Krásna Malenica a tri Veterné diery

Autor: Bohuslav Kortman

Vlani v októbri nám Ostrá Malenica (909 m n. m.) v Strážovských vrchoch ukázala svoju nevľúdnu tvár, v polovici tohtoročného júna sme sa z nej spolu s Igorom Haviarom mohli pokochať prekrásnym výhľadom na Považie, Strážov i Kľak. Naším hlavným cieľom však bola – ako inak – návšteva dvoch Veterných dier neďaleko vrcholu Malenice. Tešil sa na ňu najmä Igor, pre ktorého to mal byť prvozostup do týchto zaujímavých puklinových jaskýň či skôr priepastí, vytvorených v dolomitoch.

Jaskyne už koncom 19. storočia ich preskúmala prírodovedecká výprava, ktorú viedol známy Karol Brančík z Trenčína, po ňom to boli Anton Droppa z Liptovského Mikuláša, Milan Velič a ďalší dubnickí jaskyniari. Tí sa ani nie tak dávno usilovali prekonať zával na dne jednej z priepastných jaskýň, ale bez väčšieho úspechu. V druhej sme sa o to isté s rovnakým výsledkom pokúsili aj my s Igorom. Napriek nezdaru si myslím, že by sme sa sem ešte mali vrátiť. Keď pre nič iné, tak aspoň preto, aby sme jaskyne zamerali, lebo údaje o nich uvedené v Zozname jaskýň SR (Veterná diera I – 851 m n. m., 26 m dlhá, korózno-rútivá; Veterná diera II – 837 m n. m., 20 m dlhá, korózno-rútivá, výskyt netopierov) zrejme nie sú celkom presné.

Ako bonbónik nakoniec vydarenej akcie sme pridali obhliadku tretej veternej diery – tentoraz na skalnatom úpätí Podskalského Roháča. Ak sa chcete za horúceho dňa, aký bol aj v čase našej akcie, poriadne ochladiť, odporúčam aj Vám chvíľu pobudnúť pri otvore, ktorý vidno na poslednom obrázku v pripojenej fotogalérii k tomuto článku. Prečo len chvíľu? Pretože dlhšie ako minútku-dve by ste tam nevydržali bez toho, aby vás začala drgľovať poriadna zima. Z pukliny strácajúcej sa v útrobách zlepencových brál vanie totiž taký silný a ľadový prievan, že sme ho zacítili už niekoľko metrov od tmavého otvoru. Možno aj za ním sa skrýva zatiaľ ešte neznáma jaskyňa, podobná tým na Malenici. Keby sa nám do nej podarilo dostať, určite by sme urobili radosť Jožovi Dingovi z neďalekého Podskalia, členovi nášho jaskyniarskeho klubu, ktorému táto veterná diera nedá spávať už dlhé roky. A pravdaže, potešilo by to aj nás ostatných. Veď už dosť dávno sme neobjavili nič poriadne!

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara