Nízke Tatry - Pusté

Autor: Michal Uriča
Štátna prírodná rezervácia Vysoká

Demänovská dolina je najznámejšia a turisticky najnavštevovanejšia dolina Nízkych Tatier. Za rezerváciu bola vyhlásená už v 20 - tych rokoch minulého storočia. Zaberá strednú časť rovnomennej doliny. Celá NPR leží vo vlastnom území Národného parku Nízke Tatry. Najvyššie položeným miestom rezervácie je vrchol Sinnej (1560 m n.m.), k ďalším významným dominantám patrí Magura (1377 m n.m.), Pusté (1501 m n.m.) a systém krasových Demänovských jaskýň. Geologicky je NPR tvorená vápencami a dolomitickými vápencami, ktoré umožnili vznik plytkých, presýchavých a sivých rendzín. Nielen kvôli významným krasovým javom bola Demänovská dolina vyhlásená za jedno z prvých chránených území v národnom parku Nízke Tatry. Vápencové bralá sa vyznačujú zachovalou vegetáciou, kde rastú mnohé chránené, ohrozené, či endemické rastliny a na území NPR žijú i mnohé vzácne živočíšne druhy.

Pusté, 1501 mnm

osudné ráno Veľkonočnej soboty sme sa rozhodovali po náročnom nočnom programe kam sa vyberieme. Rozhodovali sme sa medzi nádhernými výhľadmi zo Sinnej a medzi hrebeňom Pustého. Nakoniec zvíťazila túra na Pusté, pretože by sme sa z nej nemuseli vracať tou istou trasou. Osud však nakoniec i tak rozhodol, že sme sa tou istou trasou vrátili :-) Po oneskorených raňajkách teda nasadáme do auta a smerujeme ku parkovisku pri Demänovskej jaskyni slobody. Tu nás s úsmevom na tvári o 120 Sk za parkovanie obrali podnikavci a auto sme odstavili na divokom parkovisku za potokom. V prvých metroch stúpame spolu s návštevníkmi Demänovskej jaskyne slobody, ktorý pre vstup do jaskyne musia prekonať dláždený chodník o dĺžke cca 400 metrov a s prevýšením asi 67 metrov. Viac info k jaskyni: Správa slovenských jaskýň.

Pri vstupnej budove do jaskyne teda zástupy ľudí končia, ďalej už pokračujeme bez sprievodných delegácií. Stále po modrej značke prejdeme o kúsok vyššie popri východe z jaskyne a definitívne opúšťame dláždený chodník. Cesta sa začína kľukatiť v serpentínach a slušne naberáme výškové metre, stúpanie je však nenáročné práve vďaka spomínaným serpentínam. Postupne prechádzame okolo viacerých skalných výtvorov a na niekoľkých miestach spomedzi stromov vidíme aspoň malú časť hlavného hrebeňa Nízkych Tatier. Nádherne sa však ukazuje i oproti nám ležiaci skalný masív Sinej a hovoríme si, že nabudúce si určite prezrieme i túto časť Demänovskej doliny. Po asi trištvrte hodiny serpentíny končia a miernym stúpaním pokračujeme stále v lese po akomsi hrebeni. Na slnečnom mieste, kde sa stromy trochu viac otvárajú sa prvý krát posilňujeme a po chvíli i napriek slniečku cítime ochladenie. Prečo to tak je sa dozvedáme onedlho, keď v tmavých častiach trasy, kam sa slnko tak neopiera, kráčame v snehu, ktorého je tu stále dosť. Úsek pod snehom bol nakoniec dlhší, ako sme čakali a na mieste, kde sa skončil, začalo opäť stúpanie nahor zmierňované serpentínami. Tu už sa sneh neudržal, pretože slnko sa tu do svahu opieralo celou silou a pekne sme sa pri výstupe zapotili. Na konci výstupu stretávame väčšiu skupinku turistov, ktorý mali tak ako aj my pôvodne v pláne pokračovať z Pustého po žltej značke na Iľanovské sedlo a späť do doliny po zelenej značke. Na Pustej ich však zastavilo veľké množstvo snehu, ktoré im zabránilo v ďalšom postupe a i my preto korigujeme svoje plány. Postupujeme s traverze strmým terénom popod skalné hradby nad nami a po našej pravej strane sa nám ukazujš nádherný výhľad na hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Štiavnica, Ďumbier, Chopok, Dereše a i ďalšie vrcholy sú ešte pod snehovou prikrývkou, ktorá sa nádherne vyníma v slnečnom svetle, ktoré hory zalieva. Krásny je i výhľad na neďalekú Krakovú hoľu. Zo skaliek nad chodníkom sa kocháme výhľadmi a fotografujeme celú túto nádheru, len sa nám po klzkej vyschnutej tráve v strmom teréne tažko vracia späť na chodníček. Keďže niektorí členovia našej výpravy majú toho už dosť a trasa pred nami je zahataná snehom obraciame sa teda a vraciame sa po tej istej trase späť. V úseku so serpentínami sa na chvíľu strácame v spleti skratiek a bočných chodníčkov, no nakoniec sa šťastlivo a v kompletnej zostave vraciame späť na chatu a z chaty mierime rovnou čiarou na kúpalisko do Bešeňovej, zrelaxovať sa po túre. Ako sa nám darilo na druhý deň pri výstupe na Chopok si prečítajte v článku Z Lukovej na Chopok.

Užitočné informácie

Štart a cieľ:
Demänovská dolina - parkovisko pri Demänovskej jaskyni slobody
Doprava:
auto
Trasa:
parkovisko 803 mnm - Pusté 1501 mnm -parkovisko 803 mnm
Čas:
4-5 hodín
Prevýšenie:
cca 698 m
Voda:
vlastné zásoby
Náročnosť:
stredne náročná túra, pod Pustým pre slabšie nátury môže byť nepríjemný traverz v strmom teréne
Mapy:
Turistický atlas Schocart, list č. 122, Turistická mapa Shocart č. 1094, Nízke Tatry - Chopok, 1:50 000
Občerstvenie:
bufet pri Demänovskej jaskyni slobody

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil