie. Noha neostáva nechránená, pretože po otvorení zipsov je tu ešte stále sieťka. Ďalšie zipsy sú pri členkoch a siahajú zrhuba do polovice lýtka. Spolu s cvočkami na manžetách dodávajú nohaviciam možnosť tvarovateľnosti. Všetky použité zipsy sú YKK. Nohavice majú hmotnosť 320 gramov. Výrobca ich ponúka v troch farebných prevedeniach (látka/spevnené miesta) čierna/čierna, zelená/čierna, šedá/čierna.

Použité materiály

TACTEL®
Tento materiál je nosným pre celé nohavice. Ide o nylonovú tkaninu nízkej hmotnosti 110g/m2. Jeho charakteristickou črtou je, že na dotyk je veľmi príjemný s pocitom nosenia ako pri bavlnených výrobkoch a zároveň veľmi vzdušný. Na rozdiel od bavlny je však odolnejší voči vetru a podstatne odolnejší voči vode, najmä pokiaľ ide o vyschnutie po namočení. Veľmi dobre znáša aj zvýšenú námahu a odery. Pri ledabolom zložení nie je materiál extra krčivý, nehrozí teda žiadna spoločenská tragédia…

CORDURA® Mini Rip
Cordura je notoricky známa turistom už dlhú dobu. Jej úlohou je hrániť potenciálne najviac namáhané miesta proti oderom či inému mechanickému poškodeniu. Znesie bez ujmy aj mierne vlhko, ale považovať ju za nepremokavý materiál rozhodne nemožno. Po namočení však veľmi rýchlo preschne a nemá problém ani s priedyšnosťou.

Praktické skúsenosti

Nohavice Montane Terra Pants som nosil mesiac po Argentíne takmer ako druhú kožu. Hoci tam bolo oficiálne leto, rozmary počasia sme si užili dosýtosti. To vďaka tomu, že sme krajinu precestovali od džungľou obklopených vodopádov Iguazú až po chladnú Ushuaiu v Ohňovej zemi.

V teplom počasí, a to hovorím o teplotách okolo 30ºC, som na nohaviciach ocenil ich priedyšnosť, nízku hmotnosť a fakt, že i napriek tomu, že som mal na sebe kus nylonu, pocit bol naozaj veľmi príjemný. Výhodou sú aj spomínané vetracie otvory. Takže v teple všetko prebehlo hladko a bez potenia. Naviac výrobca udáva stupeň ochrany proti UV s hodnotou 40+. Keby mali nohavice ešte aj odopínanie spodnej časti na kraťasy, tak by dosiahli vo výbave priam dokonalosť. Priznám sa, mne táto vlastnosť až tak nechýba, je to akési moje vnútorné presvedčenie (ostatne podľa mňa aj kamera je na filmovanie, foťák na fotografovanie, a hoci obe zariadenia zvládnu úlohu toho druhého, výsledok je neporovnateľný). Pre ľudí, ktorí tento typ konvertibilných nohavíc preferujú, je od Montane dostupný aj model s odopínateľnou spodnou časťou nohavíc.

Vo vetre nohavice vydržia pomerne dosť a to bol test naozaj ťažký, pretože kto bol v Patagónii vie, že tu sa vietor vyrába aj na export. Keď sa pridal ku vetru aj chlad (okolo 5-10 ºC), pomohli spodky a to dostačujúco, pri šliapaní v teréne všetko som sa cítil v pohode. Do zimy a snehu tieto nohavice ako primárne oblečenie samozrejme neodporúčam.

Svoje sme si užili aj s dažďom či už v NP Tierra Del Fuego alebo NP Los Glaciares. Keďže nepremokavé nohavice som nemal vo výbave, museli postačiť aj Terra Pants. Nepremokavé nie sú, ale v núdzi poslúžia v rámci svojich možností viac než obstojne. Keď už nohavice zmokli, aspoň sa nelepili na telo a teda až toľko neochladzovali. Na tomto mieste musím ale zdôrazniť, že nohavice na tele či na šnúre extrémne rýchlo schnú, dokonca vyschli rýchlejšie ako niektoré “funkčné veci”. Pokiaľ ide o údržbu, postačuje normálne pranie na štyridsiatke a ďalšie dobrodružstvo nemusí dlho čakať.

V nohaviciach som prechodil nejaký ten trek, pamiatky po mestách, či strávil noci v preklimatizovaných autobusoch a oba lety do Argentíny i späť. Ani raz ma nesklamali a niekoľkokrát podržali…

Celkový dojem

Trochu túto recenziu na nasledujúcich riadkoch odľahčím. Nohavice Terra Pants sú bez akéhokoľvek preháňania najlepším „matrošom“, aký som doteraz testoval a bez ich výhrady odporúčam. Sú pripravené na každú situáciu a to nielen v rámci outdoorových aktivít. Bez kompromisov zdolali treky, na ktoré som ich zobral, no s ich neutrálnou farebnou kombináciou nie je problém nosiť ich aj v mestách pri prezeraní pamiatok. Aspoň toľko na vreckárov neupozorníte krikľavými a kockavými vzormi, čo svietia na míle. Záložnú kartu a hotovosť som mal stále schovanú v bezpečnostnom vrecku. Pevným opaskom som “istil” v NP Nahuel Huapi neistú parťáčku na snehu, ktorý videla po tretí krát a po prvý krát po ňom chodila. A ako som si len nadával, keď som v podchladenom autobuse z Mendozy do Buenos Aires nechal nohavice v batožine a triasol som sa 13 hodín v kraťasoch… Aj z týchto príkladov je dúfam zrejmé, že tieto nohavice nie sú lacným trikom a ich kúpa sa skutočne oplatí.

A ak niekto čaká na záver serióznu vetu tak tu je: Nohavice Montane Terra Pants bez výhrady odporúčam na trojsezónne použitie pre outdoor, cestovanie či inú voľnočasovú aktivitu.

Dostupnosť

Výrobky MONTANE je na Slovensku možné zakúpiť u partnerov firmy CARIBOO ŠPORT, respektíve v internetovom obchode Dohory.sk. Odporúčaná cena nohavíc je 64,90 EUR, v akciovej ponuke je možné v internetovom obchode zakúpiť tieto nohavice už za 49,90 EUR a investované peniaze Vám nohavice mnohokrát oplatia. V ponuke je aj krátky model nohavíc, respektíve spomínaný model s odopínateľnou dolnou časťou nohavice. Ak Vás značka MONTANE zaujala, na stránkach Trekker.sk nájdete okrem iného aj test bundy MONTANE Super Fly Jacket.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara